Correll_Dohlmann

Lovise Frederikke FinkAge: 56 years18041860

Name
Lovise Frederikke Fink
Birth about 1804

Alias
Lovise Frederikke Solberg f. Fink

EngagementChristen Rasmusen SolbergView this family
November 27, 1824 (Age 20 years)

MarriageChristen Rasmusen SolbergView this family
December 29, 1824 (Age 20 years)
Death of a husbandChristen Rasmusen Solberg
March 21, 1830 (Age 26 years)
Burial of a husbandChristen Rasmusen Solberg
March 25, 1830 (Age 26 years)
MarriageHans PetersenView this family
September 13, 1834 (Age 30 years)
Death of a husbandHans Petersen
after 1860 (on the date of death)

Death after 1860 (Age 56 years)

Shared note
Lovise Frederikke Fink alias Lovise Frederikke Solberg f. Finck Født: ca. 1804 - datter af Ane Elisabet Fink f. Holm Trolovet 27-11-1824. Gift 29-12-1824: Ungkarl og smedesvend Christen Soelberg af Ebeltoft, 28 år gl., gifter sig 29-12-1824 i Ebeltoft kirke med jomfru Lovise Frederikke Fink i Ebeltoft, 20 år gl. Forlovere: A. Abrahamsen (Abraham Abrahamsen, brudgommens svoger der er gift med Ane Kirstine Rasmusdatter Solberg) samt R. Solberg (Rasmus Solberg, brudgommens far). Kilde: KB-opslag 135. Ebeltoft sogn. K.M. År 1814-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161167#161167,27076142 Brudens 2. ægteskab: Gift 13-09-1834: Hans Petersen på 24 år, skomagermester af Ebeltoft, gifter sig 13-09-1834 i Ebeltoft kirke med enke, madam Lovise Frederikke (??) Soelberg f. Finck, 30 år gl., af Ebeltoft (enke efter smed Christen Soelberg i Ebeltoft). Kilde: KB-opslag 113, nr. 6. Ebeltoft sogn. K.M. År 1831-1844. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161168#161168,27076346 Folketællinger: FT-1834: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Nedergade, No. 120, 83, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B2073 >> Louise Frederike Fink, 30, Enke, Lever af syning Jens Solberg, 8, Ugift, Hendes sønner Rasus Theodor Solberg, 7, Ugift, Hendes sønner Carl Ludvig Solberg, 5, Ugift, Hendes sønner Chresine Kondrop, 5, Ugift, Et pleiebarn Ane Elisabeth Holm, 56, Enke, Enke og lever af dine midler, Moderens moder Jensine Munck, 18, Ugift, Tjenestepige FT-1840: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Nedregadens Østre del, No. 120, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8213: Hans Pedersen, 30, Gift, Skomager >> Lovise Fink, 36, Gift, hans Kone Jens Petter Solberg, 14, Ugift, Huusfaderens Stedbørn Rasmus Solberg, 13, Ugift, Huusfaderens Stedbørn Charl Solberg, 11, Ugift, Huusfaderens Stedbørn Johannes Pedersen, 5, Ugift, deres Børn Anthon Pedersen, 4, Ugift, deres Børn Iver Frederik Pedersen, 2, Ugift, deres Børn Ane Elisabet Fink, 63, Enke, lever af Pension, Huusfaderens Svigermoder Sønnen Jens Solberg i lære hos skræddermester P. Petersen i Ebeltoft: FT-1845: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Ebeltoft Kiøbstad, Østre Deel, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7982: P. Petersen ,37 ,Gift ,skrædermester ,do [Ebeltoft] Sophie Rasmusen ,36 ,Gift ,hans kone ,Aarhuus P. Petersen ,13 ,Ugift ,hans børn ,Ebeltoft Johanne Petersen ,11 ,Ugift ,hans børn ,do [Ebeltoft] Petrea Petersen ,9 ,Ugift ,hans børn ,do [Ebeltoft] Sophus Petersen ,6 ,Ugift ,hans børn ,do [Ebeltoft] Laura Petersen ,4 ,Ugift ,hans børn ,do [Ebeltoft] Antonet Petersen ,2 ,Ugift ,hans børn ,do [Ebeltoft] Ane Daustrup ,17 ,Ugift ,tjenestepige ,do [Ebeltoft] Niels Nørholm ,26 ,Ugift ,hans svend ,Aalborg >> Jens Solberg ,19 ,Ugift ,læredrænge ,Ebeltoft Søren Andersen ,18 ,Ugift ,læredrænge ,Tved sogn Adrian Hørdum ,16 ,Ugift ,læredrænge ,Fundslev?? Katrine Abrahamsen som tjenestepige i FT-1845 hos sin tante, Lovise Frederikke Fink nu gift med Hans Pedersen: FT-1845: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Ebeltoft Kiøbstad, , 120, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B7982 Hans Pettersen, 35, Gift, skomager, do [Ebeltoft] >> Lovise Frederike Fink, 41, Gift, hans kone, Kiøbenhavn Iver Pettersen, 7, Ugift, deres børn, Ebeltoft Ane Elisabet Pettersen, 4, Ugift, deres børn, do [Ebeltoft] Hannes Pettersen, 1, Ugift, deres børn, do [Ebeltoft] Ane Elisabet Fink, 68, Enke(mand), huusfaderens svigermoder, pension, København Johan Lindhardt, 49, Enke(mand), skomagersvend, do [København] Hans Blank, 17, Ugift, læredreng, Ebeltoft Chatrine Abraham, 16, Ugift, tienestepige, do [Ebeltoft] FT-1850: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Overgade, 120 B, 79, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D3174: Hans Petersen, 40, Gift, Skomagermester, Ebeltoft >> Lovise Finch, 46, Gift, Sammes kone, Kjøbenhavn Iver Petersen, 12, -, Sammes søn, Ebeltoft Ane Elisabeth Petersen 9, -, Sammes datter, Ebeltoft Jens Petersen, 1, -, Sammes søn, Ebeltoft Ane Elisabeth Holm, 73, Enke, Lever af Pension, Kjøbenhavn Frederik Hansen, 19, Ugift, Sammes drenge hor Huusfaderen, Ebeltoft Frederik Hald, 16, Ugift, Sammes drenge hor Huusfaderen, Ebeltoft FT-1860: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, , , 140, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D7697: Hans Petersen, 50, G, Skovfoged, Ebeltoft (læs: Skomager) >> Luvise Frederikke *f. Fink 56, G, *hans Kone, Kjøbenhavn Magrethe Eriksen, 30, U, Tjenestepige, Moru, Sverrig