Correll_Dohlmann

Karl Edvard Christensen1884

Name
Karl Edvard Christensen
Birth October 18, 1884 38
Alias
Carl Edvard Christensen

Christening November 30, 1884 (Age 43 days)
Death of a motherPetrine Jensine Sophie Wilhelmine Petersen
February 13, 1909 (Age 24 years)
Death of a half-sisterMarie Margrethe Pedersen
June 30, 1955 (Age 70 years)
Burial of a half-sisterMarie Margrethe Pedersen
July 5, 1955 (Age 70 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Divorce: 1885
-2 months
himself
Mother’s family with Hans Peter Christensen - View this family
step-father
mother
Divorce: 1878forholdet opløst
8 months
half-sister
Mother’s family with Christen Morten Christensen - View this family
step-father
mother
Marriage: before 1877
Divorce: before 1877

Shared note
Karl Edvard Christensen alias Carl Edvard Christensen Født: 18-10-1884 i Skellerup, Linå sogn, Gjern herred, Skanderborg amt og døbt 30-11-1884 i Linå kirke - uægte født søn af ugift, fattiglem Vilhelmine Pedersen på 37 år (alias Petrine Jensine Sophie Wilhelmine Christensen f. Petersen), Skjellerup og udlagte barnefader Jokum Christensen, tienestemand, Paradisgade, Aarhus. Faddere: Barnets moder, Skjellerup Fattiggaard. Gårdejer Anton Sørensen, Bjørnsholt. Bestyrer C. Kristensen, Skjellerup. Ungkarl Kristian R. Kristensen, Silkeborg. Anm.: Moderen 10 mdrs.dagen før nedkomsten i Aarhus. Kilde: KB-opslag 55, nr. 28. Linå sogn, Gjern herred, Skanderborg amt. K.M. År 1873-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=166238#166238,27923315 Folketælling: FT-1890: Skanderborg, Gjern, Silkeborg Handelsplads, Silkeborg Købstad, Banegaardsvej Mat 179 Gavl, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C2011: Petrine Jensine Sophie Wilhelmine Christensen født Pedersen, 43, Fraskilt, Husmoder, Syerske, København Marie Magrethe Petersen, 11, Ugift, Barn, Grundfør Sogn Århus Amt >> Karl Edvard Christensen, 5, Ugift, Barn, Skjellerup, Linå Sogn Skanderborg Amt 1902: Tilflyttet København fra Århus Enke Vilhelmine Christensen, Randersgade 58, 2. sal, Kbh. samt sønnen, sømand Carl Edvard Christensen, ibid. = samme sted, står den 01-11-1903 faddere ved Vilhelmine Solberg's dåb i Simeons kirke, Kbh. Vilhelmine Solberg er datter af snedker Maximilian Solberg og hustru Marie Margrethe Petersen på 24 år, Ydunsgade 6, 1. sal., Kbh.