Correll_Dohlmann

Hanne ErichsenAge: 28 years18431872

Name
Hanne Erichsen
Birth May 5, 1843
Alias
Hanne Eriksen og Hanne Alexander f. Erichsen

Christening July 23, 1843 (Age 2 months)
MarriageJohan Vilhelm AlexanderView this family
December 23, 1865 (Age 22 years)
Death March 20, 1872 (Age 28 years)
Burial March 27, 1872 (7 days after death)
Family with Johan Vilhelm Alexander - View this family
husband
herself
Marriage: December 23, 1865Odense Sankt Hans kirke
Johan Vilhelm Alexander + Laura Adelaide Petersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 14, 1880Odense Sankt Hans kirke
-21 months
step-daughter
3 years
step-son
1 year
step-daughter
19 months
step-son
21 months
step-daughter
Dora Alexander
Birth: July 27, 1885 48 28Thorsgade 7, Odense Sankt Hans sogn
Death: September 26, 1885Thorsgade 7, Odense Sankt Hans sogn
14 months
step-son
Otto Alexander
Birth: September 29, 1886 49 29Thorsgade 7, Odense Sankt Hans sogn
Death: March 18, 1889Allégade 49, Odense Sankt Hans sogn
2 years
step-daughter
23 months
step-daughter
Johan Vilhelm Alexander + Louise Sophie Johanne Rahn - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1859forholdet opløst
7 months
step-son
Eduard Rudolph Alexander
Birth: August 15, 1859 22 21Garnisons sogn, Kbh.
Death: August 28, 1859Garnisons sogn, Kbh.

Shared note
Hanne Erichsen alias Hanne Eriksen og Hanne Alexander f. Erichsen Født: 05-05-1843 i Odense Sankt Knuds domsogn og døbt 23-07-1843 i Odense Sankt Knuds domkirke - datter af skomagermester Hans Peter Erichsen og hustru Johanne Sophie Hansen i Claragaden. Kilde: KB-opslag 87, nr. 33. Odense Sankt Knuds domsogn. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180621#180621,30654008 Gift 23-12-1865: Ungkarl og skriver ved 5. Inf. Bataillon Johan Vilhelm Alexander i Kongensgade, 27-¾ år gl., gifter sig 23-12-1865 i Odense Sankt Hans kirke med jomfru Hanne Eriksen (Erichsen), 22-½ år gl., hjemme hos faderen på Nørregade, Odense (Anmærkn.: Hanne dør her i sognet d. 20-03-1872). Forlovere: Skomagermester Hans Peter Eriksen, brudens fader på Nørregade, og kommandersergent Niels Nielssen i Frederiksgaden. Kilder: KB-opslag 288, side 292. Odense Sankt Hans sogn. K.M. År 1848-1881. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180578#180578,30641173 KB-opslag 285, nr. 61, side 292. Odense Sankt Hans sogn. K.M. År 1848-1868. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=200538#200538,37990874 Død 20-03-1872: Hanne Eriksen dør 20-03-1872 i Odense Sankt Hans sogn, 28 år og 10 mdr. gl., og bliver begravet 27-03-1872 fra Odense Sankt Hans kirke. Sergent og korpsskriver ved 5. bataillon, Johan Vilhelm Alexanders hustru i Frederiksgaden No. 52, Kilde: KB-opslag 217, nr. 10. Odense Sankt Hans sogn. K.M. År 1869-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=180581#180581,30642298 Folketællinger: FT-1840: Odense, Odense Købstad, Klaregaden, , 307 F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8906: >> Hans Peter Eriksen, 34, Gift, Skomagermester >> Johanne Soph. Hansen, 28, Gift, hans Kone Maren Soph. Eriksen, 6, Ugift, deres Børn Marie Erike Eriksen, 4, Ugift, deres Børn Peter Nielsen Lund, 18, Ugift, Lærling Jens Jul. Beringreen, 15, Ugift, Lærling Karen Frandsen, 25, Ugift, Tjenestepige FT-1845: Odense, Odense Købstad, Klaregaden, Nr. 304, litra a, 444, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B1959: Hans Peter Erichsen, 38, Gift, Skoemagermester, Odense Johanne Erichsen, 32, Gift, Hans Kone, Odense Maren Erichsen, 10, -, Deres Datter, Odense Marie Erichsen, 8, -, Deres Datter, Odense Petrine Erichsen, 5, -, Deres Datter, Odense >> Hanne Erichsen, 2, -, Deres Datter, Odense Jesper Pedersen, 23, Ugift, Skoemagersvend, Odense Hans Olsen, 36, Ugift, Skoemagersvend, Odense Marcus Schonch, 34, Ugift, Skoemagersvend, Odense Claus Peter Sundahl, 17, Ugift, Skoemagerlærling, Odense Niels Nielsen, 16, -, Skoemagerlærling, Odense Sophie Papsen, 22, Ugift, Tjenestepige, Kierteminde Hans Peder Olsen, 25, Ugift, Trompeter, Kiøbenhavn FT-1850: Odense, Odense Købstad, Klaregaden no 307b, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: Hans Peder Erichsen, 44, Gift, skoemager og huusfader, Odense Johanne Erichsen, 37, Gift, hans kone, Odense Marie Erichsen, 16, Ugift, deres børn, Odense Maren Erichsen, 14, Ugift, deres børn, Odense Petrine Erichsen, 10, Ugift, deres børn, Odense >> Hanne Erichsen, 7, Ugift, deres børn, Odense Emilie Erichsen, 4, Ugift, deres børn, Odense Henrich Oskar Holmstrøm, 26, Ugift, hans svende, Christiansstad i Sverrig Rasmus Bagge, 37, Ugift, hans svende, Kiøge Guldbrand Guldbrandsen, 22, Ugift, ligeledes [hans svende], Gonagger?? Præste?? i Norge Julius Wind, 21, Ugift, ligeledes [hans svende], Odense Niels Chr. Jørgensen, 16, Ugift, skoemagerlærlinge, Odense Hans Peder Hansen, 14, Ugift, skoemagerlærlinge, Odense FT-1860: Odense, Odense Købstad, Nørregade 18, forhuset ?? sal, 1 F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B0289: Hans Peter Erichsen, 54, Enke(mand), skomagermester og læderhandler, huusfader, Odense Maren Sofie Erichsen, 25, Ugift, hans datter, do [Odense] >> Hanne Erichsen, 18, Ugift, hans datter, do [Odense] Emilie Christine Erichsen, 14, Ugift, hans datter, do [Odense] Erich Wilhelm Marhias Erichsen, 6, Ugift, hans søn, do [Odense] Kirstine Knudsen, 29, Ugift, hans tjenestepige, Vissenberg sogn Laurits Mortensen, 20, Ugift, skomagersvend, Rønninge sogn, Svendborg Amt Carl Jørgensen, 15, Ugift, lærling, Odense FT-1870: Odense, Odense Købstad, Kongensgade, 50, Forhuset 2 Etage, 1618, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1870, D4595: ID 127-1c5: Johan Wilhelm Alexander, 32, Gift, Husfader, Sergent og Batallionsskriver, Kjøbenhavn >> Hanne Alexander født Erichsen, 27, Gift, Husmoder, Odense