Correll_Dohlmann

Eduard Stampe SpringborgAge: 66 years18991966

Name
Eduard Stampe Springborg
Birth August 11, 1899 51 45
Alias
Edvard Stampe Springborg

Christening October 15, 1899 (Age 2 months)
Death of a brotherFrederik Stampe Springborg
February 1, 1920 (Age 20 years)
Burial of a brotherFrederik Stampe Springborg
February 14, 1920 (Age 20 years)
Death of a fatherEduard Ludvig Frederik Springborg
April 15, 1927 (Age 27 years)
MarriageBodil Marie Cecilie AndersenView this family
about 1934 (Age 34 years)

Death of a motherLaura Marie Stampe
December 4, 1934 (Age 35 years)
Death of a sisterLaura Springborg
February 8, 1956 (Age 56 years)

Occupation
Handelsgartner. Frugt- og grønthandler

Death 1966 (Age 66 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 5, 1887Århus Vor Frue kirke
9 months
elder brother
18 months
elder brother
Frederik Stampe Springborg
Birth: January 25, 1890 41 36Århus Vor Frue sogn
Death: February 1, 1920Frederiksberg hospital, Godthåbs sogn
22 months
elder brother
2 years
elder sister
5 years
himself
Father’s family with Ane Sophie Stampe - View this family
father
step-mother
Marriage: May 14, 1878Viborg Søndre sogns kirke (Sortebrødre kirke)
9 months
half-sister
Anna Sofie Springborg
Birth: February 16, 1879 30 27Århus domsogn
Death: July 4, 1881Århus Vor Frue sogn
3 years
half-sister
2 years
half-brother
Family with Bodil Marie Cecilie Andersen - View this family
himself
wife
Marriage: about 1934

Shared note
Eduard Stampe Springborg alias Edvard Stampe Springborg Født: 11-08-1899 på Thunøgade 9, Århus domsogn og døbt 15-10-1899 i Århus Domkirke - søn af bygnings- og brandinspektør Eduard Ludvig Frederik Springborg og hustru Laura Marie f. Stampe, 45 år gl. Faddere: Ingeniør Wedén og hustru, København. Frk. Christiane Krogh. Murermester Magn. Nielsen, samt faderen. Kilde: KB-opslag 119, nr. 235. Århus domsogn. K.M. År 1897-1901. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=173248#173248,29118268 Erhverv: Handelsgartner. Frugt- og grønthandler Gift ca. 1934: Eduard Stampe Springborg gifter sig med Bodil Marie Cecilie Andersen. Død 1966: Edvard Stampe Springborg dør i 1966, ca. 66 år gl. Deres søn: Erik Stampe Springborg (1935-2001). Kilde: https://familysearch.org/ark:/61903/2:2:3H9Y-5ZZ Folketælling: FT-1901: Thunøgade 9, Århus: Eduard Ludvig Frederik Springborg, f. 25-02-1848 (læs: f. 26-02-1848 i Garnisons sogn, Kbh.), gift, husfar, tilflyttet i 1877 fra København, bygnings- og brandinspektør. Forretningsfører for Telefonselskabet. Repræsentant for Ny jydske Kjøbstad-Creditforening Laura Marie Springborg, f. 14-10-1853 i Viborg Søndre sogn, gift, husmor, tilflyttet i 1886 fra Viborg Niels Stampe Springborg, f. 03-06-1884 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn, tømrerlærling Sophus Stampe Springborg, f. 12-07-1888 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn Frederik Stampe Springborg, f. 25-01-1890 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn Christian Stampe Springborg, f. 04-12-1891 i Århus Vor Frue sogn, ugift, barn Laura Springborg, f. 27-04-1894 i Århus domsogn, ugift, barn >> Eduard Stampe Springborg, f. 11-08-1899 i Århus domsogn, ugift, barn Rasmine Mathilde Christensen, f. 08-05-1878 i Nordby på Samsø, ugift, tyende, enepige Kilde: FT-opslag 21. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=25138#25138,2862386