Correll_Dohlmann

Lilly Christiansen1902

Name
Lilly Christiansen
Birth September 15, 1902 34 31
Alias
trilling

MarriageErik SandbergView this family
(on the date of death)

Birth of a brotherHenning Christiansen
September 15, 1902
Birth of a brotherDreng Christiansen
September 16, 1902 (Age 1 day)
Death of a brotherDreng Christiansen
September 16, 1902 (Age 1 day)
Hjemmedøbt September 16, 1902 (Age 1 day)
Death of a brotherHenning Christiansen
September 17, 1902 (Age 2 days)
Burial of a brotherHenning Christiansen
September 19, 1902 (Age 4 days)
Burial of a brotherDreng Christiansen
September 19, 1902 (Age 4 days)
Christening November 27, 1904 (Age 2 years)
Death of a maternal grandmotherEmilie Dorthea Nathalia Borch
January 8, 1916 (Age 13 years)
Birth of a son
#1
Gerhard Valdemar Sandberg
December 1, 1930 (Age 28 years)

Death of a sonGerhard Valdemar Sandberg
June 26, 2010 (Age 107 years)

Burial of a sonGerhard Valdemar Sandberg
July 14, 2010 (Age 107 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 3, 1896Skt. Matthæus kirke, Kbh.
6 years
herself
twin brother
Henning Christiansen
Birth: September 15, 1902 34 31Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
Death: September 17, 1902Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
twin brother
Dreng Christiansen
Birth: September 16, 1902 34 31Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
Death: September 16, 1902Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
Family with Erik Sandberg - View this family
husband
herself
Marriage:
son

Shared note
ID 56-5c10a: Lilly Christiansen - trilling til Henning Christiansen (død 17-09-1902) og til dødfødt dreng Født: 15-09-1902 på Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh. og hjemmedøbt der 16-09-1902 af pastor Steen. Fremstillet 27-11-1904 i Skt. Andreas kirke, Kbh. - datter af Carl Julius Valdemar Christiansen (f. 03-09-1868 i Oure sogn, Fyn), overværkfører, og (ID 56-5c10) hustru Dagmar Elvina (Elvira) f. Corell på 31 år. Faddere: Ingeniør S. Bang, Oehlenschlägersgade 24. Frk. Franciska Reimers, Frederiksberg. Maskinist Vilh. Christiansen, Møllegade 8. Forældrene, Ø. Søgade 30, stuen. Anm.: Trillingfødsel. 1 pige, 1 dreng, 1 dødf. dreng Forældrene viet 03-11-1896 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 267, nr. 129. Sankt Andreas sogn, Kbh. K.M. År 1902-1909. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155733#155733,26026689 Gift: Erik Sandberg gifter sig med (ID 56-5c10a) Lilly Christiansen, datter af Carl Julius Valdemar Christiansen (f. 03-09-1868 i Oure sogn, Fyn), overværkfører, og (ID 56-5c10) hustru Dagmar Elvira f. Corell. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt. i Kbh. - Udfyldelsesdato: 25-3-1892 Hovedperson: Carl Jul. Vald. Christiansen, f. 02-09-1869 i Lundeborg (læs: 03-09-1868 i Lundeborg, Oure sogn) Stillinger: Overværkfører Maskinist Ægtefælle: Dagmar Elvine Christiansen, f. 01-02-1871 i København >> Barn: Lilli Christiansen, f. 15-09-1902 Adresser: 01-11-1891: Øster Søgade 38, 5. 01-11-1896: Ole Suhrs Gade 25, 4. 01-05-1903: Øster Søgade 30, stuen 01-11-1912: Øster Søgade 30, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0005. Registerblad 819 (unikt id: 1755092) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1755092&searchname=polit_adv FT-1906: Øster Søgade 30, stuen, Kbh. (Kommunehospitalet) Carl Julius Valdemar Christiansen, f. 03-09-1868 i Lundeborg, Oure sogn, tilflyttet i 1879 fra Lundeborg, gift, husfar, overværkfører hos Nielsen og Winther ID 56-5c10: Dagmar Elvira Christiansen, f. 01-02-1871 i København, gift, husmor >> ID 56-5c10a: Lilly Christiansen, f. 15-09-1903 (læs: 15-09-1902 i Skt. Andreas sogn, Kbh.) i København, ugift, datter samt en tjenestepige Kilde: FT-opslag 10. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=13527#13527,460727 FT-1911: Øster Søgade 30, stuen, Kbh. (Carl Julius) Valdemar Christiansen, f. 03-09-1868 i Lundeborg, Oure sogn, tilflyttet i 1896 fra København, gift, husfar, overværkfører hos Nielsen og Winther ID 56-5c10: Dagmar Christiansen, f. 01-02-1871 i København, gift, husmor, tilflyttet i 1896 fra København >> ID 56-5c10a: Lilly Christiansen, f. 15-09-1902 i København, ugift, barn, tilflyttet i 1902 fra København samt en tjenestepige Kilde: FT-opslag 11. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156049#156049,26120362