Correll_Dohlmann

Boel HansdatterAge: 60 years17311791

Name
Boel Hansdatter
Birth about 1731

Alias
Bodil Hansdatter

MarriageJens SolbergView this family
about 1759 (Age 28 years)

Birth of a son
#1
Rasmus Solberg
about April 18, 1760 (Age 29 years)
Christening of a sonRasmus Solberg
May 27, 1760 (Age 29 years)
Marriage of a childRasmus SolbergAnne ChristensdatterView this family
about 1787 (Age 56 years)

Death of a husbandJens Solberg
after 1787 (Age 56 years)

Death about May 8, 1791 (Age 60 years)

Burial May 11, 1791 (3 days after death)

Shared note
Boel Hansdatter alias Bodil Hansdatter Født: ca. 1731 - datter af Hans ?? ukendt Brudens 2. ægteskab: Gift ca. 1759: Jens Solberg gifter sig med Boel Hansdatter Kilde: FT-1787 Død og begravet onsdagen d. 11-05-1791: Jens Soelbergs kone begravet. Uægte og 60 år. Kilder: KB-opslag 57. Ebeltoft sogn. E.M. År 1745-1791. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161165#161165,27075735 og KB-opslag 99. Ebeltoft sogn. E.M. År 1790-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=161166#161166,27075867 Folketælling: FT-1787: Randers, Mols, Ebeltoft Købstad, Adelgade, , Kilde: ddd.dda.dk FT-1787, B2071: Jens Soelberg, 65, Gift, husbond, skræder, meget fattig >> Bodil Hansdatter, 61, Gift, hans kone Nille Jensdatter, 11, Ugift, datter Sicilie Rasmusdatter, 35, Ugift, Konens datter, f. ca. 1751 Jens Jensen, 4, Ugift, hendes slegfredbarn