Correll_Dohlmann

Jacobine Gunhilde Mathilde Knoblauch1847

Name
Jacobine Gunhilde Mathilde Knoblauch
Birth September 16, 1847
Alias
Jacobine Gunhilda Mathilde Knoblauch

Christening July 16, 1848 (Age 10 months)
Birth of a son
#1
Peter Solberg
October 14, 1875 (Age 28 years)
MarriagePeter Christian SolbergView this family
November 2, 1875 (Age 28 years)
Christening of a sonPeter Solberg
September 17, 1876 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Maximilian Solberg
December 8, 1877 (Age 30 years)
Christening of a sonMaximilian Solberg
July 7, 1878 (Age 30 years)
Marriage of a childMaximilian SolbergMarie Margrethe PedersenView this family
May 27, 1900 (Age 52 years)
Death of a sonMaximilian Solberg
after 1955 (Age 107 years)

Death

Shared note
Jacobine Gunhilde Mathilde Knoblauch alias Jacobine Gunhilde Mathilde Solberg f. Knoblauch Født: 16-09-1847 i Århus Domsogn og døbt 16-07-1848 i Århus Domkirke - datter af murersvend Adam Dominik (Dominique Johan) Knoblauch, f. 23-06-1812 *), og hustru Mette Marie Møller, f. ca. 1814. Faddere: Madam Hansen. Jfr. Wigh. Handskemager Knoblauch. Murersvend Knoblauch. Tjenestekarl J. Frandsen. Kilde: KB-opslag 175, nr. 54. Århus Domsogn. K. M. År 1844-1851. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173234#173234,29112827 *) søn af Johann Caspar Knoblauch, f. ca. 1783 og hustru Johanne Francisca Christiana Hahn, f. 10-01-1782. Kilde: http://www.slaegtsoglokalhistorie.dk/database/languages/da/persons/Person_11989056.html Gift 02-11-1875: Ungkarl, handelsbetjent Peter Christian Solberg, 25 år gl., gifter sig 02-11-1875 i huset i Århus Vor Frue sogn med ugift Jacobine Gunhilde Mathilde Knoblauch på 28 år. Vielsesbrev af 26-10-1875. Kilde: KB-opslag 289, nr. 54, side 281. Århus Vor Frue sogn. K.M. 1872-1877. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173503#173503,29189674 Folketællinger og bosteder: FT-1880: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad, Århus Købstad 16, 192/valdemarsgade, 32, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, a4181: Peter Christian Solberg, 29, Gift, Husfader, Locomotivfyrbøder, Homaa Sogn, Randers Amt >> Jacobine Gundilda Mathilde Solberg Født Knoblauck, 32, Gift, Aarhus Peter Solberg, 4, Ugift, Aarhus Maximillian Solberg, 2, Ugift, Aarhus