Correll_Dohlmann

Ane Sophie StampeAge: 34 years18511886

Name
Ane Sophie Stampe
Birth October 26, 1851 30 25
Alias
Anna Sophie Springborg f. Stampe

Christening December 23, 1851 (Age 58 days)
Birth of a sisterLaura Marie Stampe
October 14, 1853 (Age 23 months)
Christening of a sisterLaura Marie Stampe
October 28, 1853 (Age 2 years)
MarriageEduard Ludvig Frederik SpringborgView this family
May 14, 1878 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Anna Sofie Springborg
February 16, 1879 (Age 27 years)
Christening of a daughterAnna Sofie Springborg
May 27, 1879 (Age 27 years)
Death of a motherChristiane Thisted
after 1880 (Age 28 years)

Death of a daughterAnna Sofie Springborg
July 4, 1881 (Age 29 years)
Burial of a daughterAnna Sofie Springborg
July 8, 1881 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Laura Marie Springborg
June 3, 1882 (Age 30 years)
Christening of a daughterLaura Marie Springborg
September 8, 1882 (Age 30 years)
Birth of a son
#3
Niels Stampe Springborg
June 3, 1884 (Age 32 years)
Christening of a sonNiels Stampe Springborg
August 14, 1884 (Age 32 years)
Death July 26, 1886 (Age 34 years)
Burial July 30, 1886 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1850
22 months
herself
2 years
younger sister
Family with Eduard Ludvig Frederik Springborg - View this family
husband
herself
Marriage: May 14, 1878Viborg Søndre sogns kirke (Sortebrødre kirke)
9 months
daughter
Anna Sofie Springborg
Birth: February 16, 1879 30 27Århus domsogn
Death: July 4, 1881Århus Vor Frue sogn
3 years
daughter
2 years
son
Eduard Ludvig Frederik Springborg + Laura Marie Stampe - View this family
husband
younger sister
Marriage: October 5, 1887Århus Vor Frue kirke
9 months
nephew
18 months
nephew
Frederik Stampe Springborg
Birth: January 25, 1890 41 36Århus Vor Frue sogn
Death: February 1, 1920Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
22 months
nephew
2 years
niece
5 years
nephew

Shared note
Ane Sophie Stampe alias Anna Sophie Springborg f. Stampe Født: 26-10-1851 i Viborg Søndre sogn og døbt 23-12-1851 i Viborg Søndre sogns kirke (Sortebrødre kirke) - datter af væver Niels Vindelin Stampe og hustru Christiane Thisted på 24 år. Kilde: KB-opslag 75, nr. 28. Viborg Søndre sogn. K.M. År 1849-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=172107#172107,28898771 Gift 14-05-1878: Ungkarl, bygnings- og brandinspektør Edvard Ludvig Frederik Springborg af Århus, 30 år gl., gifter sig 14-05-1878 i Viborg Søndre sogns kirke (Sortebrødre kirke) med jfr. Ane Sophie Stampe, 26½ år gl., f. 26-10-1851 i Viborg Søndre sogn. Vidner: Stabssergent Springborg (gommens far) samt gæstgiver Baurath. Kilde: KB-opslag 60, nr. 6. Viborg Søndre sogn. K.M. År 1860-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=172112#172112,28899471 Død 26-07-1886: Anna Sophie Springborg f. Stampe dør 26-07-1886 i Århus Vor Frue sogn, 34 år gl., og bliver begravet 30-07-1886 fra Århus Vor Frue kirke. Gift med bygnings- og brandinspektør Edv. Ludv. Fred. Springborg, Nørre Allé 68, Århus. Kilde: KB-opslag 429, nr. 60. side 461. Århus Vor Frue sogn. K.M. År 1883-1886. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173506#173506,29191110 Folketællinger: FT-1860: Viborg, Nørlyng, Viborg Købstad, Viborg Købstad, 4. Kvarter, Nr. 147, 145 - F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6788: Niels Vindelin Stampe, 38, Gift, Opsynsmand ved Straffeanstalten, Viborg Ane Stampe. f. Thisted, 33, Gift, Husmoder, Viborg >> Ane Sophie Stampe, 9, Ugift, Deres Datter, Viborg Laura Marie Stampe, 7, Ugift, Deres Datter, Viborg Petrine Magdalene Stampe, 4, Ugift, Deres Datter, Viborg Jørgen Stampe, 1, Ugift, Deres Søn, Viborg FT-1880: Aarhus, Hasle, Aarhus Købstad 3, 278/fredensgade, 18, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, a4181 - Løbenr.: 3561: Kildehenvisning: 442-443/kort Nr.1351 Eduard Ludvig Frederik Springborg, 31, Gift, Husfader, Bygnings- & Brandinspecteur, Kjøbenhavn >> Anna Sophie Springborg Født Stampe, 28, Gift, Viborg Anna Sophie Springborg, Under 1, Ugift, Aarhus Ane Jensine Marie Rasmussen, 18, Ugift, Thiset Sogn, Aarhus Amt Charlotte Amalie Vinkler Født Schou, 665, Enke, Randers Jens Christian Meier, 41, Gift, Husfader, Arbeidsmand, Assens Karen Marie Meier Født Christensen, 48, Gift, Aslev Sogn, Skanderborg Amt Johan Christian Meier, 14, Ugift, Aarhus Marie Rasmine Kjerstine Meier, 11, Ugift, Aarhus Anna Meier, 8, Ugift, Aarhus Rasmine Meier, 6, Ugift, Aarhus Petrine Magrethe Stampe, 23, Ugift, Viborg