Correll_Dohlmann

Abraham AbrahamsenAge: 46 years17941840

Name
Abraham Abrahamsen
Birth about 1794

Alias
Abraham Mortensen og Abraham Abrahamsen Mortensen

MarriageAnna Kirstine Rasmusdatter SolbergView this family
March 8, 1817 (Age 23 years)
Occupation
Sømand og lods

Death December 6, 1840 (Age 46 years)
Burial December 12, 1840 (6 days after death)
Family with Anna Kirstine Rasmusdatter Solberg - View this family
himself
wife
Marriage: March 8, 1817Ebeltoft kirke
Jørgen Thode + Anna Kirstine Rasmusdatter Solberg - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: August 17, 1845Ebeltoft kirke

Shared note
Abraham Abrahamsen alias Abraham Mortensen og Abraham Abrahamsen Mortensen Født: ca. 1794 - søn af Abraham Mortensen og Anne Cathrine Simonsdatter. Kilde: FT-1801 og FT-1840 Erhverv: Sømand og havnelods Trolovet 31-01-1817: Gift 08-03-1817: Ungkarl Abraham Abrahamsen, 23 år gl., gifter sig 08-03-1817 i Ebeltoft kirke med pigen Ane Kirstine Rasmusdatter Solberg, 24 år gl. (begge her i byen). Forlovere: R. J. Solberg (alias Rasmus Jensen Solberg) og Feldballe. Kilde: KB-opslag 127, nr. 1. Ebeltoft sogn. K.M. År 1814-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161167#161167,27076134 Død 06-12-1840: Lods Abraham Abrahamsen dør 06-12-1840 i Ebeltoft sogn, 46 år gl., og bliver begravet 12-12-1840 fra Ebeltoft kirke. Kilde: KB-opslag 167, nr. 8. Ebeltoft sogn. Mols herred. Randers amt. K.M. År 1831-1844. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161168#161168,27076400 Folketællinger: FT-1801: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, 2den Rode, N. 63, 66, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B2072: Anne Cathrine Simonsdatter, 36, Enke, huusmoder >> Abraham Abrahamsen, 6, Ugift, hendes søn Sivert Abrahamsen, 2, Ugift, hendes søn Anne Sophie Abrahamsdatter, 5, Ugift, hendes datter FT-1834: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Overgaden, No. 83, første Familie, 64, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B2073: >> Abraham Abrahamsen, 42, Gift, Sømand og lods Anne Kirstine Rasmusdatter, 39, Gift, Hans kone Jacob Abrahamsen, 16, Ugift, Deres søn Søren Abrahamsen, 10, Ugift, Deres søn Katrine Abrahamsen, 5, Ugift, Deres datter Chresten Abrahamsen, 3, Ugift, Deres søn FT-1840: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Overgade, vestre side, No. 83, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8213 >> Abraham Mortensen, 48, Gift, Havne Laas Anne Rasmusdatter, 44, Gift, hans Kone Trine Abrahamsen, 11, Ugift, deres Børn Christian Abrahamsen, 8, Ugift, deres Børn