Correll_Dohlmann

Karen Caroline Dorthea GrammelstorffAge: 43 years18151858

Name
Karen Caroline Dorthea Grammelstorff
Birth about 1815
Alias
Karen Caroline Dorthea Lommer f. Grammelstorff

Birth of a son
#1
Johan Vilhelm Vallenstein Lommer
December 7, 1833 (Age 18 years)
MarriageChristian Reinholdt LommerView this family
March 31, 1834 (Age 19 years)
Christening of a sonJohan Vilhelm Vallenstein Lommer
March 31, 1834 (Age 19 years)
Death February 24, 1858 (Age 43 years)

Family with Christian Reinholdt Lommer - View this family
husband
herself
Marriage: March 31, 1834Garnisonskirken, Kbh.
-4 months
son
Christian Reinholdt Lommer + Olive Petrine Petersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: May 7, 1859Frederiksberg kirke

Shared note
Karen Caroline Dorthea Grammelstorff alias Karen Caroline Dorthea Lommer f. Grammelstorff Født: ca. 1815 i København Gift 31-03-1834: Christian Reinhold Lommer, f. 1812 [døbt 25-10-1812 i Citadelskirken, Kbh. søn af Johan Fredrich Lommer (alias Johan Friderich Lommer) og hustru Maria Barbra Koller (Kohler)], gifter sig 31-03-1834 i Garnisonskirken, Kbh. med (Karen) Caroline Dorothea Grammelstorff. Kilde: Family Search Død 24-02-1858: Karen Caroline Dorthea Lommer f. Grammelstorff dør 24-02-1858, 43 år gl. Chr. Reinholdt Lommer's hustru. Dødsannonce: Lommer, Caroline Dorthea, f. Grammelstorff, g. m. C. R. L. (Chr. Reinholdt Lommer), 24.2.58, 43 Aar. A 50 http://www.rosekamp.dk/V_Richter_All/L_text.htm#Lommer Folketællinger: FT-1840: København (Staden), Københavns Guvernement, 2det Liv Regiment 3die Compagn., Sølvgadens Kaserne No. 421, 74, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2986: Christian Lommer, 28, Gift, Commandeersergeant >> Caroline Grammelstaff, 26, Gift, hans Kone (alias Karen Caroline Dorthea f. Grammelstorff) Caroline Emilie Lommer, 8, Ugift, deres Datter (f. 06-08-1832 i Garnisons sogn og døbt 09-09-1832 i Garnisonskirken, Kbh.) Wilhelm Lommer, 7, Ugift, deres Søn (alias Johan Wilhelm Walenstein Lommer, døbt 31-03-1834 i Garnisonskirken, Kbh.) Ferdinand Lommer, 4, Ugift, deres Søn (alias Carl Ferdinand Emil Lommer, døbt 09-04-1837 i Garnisonskirken, Kbh.) Waldemar Lommer, 2, Ugift, deres Søn (alias Harald Waldemar Lommer, døbt 01-04-1850 1837 i Garnisonskirken, Kbh.) Hanne Haagensen, 18, Ugift, Tjenestepige FT-1845: København (Staden), Landetaten, Sølvgadens Caserne, 2den Linie-Infant-Bataills 1ste Compagni, Sølvgaden No. ??, 1ste Etage, 81, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2732 Sergeant Christian Reinhold Lommer, 33, Gift, Commandersergeant i 2. Linieinfanteribataillon, Kjøbenhavn >> Karen Caroline Dorthea født Grammelstorf, 31, Gift, hans Kone, Kjøbenhavn Datter Caroline Emilie Lommer, 13, Ugift, deres Datter, Kjøbenhavn Søn Carl Ferdinand Emil Lommer, 9, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn Søn Harald Valdemar Lommer, 7, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn Søn Carl Julius Lommer, 5, Ugift, deres Søn, Kjøbenhavn (døbt 27-09-1840 i Garnisonskirken, Kbh.) Hans Wilhelm Carl Christian Lommer, f. ca. 1848 og døbt 08-05-1850 i Garnisonskirken, Kbh. - søn af Christian Reinhold Lommer og hustru (Karen) Caroline Dorothea f. Grammelstorff. FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Stenkulsgade 484, stuen, 1259, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5680: Christian Reinhold Lommer, 38, Gift, lieutnant, huusfader, Kjøbenhavn >> Caroline Dorthea Sommer født Gammelstorff, 36, Gift, hans kone, do. Caroline Emilie Sommer, 18, Ugift, hans datter, do. (Caroline Emilie Lommer g.m. Carl Christian Djernis den 04-12-1858 i Garnisonskirken, Kbh. KB-opslag 127, nr. 175) Carl Ferdinand Enrice Lommer, 14, Ugift, søn, do. (alias Carl Ferdinand Emil Lommer, døbt 09-04-1837 i Garnisonskirken, Kbh.) Harald Waldemar Lommer, 12, Ugift, do., do Carl Julius Lommer, 10, Ugift, do., do. (døbt 27-09-1840 i Garnisonskirken, Kbh.) Hans Wilhelm Carl Christian Lommer, 2, Ugift, do., do. Johan Wilhelm Hallenstein Lommer, 17, Ugift, do., underofficer den 2den lette bataillon 1 komp, do.