Correll_Dohlmann

Christen Rasmusen SolbergAge: 33 years17961830

Name
Christen Rasmusen Solberg
Birth December 17, 1796 36 34
Alias
Christen Soelberg

Occupation
Smedemester i Ebeltoft

Hjemmedøbt December 21, 1796 (Age 4 days)
Christening February 14, 1797 (Age 59 days)
Birth of a brotherJørgen Rasmusen Solberg
February 6, 1798 (Age 13 months)
Christening of a brotherJørgen Rasmusen Solberg
March 25, 1798 (Age 15 months)
Birth of a brotherPeder Rasmusen Solberg
January 5, 1800 (Age 3 years)
Christening of a brotherPeder Rasmusen Solberg
March 9, 1800 (Age 3 years)
Birth of a sisterDorthe Rasmusdatter Solberg
November 12, 1802 (Age 5 years)
Christening of a sisterDorthe Rasmusdatter Solberg
January 16, 1803 (Age 6 years)
Birth of a sisterEdel Kirstine Rasmusdatter Solberg
September 27, 1804 (Age 7 years)
Christening of a sisterEdel Kirstine Rasmusdatter Solberg
November 25, 1804 (Age 7 years)
Death of a sisterDorthe Rasmusdatter Solberg
March 28, 1817 (Age 20 years)
Burial of a sisterDorthe Rasmusdatter Solberg
April 2, 1817 (Age 20 years)
EngagementLovise Frederikke FinkView this family
November 27, 1824 (Age 27 years)

MarriageLovise Frederikke FinkView this family
December 29, 1824 (Age 28 years)
Death March 21, 1830 (Age 33 years)
Burial March 25, 1830 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1787
13 years
younger brother
-12 years
elder sister
3 years
elder sister
17 months
elder sister
Else Marie Rasmusdatter Solberg
Birth: about November 26, 1790 30 28Mørke sogn
Death: about December 10, 1790Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred
14 months
elder brother
20 months
elder sister
3 years
himself
14 months
younger brother
5 years
younger sister
Dorthe Rasmusdatter Solberg
Birth: November 12, 1802 42 40Ommestrup, Mørke sogn
Death: March 28, 1817Ebeltoft sogn
23 months
younger sister
Family with Lovise Frederikke Fink - View this family
himself
wife
Marriage: December 29, 1824Ebeltoft kirke
Hans Petersen + Lovise Frederikke Fink - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: September 13, 1834Ebeltoft kirke

Shared note
Christen Rasmusen Solberg alias Christen Soelberg Født: 17-12-1796 i Ommestrup, Mørke sogn og hjemmedøbt der 21-12-1796. Dåben bekræftet 14-02-1797 i Mørke kirke. Søn af Rasmus Jensen Smed og Ane Christensdatter af Ommestrup. Båret til kirke af Maren Jensdatter Soelgaard af Mørke. Faddere: Jens Damsgaard. Søren Soelgaard og Christen Bach af Rodskov (Rodschou) samt Peter Worres hustru fra Grimsbierregaard. Kilde: KB-opslag 77-78. Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred, Randers amt. E.M. År 1777-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=166838#166838,28014755 Konfirmeret i 1810 i Ebeltoft kirke: Christen Rasmussen Soelberg. Kilde: KB-opslag 132. Ebeltoft sogn. E.M. År 1790-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161166#161166,27075900 Erhverv: Smedemester i Ebeltoft Trolovet 27-11-1824. Gift 29-12-1824: Ungkarl og smedesvend Christen Soelberg af Ebeltoft, 28 år gl., gifter sig 29-12-1824 i Ebeltoft kirke med jomfru Lovise Frederikke Fink i Ebeltoft, 20 år gl. Forlovere: A. Abrahamsen (Abraham Abrahamsen, brudgommens svoger der er gift med Ane Kirstine Rasmusdatter Solberg) samt R. Solberg (Rasmus Solberg, brudgommens far). Kilde: KB-opslag 135. Ebeltoft sogn. K.M. År 1814-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161167#161167,27076142 Død 21-03-1830: Smedemester Christen Soelberg i Ebeltoft dør 21-03-1830 i Ebeltoft, 33 år gl., og bliver begravet 25-03-1830 fra Ebeltoft kirke. Kilde: KB-opslag 184, nr. 4. Ebeltoft sogn. K.M. År 1814-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161167#161167,27076191 Folketælling: FT-1801: Randers, Øster Lisbjerg, Mørke, Ommestrup by, , 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9116: Rasmus Jensen, 41, Gift, Mand, Byens smed med jord af bymændene Anne Christensdatter, 38, Gift, Hans kone Jens Rasmusen, 9, Ugift, Deres barn >> Christen Rasmusen, 5, Ugift, Deres barn Jørgen Rasmusen, 3, Ugift, Deres barn Peder Rasmusen, 2, Ugift, Deres barn Mette Rasmusdatter, 14, Ugift, Deres barn Bodil Rasmusdatter, 12, Ugift, Deres barn Anne Kirstine Rasmusdatter, 7, Ugift, Deres barn