Correll_Dohlmann

Ane Cathrine SoelbergAge: 48 years18381886

Name
Ane Cathrine Soelberg
Birth April 20, 1838 38 32
Alias
Ane Cathrine Solberg, Ane Katrine Solberg og Ane Kathrine Solberg

Christening May 17, 1838 (Age 27 days)
Death of a paternal grandfatherRasmus Solberg
October 17, 1839 (Age 17 months)
Birth of a sisterRasmine Solberg
July 14, 1841 (Age 3 years)
Occupation
Husjomfru i Homå

Christening of a sisterRasmine Solberg
December 26, 1841 (Age 3 years)
Birth of a brotherPeter Christian Solberg
August 16, 1850 (Age 12 years)
Christening of a brotherPeter Christian Solberg
November 3, 1850 (Age 12 years)
Death of a brotherJens Soelberg
June 2, 1865 (Age 27 years)
Burial of a brotherJens Soelberg
June 1865 (Age 27 years)
Death of a fatherPeder Rasmusen Solberg
August 18, 1871 (Age 33 years)
Death of a motherElse Maria Christensen
July 18, 1886 (Age 48 years)
Death December 9, 1886 (Age 48 years)
Burial December 15, 1886 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 18, 1830Ebeltoft kirke
1 year
elder brother
2 years
elder brother
4 years
herself
3 years
younger sister
9 years
younger brother

Shared note
Ane Cathrine Soelberg alias Ane Cathrine Solberg, Ane Katrine Solberg og Ane Kathrine Solberg Født: 20-04-1838 i Ebeltoft sogn og døbt 17-05-1838 i Ebeltoft kirke - datter af smed Peder Soelberg og hustru Else Marie f. Christensen, af Ebeltoft. Moderen introduceret 13-05-1838. Kilde: KB-opslag 62, nr. 8. Ebeltoft sogn. K.M. År 1831-1844. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161168#161168,27076295 Død 09-12-1886: Ane Katrine Solberg, husjomfru i Homå, dør 09-12-1886 i Grenå, 48 år gl., og bliver begravet 15-12-1886 på Homå kirkegård. Kilde: KB-opslag 133, efter nr. 5 i KB. Homå sogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=164332#164332,27599636 Folketællinger: FT-1840: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa By, et huus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4857: Peter Solberg, 41, Gift, Smed Else Marie Christensen, 36, Gift, hans kone Christen Solberg, 9, Ugift, deres barn Jens Solberg, 6, Ugift, deres barn >> Ane Cathrine Solberg, 2, Ugift, deres barn Mette Christensdatter, 15, Ugift, Tjenestepige FT-1845: Bopæl i et Huus i Homaa By, Homaa sogn, Djurs Sønder herred, Randers amt Kilde: ddd.dda.dk, B5646: Peter Solberg på 46 år, Gift, Inderste og Smed, lever af Professionen, født i Mørke Sogn Randers Amt Else Marie Christensen på 40 år, Gift, hans Kone, født i Lisberg Sogn Aarhuus Amt Christen Solberg på 14 år, deres Barn, født i Ebeltoft Jens Solberg på 11 år, deres Barn, født i Ebeltoft >> Ane Cathrine Solberg på 7 år, deres Barn, født i Ebeltoft Rasmine Solberg på 4 år, deres Barn, født her i Sognet FT-1850: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa bye, huus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5828: Peter Solberg, 51, Gift, smed, huusfader, Mørke Sogn, Randers Amt Else Marie Christensen, 46, Gift, hans kone, Liisberg Sogn, Aarhus Amt Jens Solberg, 16, Ugift, deres børn, Ebeltoft >> Ane Cathrine Solberg, 12, Ugift, do, Do Rasmus Solberg, 9, Ugift, do, Her i Sognet (læs: Rasmine) Niels Andersen Møller, 33, Gift, inderste, daglejer, huusfaderHer i Sognet Mette Sophie Sørensdtr.43, Gift, hans kone, Thirstrup Sogn, Randers Amt Anders Nielsen Møller, 3, Ugift, deres børn, Her i Sognet Christen Nielsen Møller 1, Ugift, do, Do FT-1860: Randers, Djurs Sønder, Albøge, Albøge ,Søby, En gaard, 75, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C8320: Johannes M. Schmidt, 57, Gift, Propritair huusfader, Egaa Sogn Randers Amt Marie Cathrine Bueh, 49, Gift, Hans kone, Heri Sognet >> Ane Kathrine Solberg, 22, Gift, Huusjomfrue, Ebeltoft Karen Mortensen, 19, Ugift, Tjenestefolk, Thøstrup Sogn Randers Amt Rasmus Jensen, 21, Ugift, Tjenestefolk, Thøstrup Sogn Randers Amt Rasmus Bueh, 17, Ugift, Tjenestefolk, Heri Sognet Claus Clausen, 20, Ugift, Tjenestefolk, Aalsøe Sogn Randers Amt Rasmus Hansen, 49, Enkemand, Tjenestefolk, Fuglslev Sogn Randers Amt Niels Hauge, 48, Gift, Tjenestefolk, Feldballe Sogn Randers Amt Niels Andersen, 45, Gift, Tjenestefolk, Hyllested Sogn Ane C. Jørgensen, 20, Ugift, Tjenestefolk, ??G..strup Sogn Randers Amt FT-1880: Randers, Djurs Sønder, Homaa, Homaa By, Et Hus, 31, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3621: Else Marie Solberg, 74, Enke, Husmoder, Aftægtskone, Lisbjerg Sogn, Aarhus Amt >> Ane Katrine Solberg, 38, Ugift, Husjomfru, Ebeltoft, Randers Amt