Correll_Dohlmann

Dreng ChristiansenAge: 0 days19021902

Name
Dreng Christiansen
Birth September 16, 1902 34 31
Alias
trilling

Death September 16, 1902
Burial September 19, 1902 (3 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 3, 1896Skt. Matthæus kirke, Kbh.
6 years
twin sister
twin brother
Henning Christiansen
Birth: September 15, 1902 34 31Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
Death: September 17, 1902Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
himself
Dreng Christiansen
Birth: September 16, 1902 34 31Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.
Death: September 16, 1902Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh.

Shared note
ID 56-5c10c: Dreng Christiansen - trilling til Lilly Christiansen og til Henning Christiansen (død 17-09-1902) Dødfødt: 16-09-1902 på Ole Suhrsgade 25, 4. sal, Kbh. i Sankt Andreas sogn, Kbh. - søn af Carl Julius Valdemar Christiansen (f. 03-09-1868 i Oure sogn, Fyn), overværkfører, og (ID 56-5c10) hustru Dagmar Elvina (Elvira) f. Corell på 31 år. Anm.: Trillingfødsel. 1 pige, 1 dreng, 1 dødf. dreng. Begravet 19-09-1902 fra Sankt Andreas kirke, Kbh. sammen med sin trillingbror Henning Christiansen. Kilde: KB-opslag 100, nr. 99. Sankt Andreas sogn, Kbh. K.M. År 1896-1910. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155745#155745,26030420