Correll_Dohlmann

Rasmus Christian Hansen1874

Name
Rasmus Christian Hansen
Birth August 26, 1874 48 33
Alias
Rasmus Kristian Hansen

Christening October 11, 1874 (Age 46 days)
Birth of a brotherNiels Peder Christian Hansen
October 20, 1878 (Age 4 years)
Christening of a brotherNiels Peder Christian Hansen
December 15, 1878 (Age 4 years)
Death of a maternal grandmotherRasmine Jensen
November 30, 1890 (Age 16 years)
Death of a maternal grandfatherJeppe Andersen
September 23, 1894 (Age 20 years)
Death of a fatherHans Christian Nielsen
March 12, 1898 (Age 23 years)
Death of a motherMaren Jeppesen
September 1, 1921 (Age 47 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 19, 1864Køng kirke, Båg herred
16 months
elder sister
3 years
elder sister
6 years
himself
4 years
younger brother

Shared note
Rasmus Christian Hansen alias Rasmus Kristian Hansen Født: 26-08-1874 i Gummerup, Køng sogn, Båg herred og døbt 11-10-1874 i Køng kirke, Båg herred - søn af husmand Hans Christian Nielsen og hustru Maren Jeppesen, 32 år, i Gummerup. Faddere: Husmand Niels Andersens kone i Glensbjerg. Barnets moder. Møllersvend Rasmus W. Andersen i Glensbjerg Mølle. Husmand Niels Andersen i Glensbjerg. Ungkarl Erik Andersen i Gummerup. (Forældrene viet 19-11-1864 i Køng kirke, Båg herred). Kilde: KB-opslag 11, nr. 17. Køng sogn, Båg herred. Odense amt. År 1872-1883. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=179934#179934,30515289 Konfirmeret i 1888 i Barløse kirke: Rasmus Kristian Hansen hos forældrene: husmand Hans Kristian Nielsen, Barløse (og hustru). Kilde: KB-opslag 28, nr. 4. Barløse sogn. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178611#178611,30300312 Folketællinger: FT-1880: Odense, Baag, Barløse, Barløse By, Et Hus, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B2556: Hans Christian Nielsen, 53, Gift, Huusfaderen, Tækkemand, Sønderby Sogn, Odense Amt Maren Jeppesen, 39, Gift, Huusmoder, Tanderup Sogn, Odense Amt Bodil Mine Hansen, 13, Ugift, Deres Barn, Kjøng Sogn, Odense Amt Ane Johanne Hansen, 11, Ugift, Deres Barn, Kjøng Sogn, Odense Amt >> Rasmus Christian Hansen, 5, Ugift, Deres Barn, Kjøng Sogn, Odense Amt Niels Peder Christian Hansen 1, Ugift, Deres Barn, Barløse Sogn, Odense Amt FT-1890: Odense, Baag, Sandager, Sandager By, gaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0632: Ane Marie Jensdatter, 69, Enke(mand)husmoder, landbrug, Sandager sogn Niels Peder Hansen, 46, Ugift, gaardbestyrer, do [landbrug]do [Sandager sogn] Karen Hansen, 29, Ugift, datter, do [landbrug]do [Sandager sogn] Anna Henrikke Sørine Henriksen16, Ugift, tjenestetyende, do [landbrug]Barløse sogn Marie Abelmine Kirstine Lund, 12, Ugift, do [tjenestetyende], do [landbrug]Klinte sogn Povl Clausen Petersen, 19, Ugift, do [tjenestetyende], do [landbrug]Sandager sogn Peder Jørgen Petersen, 16, Ugift, do [tjenestetyende], do [landbrug]Barløse sogn >> Rasmus Christian Hansen, 15, Ugift, do [tjenestetyende], do [landbrug], Barløse sogn