Correll_Dohlmann

Karen Oline JørgensenAge: 27 years18441871

Name
Karen Oline Jørgensen
Birth February 14, 1844
Alias
Karen Oline Fabricius f. Jørgensen

MarriageJørgen Clausenius Fabricius Jeppesen FabriciusView this family
November 29, 1868 (Age 24 years)
Death September 17, 1871 (Age 27 years)
Burial September 24, 1871 (7 days after death)
Family with Jørgen Clausenius Fabricius Jeppesen Fabricius - View this family
husband
herself
Marriage: November 29, 1868Trinitatis kirke, Kbh.
Jørgen Clausenius Fabricius Jeppesen Fabricius + Ane Marie Pedersen - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1862Forholdet ophævet
Jørgen Clausenius Fabricius Jeppesen Fabricius + Caroline Dorthea Olsen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 12, 1872Sankt Johannes kirke, Kbh.

Shared note
Karen Oline Jørgensen alias Karen Oline Fabricius f. Jørgensen Født: 14-02-1844 i Valby sogn, Holbo herred, Frederiksborg amt Gift 29-11-1868: Ungkarl, arbejdsmand, Jørgen Clausenius Jeppesen Fabricius på 28 år, Fiolstræde 34, Kbh., gifter sig 29-11-1868 i Trinitatis kirke, Kbh. med pige Karen Oline Jørgensen på 24-3/4 år (f. 14-02-1844 i Valby sogn, Holbo herred, Frederiksborg amt), boende Hauser Plads 18, Kbh. Kilde: KB-opslag 83, nr. 178. Trinitatis sogn. K.M. År 1864-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157793#157793,26489147 Død 17-09-1871: Karen Oline Fabricius (f. Jørgensen) dør 17-09-1871 i hjemmet Nørrebrogade 90, Kbh., 27 år gl., og bliver begravet 24-09-1871 fra Sankt Johannes kirke, Kbh. Værtshusholder Fabricius' hustru, Nørrebrogade 90, Kbh. Dødsårsag: Lungehindebetændelse. Kilde: KB-opslag 144, nr. 221, side 139. Sankt Johannes sogn. K.M. År 1861-1879. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155854#155854,26061271