Correll_Dohlmann

Edel Kirstine Rasmusdatter SolbergAge: 56 years18041861

Name
Edel Kirstine Rasmusdatter Solberg
Birth September 27, 1804 44 42
Alias
Edel Kirstine Solberg, Edel Kirstine Soelberg og Edel KirstineJørgensen f. Solberg

Hjemmedøbt September 29, 1804 (Age 2 days)
Christening November 25, 1804 (Age 59 days)
Death of a sisterDorthe Rasmusdatter Solberg
March 28, 1817 (Age 12 years)
Burial of a sisterDorthe Rasmusdatter Solberg
April 2, 1817 (Age 12 years)
Death of a brotherChristen Rasmusen Solberg
March 21, 1830 (Age 25 years)
Burial of a brotherChristen Rasmusen Solberg
March 25, 1830 (Age 25 years)
EngagementRasmus JørgensenView this family
May 6, 1830 (Age 25 years)

MarriageRasmus JørgensenView this family
June 6, 1830 (Age 25 years)
Death of a motherAnne Christensdatter
June 27, 1833 (Age 28 years)
Death of a fatherRasmus Solberg
October 17, 1839 (Age 35 years)
Death of a sisterAnna Kirstine Rasmusdatter Solberg
after 1860 (Age 55 years)

Death April 28, 1861 (Age 56 years)
Burial May 3, 1861 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1787
13 years
elder brother
-12 years
elder sister
3 years
elder sister
17 months
elder sister
Else Marie Rasmusdatter Solberg
Birth: about November 26, 1790 30 28Mørke sogn
Death: about December 10, 1790Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred
14 months
elder brother
20 months
elder sister
3 years
elder brother
14 months
elder brother
5 years
elder sister
Dorthe Rasmusdatter Solberg
Birth: November 12, 1802 42 40Ommestrup, Mørke sogn
Death: March 28, 1817Ebeltoft sogn
23 months
herself
Family with Rasmus Jørgensen - View this family
husband
herself
Marriage: June 6, 1830Århus Domkirke

Shared note
Edel Kirstine Rasmusdatter Solberg alias Edel Kirstine Solberg, Edel Kirstine Soelberg, Ædle Kirstine Soelberg og Edel Kirstine Jørgensen f. Solberg Født: 27-09-1804 i Ommestrup, Mørke sogn og hjemmedøbt der 29-09-1804. Dåben bekræftet 24-11-1804 i Mørke kirke. Datter af Rasmus Jensen Smed og Anne Christensdatter i Ommestrup. Båret til kirken af Peder Udsens hustru Maren Nielsdatter i Ommestrup. Faddere: Søren Møller, Thomas Nielsen, Søren Laursen og Søren Jensen Skaarup - alle af oftbemeldte (= ofte omtalte) Ommestrup. Kilde: KB-opslag 108. Mørke sogn, Øster Lisbjerg herred, Randers amt. E.M. År 1777-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=166838#166838,28014786 Edel Kjerstine Rasmusdatter her i byen (læs: Ebeltoft) (døbt 24-11-1804) bliver konfirmeret i 1819 i Ebeltoft kirke - datter af smeden Rasmus Solberg og kone Ane Christensdatter her i byen. Kilde: KB-opslag 115, nr. 4. Ebeltoft sogn. K.M. År 1814-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161167#161167,27076122 Trolovet 06-05-1830: Gift 06-06-1830: Rasmus Jørgensen på 25 år, ungkarl og snedkersvend, gifter sig 06-06-1830 i Århus Domkirke med Ædle (Edel) Kirstine Soelberg på 26 år. Forlovere: Jens Ørsted, daglejer og Flink, tømmermand. Kilde: KB-opslag 97, nr. 19. Århus Domsogn. K.M. År 1829-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173230#173230,29111673 Død 28-04-1861: Edel Kirstine Soelberg dør 28-04-1861 i Borup by, Helgenæs sogn og bliver begravet 03-05-1861 fra Helgenæs kirke. Snedker Rasmus Jørgensens kone i Borup. Kilde: KB-opslag 189, nr. 3. Helgenæs sogn. K.M. År 1852-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=163716#163716,27493628 Siden i KB er nærmest ulæselig - se i stedet "Nygaards Sedler": http://www.ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=353785&sort=e Søn: Rasmus Rasmussen Født: 05-10-1833 i Gylling by, Gylling sogn, Hads herred, Århus amt, og døbt 01-12-1833 i Gylling kirke - søn af husmand Rasmus Jørgensen og hustru Stine Rasmusdatter (alias Edel Kirstine Rasmusdatter Solberg) i Gylling. Kilde: KB-opslag 60, nr. 10. Gylling sogn, Hads herred, Århus amt. K.M. År 1814-1833. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=163116#163116,27400906 Konfirmeret i 1848 i Helgenæs kirke: Rasmus Rasmussen på 14 år, af Borup, Helgenæs sogn - søn af snedker Rasmus Jørgensen og kone Edle (læs: Edel) Kirstine Soelberg i Borup - bliver konfirmeret i 1848 i Helgenæs kirke. Kilde: KB-opslag 180, nr. 2. Helgenæs sogn. Mols h. Randers amt. År 1833-1851. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=163715#163715,27493196 Folketællinger: FT-1834: Aarhus, Hads, Gylling, Gylling By, et Huus, 81, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B2532: Rasmus Jørgensen, 29, Gift, Huusmand og Snedker >> Edel Cathrine Solberg 30, Gift, hans Kone Rasmus Rasmusen, 1, Ugift, deres Barn FT-1840: Randers, Mols, Helgenæs, Borup by, 10.Et hus, 10 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, A1089: Rasmus Jørgensen, 35 år, gift, husmand og snedker >> Edel Kirstine Soelberg, 36 år, gift, hans kone Rasmus Rasmussen, 7 år, ugift, deres søn Christen Rasmussen, 32 år, ugift, daglejer FT-1845: Randers, Mols, Helgenæs, Borup by, 5.Et hus, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, A1090: Rasmus Jørgensen, 40 år, gift, husmand og snedker, Gylling sogn, Randers amt ?? >> Edle Kirstine Soelberg, 41 år, gift, hans kone, Mørke sogn, Randers amt Rasmus Rasmussen, 12 år, ugift, deres søn, Gylling sogn, Randers amt ?? FT-1850: Randers, Mols, Helgenæs, Borup Bye, Huus, 31, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, D2697: Rasmus Jørgensen, 45, Gift, Huusmand og Snedker, Gylling Sogn, Skanderborg Amt >> Edle Kirstine Solberg, 46, Gift, hans Kone, Mørke Sogn, Randers Amt FT-1860: Randers, Mols, Helgenæs, Borup, 1 Huus, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5773: Rasmus Jørgensen, 55, G, Huusfader, Snedker, Gylding Aarhuus A: >> Edle Kirstine Solberg, 56, G, Hans Kone, Mørke Randers A: