Correll_Dohlmann

Laura Marie StampeAge: 81 years18531934

Name
Laura Marie Stampe
Birth October 14, 1853 32 27
Alias
Laura Marie Springborg f. Stampe

Christening October 28, 1853 (Age 14 days)
Death of a motherChristiane Thisted
after 1880 (Age 26 years)

Death of a sisterAne Sophie Stampe
July 26, 1886 (Age 32 years)
Burial of a sisterAne Sophie Stampe
July 30, 1886 (Age 32 years)
MarriageEduard Ludvig Frederik SpringborgView this family
October 5, 1887 (Age 33 years)
Birth of a son
#1
Sophus Stampe Springborg
July 12, 1888 (Age 34 years)
Occupation
Syerske. Husbestyrerinde

Christening of a sonSophus Stampe Springborg
October 14, 1888 (Age 35 years)
Birth of a son
#2
Frederik Stampe Springborg
January 25, 1890 (Age 36 years)
Christening of a sonFrederik Stampe Springborg
June 3, 1890 (Age 36 years)
Birth of a son
#3
Christian Stampe Springborg
December 4, 1891 (Age 38 years)
Christening of a sonChristian Stampe Springborg
June 23, 1892 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#4
Laura Springborg
April 27, 1894 (Age 40 years)
Christening of a daughterLaura Springborg
June 22, 1894 (Age 40 years)
Birth of a son
#5
Eduard Stampe Springborg
August 11, 1899 (Age 45 years)
Christening of a sonEduard Stampe Springborg
October 15, 1899 (Age 46 years)
Death of a sonFrederik Stampe Springborg
February 1, 1920 (Age 66 years)
Burial of a sonFrederik Stampe Springborg
February 14, 1920 (Age 66 years)
Death of a husbandEduard Ludvig Frederik Springborg
April 15, 1927 (Age 73 years)
Burial of a husbandEduard Ludvig Frederik Springborg
April 22, 1927 (Age 73 years)
Marriage of a childEduard Stampe SpringborgBodil Marie Cecilie AndersenView this family
about 1934 (Age 80 years)

Death December 4, 1934 (Age 81 years)
Burial
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1850
22 months
elder sister
2 years
herself
Family with Eduard Ludvig Frederik Springborg - View this family
husband
herself
Marriage: October 5, 1887Århus Vor Frue kirke
9 months
son
18 months
son
Frederik Stampe Springborg
Birth: January 25, 1890 41 36Århus Vor Frue sogn
Death: February 1, 1920Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
22 months
son
2 years
daughter
5 years
son
Eduard Ludvig Frederik Springborg + Ane Sophie Stampe - View this family
husband
elder sister
Marriage: May 14, 1878Viborg Søndre sogns kirke (Sortebrødre kirke)
9 months
niece
Anna Sofie Springborg
Birth: February 16, 1879 30 27Århus domsogn
Death: July 4, 1881Århus Vor Frue sogn
3 years
niece
2 years
nephew

Shared note
Laura Marie Stampe alias Laura Marie Springborg f. Stampe Født: 14-10-1853 i Viborg Søndre sogn og døbt 28-10-1853 i Viborg Søndre sogns kirke (Sortebrødre kirke) - datter af væver Niels Vindelin Stampe og hustru Christiane Thisted på 26 år. Kilde: KB-opslag 96, nr. 29. Viborg Søndre sogn. K.M. År 1849-1859. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=172107#172107,28898792 Erhverv: Syerske. Husbestyrerinde Gift 05-10-1887: Enkemand, bygnings- og brandinspektør Eduard Ludvig Frederik Springborg på 39 år, Nørre Allé 68, Århus, gifter sig 05-10-1887 i Århus Vor Frue kirke med [sin svigerinde, søster til hans afdøde hustru Anna Sophie Springborg f. Stampe] pige Laura Marie Stampe, husbestyrerinde samme sted, 33 år gl. Vidner: Krigsassessor L. Fr. Springborg (alias gommens far: Lars Frederik Springborg) samt fabrikant P.V. Stampe (alias Peter Vincents Stampe, Fiskergade 91, Århus, gift, død 06-08-1890 i Nordby på Fanø, begravet 12-08-1890 fra Århus Domkirke (KB-opslag 544/545, Århus domsogn). Kilde: KB-opslag 255, nr. 41. Århus Vor Frue sogn. K.M. År 1887-1890. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173507#173507,29191369 Død 04-12-1934: Laura Marie Springborg f. Stampe dør 04-12-1934 på Thunøgade 9, Århus, 81 år gl., og bliver begravet 09-12-1934 fra Århus Domkirke på Nordre kirkegård. Født 14-10-1853 i Viborg Søndre sogn af væver Niels Vendelin Stampe og hustru Christiane Thisted. Enke efter brandinspektør Eduard Frederik Ludvig Springborg død 15-04-1927 i Århus. Kilde: KB-opslag 125, nr. 87. side 322 Århus domsogn. K.M. År 1929-1938 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173261#173261,29123751 Folketællinger: FT-1860: Viborg, Nørlyng, Viborg Købstad, Viborg Købstad, 4. Kvarter, Nr. 147, 145 - F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D6788: Niels Vindelin Stampe, 38, Gift, Opsynsmand ved Straffeanstalten, Viborg Ane Stampe. f. Thisted, 33, Gift, Husmoder, Viborg - alias Christiane Stampe f. Thisted. Ane Sophie Stampe, 9, Ugift, Deres Datter, Viborg >> Laura Marie Stampe, 7, Ugift, Deres Datter, Viborg Petrine Magdalene Stampe, 4, Ugift, Deres Datter, Viborg Jørgen Stampe, 1, Ugift, Deres Søn, Viborg FT-1880: Viborg, Nørlyng, Viborg Købstad, Viborg Købstad, Lille Sct. Mikkelsgade 17, matr. nr. 392, Forhus, 285-F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3786: Christiane Stampe født Thisted, 52, Enke, Huseierinde, understøttes af Familien, Viborg >> Laura Marie Stampe, 26, Ugift, hendes Datter, Syerske, Viborg FT-1901: Thunøgade 9, Århus: Eduard Ludvig Frederik Springborg, f. 25-02-1848 (læs: f. 26-02-1848 i Garnisons sogn, Kbh.), gift, husfar, tilflyttet i 1877 fra København, bygnings- og brandinspektør. Forretningsfører for Telefonselskabet. Repræsentant for Ny jydske Kjøbstad-Creditforening >> Laura Marie Springborg, f. 14-10-1853 i Viborg Søndre sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1886 fra Viborg Niels Stampe Springborg, f. 03-06-1884 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn, tømrerlærling Sophus Stampe Springborg, f. 12-07-1888 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn Frederik Stampe Springborg, f. 25-01-1890 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn Christian Stampe Springborg, f. 04-12-1891 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn Laura Springborg, f. 27-04-1894 i Århus domsogn, ugift, barn Eduard Stampe Springborg, f. 11-08-1899 i Århus domsogn, ugift, barn Rasmine Mathilde Christensen, f. 08-05-1878 i Nordby på Samsø, ugift, tyende, enepige Kilde: FT-opslag 21. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=25138#25138,2862386