Correll_Dohlmann

Ellen Boline ChristiansenAge: 72 years18741946

Name
Ellen Boline Christiansen
Birth March 7, 1874 27
Alias
Ellen Bolien Christensen

Christening May 23, 1874 (Age 2 months)
MarriageHenrik Peter HenriksenView this family
November 9, 1900 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#1
Elna Christine Henriksen
July 22, 1901 (Age 27 years)
Christening of a daughterElna Christine Henriksen
August 18, 1901 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#2
Anna Marie Henriksen
April 29, 1912 (Age 38 years)
Christening of a daughterAnna Marie Henriksen
May 26, 1912 (Age 38 years)
Death March 23, 1946 (Age 72 years)
Burial March 29, 1946 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: before 1874
2 months
herself
Family with Henrik Peter Henriksen - View this family
husband
herself
Marriage: November 9, 1900Fyrendal kirke
8 months
daughter
11 years
daughter

Shared note
Ellen Boline Christiansen alias Ellen Boline Henriksen f. Christiansen og Ellen Boline Henriksen f. Kristiansen Født: 07-03-1874 i Tjæreby sogn, V. Flakkebjerg, Sorø amt og døbt 23. maj 1874 i Tjæreby kirke - datter af gårdmand Christen Christiansen og hustru Maren Mortensen på 27 år af Vedskølle mark, Tjæreby sogn. Kilde: KB-opslag 309, nr. 1. Tjæreby, V. Flakkebjerg. År 1842-1889. KB_464_2_009_K10-02-A. Gift 09-11-1900: Ungkarl Henrik Peter Henriksen, karetmager i Fuglebjerg (f. 30-06-1875 i Holløse, Gunderslev sogn, søn af (ID 8) hjulmager Christen Henriksen i Tornemark og (ID 9) hustru Hanne Sofie Frederiksen) gifter sig den 09-11-1900 i Fyrendal kirke til Ellen Boline Christensen, f. 07-03-1874 i Tjæreby sogn, Vester Flakkebjerg, Sorø amt. Kilde: KB-opslag 89, nr.8, side100, Fyrendal sogn., Ø. Flakkebjerg. KB_1892_440_3_006_0100a-V. Død 23-03-1946: Ellen Boline Henriksen f. Kristiansen dør 23-03-1946 i Tornemark, Fyrendal sogn, 72 år gl., og bliver begravet 29-03-1946 på Fyrendal sogns kirkegård. Født 07-03-1874 i Tjæreby sogn, Sorø amt, datter af afd. gårdmand Kristen Kristiansen og afd. hustru Maren Mortensen, Tjæreby. Gift med efterlevende hjulmand Henrik Peter Henriksen, Tornemark, Fyrendal, hvor sidste fælles bopæl var. Kilde: KB-opslag 305, nr. 2. Fyrendal sogn., Ø. Flakkebjerg h. År 1932-1951. KB_1892_440_3_010_0322a-DK. Børn af Henrik Peter og Ellen Boline: ID 4-3a: Elna Christine Henriksen ID 4-3b Anna Marie Henriksen. Folketællinger: FT-1906: Sorø amt, Ø. Flakkebjerg herred, Fuirendal sogn, Tornemark, matr. 39a: ID 4-6: Henrik Peter Henriksen, f. 30-06-1875 i Holløse, Gunderslev sogn, gift, husfar, hjulmand >> Ellen Boline Henriksen, f. 07-03-1874 i Tjæreby sogn, gift, husmor ID 4-6a: Elna Christine Henriksen, f. 22-07-1901 i Fuglebjerg sogn, barn Kilde: FT-opslag 62. FT1906_0174_00372 FT-1911: Sorø amt, Ø. Flakkebjerg herred, Fuirendal sogn, Tornemark, matr. 39a: ID 4-6: Henrik Peter Henriksen, f. 30-06-1875 i Gunderslev sogn, gift, husfar, hjulmager, tilflyttet fra Fuglebjerg i 1902 >> Ellen Boline Henriksen, f. 07-03-1874 i Tjæreby sogn, gift, husmor, tilflyttet fra Fuglebjerg i 1902 ID 4-6a: Elna Kristine Henriksen, f. 22-07-1901 i Fuglebjerg sogn, barn, tilflyttet fra Fuglebjerg i 1902 Kilde: FT-opslag 78. FT1911_0244_00082 FT-1916: Sorø amt, Ø. Flakkebjerg herred, Fyrendal sogn, Tornemark, matr. 13: ID 4-6: Henrik (Peter) Henriksen, f. 30-06-1875 i Gunderslev sogn, gift, husfar, karetmager >> Ellen (Boline) Henriksen, f. 07-03-1874 i Tjæreby sogn, gift, husmor ID 4-6a: Elna (Christine) Henriksen, f. 22-07-1901 i Fuglebjerg sogn, barn Osvald Brodthagen, f. 04-09-1895, ugift, karetmagersvend ID 4-6b: (Anna) Marie Henriksen, f. 29-04-1912 i Fyrendal sogn, barn Kilde: FT-opslag 28. FT1916_00184_00200. FT-1921: Sorø amt, Ø. Flakkebjerg herred, Fyrendal sogn, Tornemark, matr. 15b m.fl.: ID 4-6: Henrik (Peter) Henriksen, f. 30-06-1875 i Gunderslev sogn, gift, husfar, hjulmager >> Ellen (Boline) Henriksen, f. 07-03-1874 i Tjæreby sogn, gift, husmor ID 4-6a: Elna (Christine) Henriksen, f. 22-07-1901 i Fuglebjerg sogn, ugift, barn, husgerning ID 4-6b: (Anna) Marie Henriksen, f. 29-04-1912 i Fyrendal sogn, ugift, barn Svend (Frode Bonde) Larsen, f. 20-04-1900, ugift, hjulmagersvend Kilde: FT-opslag 43. FT1921_00569_00147. FT-1925 - 5. nov.: Sorø amt, Ø. Flakkebjerg herred, Fyrendal sogn, Tornemark, matr. 15g: ID 4-6: Henrik Peter Henriksen, f. 30-06-1875 i Gunderslev sogn, gift, husfar, karetmager >> Ellen Boline Henriksen, f. 07-03-1874 i Tjæreby sogn, gift, husmor ID 4-6a: Elna Kristine Henriksen, f. 22-07-1901 i Fuglebjerg sogn, datter, fraskilt, medhjælper ID 4-6b: Anna Marie Henriksen, f. 29-04-1912 i Fyrendal sogn, barn ID 4-6a1: Kurt Karis Larsen, f. 03-10-1921 i Fyrendal sogn, barnebarn ID 8: Kristen (læs: Christen) Henriksen, f. 25-06-1843 i Fyrendal (læs: Køng sogn, Præstø amt), gift, husfar, fhv. karetmager - aldersrente Kilde: FT-opslag 14. FT1925_1002_00960