Correll_Dohlmann

Erikka Dorothea Høeg1876

Name
Erikka Dorothea Høeg
Birth September 17, 1876 31 23
Alias
Dorothea Erikka Høeg

Christening October 24, 1876 (Age 37 days)
Death of a maternal grandfatherPoul Hendrik Haugaard
between 1860 and 1880

Death

Shared note
ID 250-2c1b2: Erikka Dorothea Høeg alias Dorothea Erikka Høeg Født: 17-09-1876 i Nyborg sogn og døbt 24-10-1876 i Nyborg kirke - datter af Erik Kehlet Høeg, telegrafist i Nyborg, og (ID 250-2c1b) hustru Anna Kirstine Hougaard, 23 år gl. Faddere: Fru Mencke. Lærer Høeg (barnets farfar). Samt forældrene. Kilde: KB-opslag 75, nr. 49. Nyborg sogn. Vindinge herred. Svendborg a. K.M. År 1875-1881. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180295#180295,30578993 Folketælling: FT-1880: Svendborg, Vindinge, Nyborg Købstad, Nyborg Kjøbstad, Vestre Boulevard 226, forhus 1 sal, 1, FT-1880, B0088: Erik Kehlet Høeg, 34, Gift, telegrafist, husfader, Nyborg ID 250-2c1b: Anna Kirstine Høeg født Haugaard, 26, Gift, hans kone, do [Nyborg] ID 250-2c1b1: Christiane Frederikke Høeg, 5, Ugift, deres datter, do [Nyborg] >> ID 250-2c1b2: Dorothea Erikka Høeg, 3, Ugift, do [deres datter], do [Nyborg] Thony Elsine?? Thygesen, 17, Ugift, deres tjenestepige, do [Nyborg]