Correll_Dohlmann

Olive Petrine Petersen1828

Name
Olive Petrine Petersen
Birth about 1828

Alias
Olive Petrine Lommer f. Petersen

MarriageChristian Reinholdt LommerView this family
May 7, 1859 (Age 31 years)
Death of a husbandChristian Reinholdt Lommer
February 14, 1864 (Age 36 years)
Death

Family with Christian Reinholdt Lommer - View this family
husband
herself
Marriage: May 7, 1859Frederiksberg kirke
Christian Reinholdt Lommer + Karen Caroline Dorthea Grammelstorff - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: March 31, 1834Garnisonskirken, Kbh.
-4 months
step-son

Shared note
Olive Petrine Petersen alias Olive Petrine Lommer f. Petersen Født: ca. 1828 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 07-05-1859: Enkemand Christian Reinholdt Lommer, premierløjtnant i Infanteriet, krigsassessor, 46 år gl., gifter sig 07-05-1859 i Frederiksberg kirke med jfr. Olive Petrine Petersen, 31 år gl. Lysning i Garnisonskirken. Kilde: KB-opslag 135, nr. 50. Garnisons sogn. K.M. År 1854-1862. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150109#150109,24865750 3 børn: Christian Lommer, født 26-05-1859 og døbt 29-05-1859 i Garnisonskirken, Kbh. - søn af Christian Reinholdt Lommer og hustru Olivia (Olive) Petrine Petersen. Reinholdt Lommer, født 23-08-1860 og døbt 11-09-1860 i Garnisonskirken, Kbh. - søn af Christian Reinholdt Lommer og hustru Olivia (Olive) Petrine Petersen. Christian Albert Emanuel Lommer, f. 14-07-1863 i Garnisons sogn, Kbh. og hjemmedøbt feb. 1864. Dåben stadfæstet 23-10-1864 i Garnisonskirken, Kbh. - søn af Christian Reinholdt Lommer, premierløjtnant i 18. Inf. Regiment, og hustru Olivia Petrine f. Petersen. Kilde: KB-opslag 86. nr. 10. Garnisons sogn. K.M. År 1860-1869 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150094#150094,24861782