Correll_Dohlmann

Peter Ditlef GrammelstorffAge: 67 years18081875

Name
Peter Ditlef Grammelstorff
Birth April 22, 1808
Alias
Peter Ditlev Grammelstorff og Ditlev Grammelstorff

MarriageSophie Magdalene SchouView this family
June 24, 1836 (Age 28 years)
Birth of a son
#1
Emil Sophus Grammelstorff
May 27, 1837 (Age 29 years)
Occupation
Katuntrykkersvend. Porcelænsrestaurerer

Christening of a sonEmil Sophus Grammelstorff
July 30, 1837 (Age 29 years)
Birth of a son
#2
Gustav Thorvald Grammelstorff
March 8, 1844 (Age 35 years)
Christening of a sonGustav Thorvald Grammelstorff
April 28, 1844 (Age 36 years)
Marriage of a childEmil Sophus GrammelstorffOlivia Sidonia AlexanderView this family
June 15, 1867 (Age 59 years)
Marriage of a childGustav Thorvald GrammelstorffLudovica Frederikke Eduardine AlexanderView this family
May 6, 1871 (Age 63 years)
Death of a sonGustav Thorvald Grammelstorff
December 14, 1872 (Age 64 years)

Death of a wifeSophie Magdalene Schou
January 27, 1874 (Age 65 years)
Burial of a wifeSophie Magdalene Schou
February 1, 1874 (Age 65 years)
Death June 26, 1875 (Age 67 years)
Burial July 2, 1875 (6 days after death)
Family with Sophie Magdalene Schou - View this family
himself
wife
Marriage: June 24, 1836Trinitatis kirke, Kbh.
8 years
son
-7 years
son

Shared note
Peter Ditlef Grammelstorff alias Peter Ditlev Grammelstorff og Ditlev Grammelstorff Født: 22-04-1808 i København Erhverv: Katuntrykkersvend. Porcelænsrestaurerer Lærreds-trykker, en. (jf. Katuntrykker; foræld.) person, der trykker figurer paa lærred. Kilde: ordnet.dk Gift 24-06-1836: Peter Ditlev Grammelstorff gifter sig 24-06-1836 i Trinitatis kirke, Kbh. med Sophie Magdalene Schou. Kilde: FS Død 26-06-1875: Porcelænsrestaurerer Peter Ditlef Grammelstorff, enkemand, (f. 22-04-1808) dør 26-06-1875 i Lille Regnegade 6, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh., 67 år gl., og begravet 02-07-1875 fra kapellet på Assistens kirkegård. Dødsårsag: Uræmia. Begravelsesprotokoller 1861-1940, lb.nr. 2816., opslag 479, år 1875. http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=126430 Se tillige: KB-opslag 211, nr. 111. Trinitatis sogn. K.M. År 1858-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157782#157782,26485793 Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Lille Regnegade 187, Stuen, 1140, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: >> Peter Ditlev Grammeltoft, 37, Gift, Catuntrykkersvend, Kjøbenhavn Sophie Magdalene Grammeltoft F. Schou, 40, Gift, Kone, Kjøbenhavn Sophie Magdalene Grammeltoft, 12, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Henriette Ditlevdine Grammeltoft, 10, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Emil Sophus Grammeltoft, 8, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Gustav Thorvald Grammeltoft, 1, Ugift, Søn, Kjøbenhavn FT-1850: København, København (Staden), Købmager Kvarter, Lille Regnegade 187, stueetagen, 574, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: >> Peter Ditløv Grammelstorff, 42, Gift, porcelainsklinker, huusfader, Kjøbenhavn Sophie Magdale Schou, 45, Gift, hans kone, Do. Sophie Petrine Grammelstorff, 17, Ugift, deres datter, Do. Henriette Ditløv Grammelstorff, 15, Ugift, do., Do. Emil Sophus Grammelstorff, 13, Ugift, deres søn, Do. Gustav Thorvalt Grammelstorff, 6, Ugift, do., Do. Christiane Emilie Cecilie Grammelstorff, 4, Ugift, deres søn, Do. Peter Leopolt Grammelstorff, 2, Ugift, do., Do. Den 11-06-1871 står Ditlev Grammelstorff og hustruen Sophie Grammelstorff (gudmor) faddere ved barnebarnet (ID 127-1c5b) Elna Andrea Sophie Grammelstorff's dåb i Trinitatis kirke, Kbh. Elna er datter af Emil Sophus Grammelstorff, dentist, og hustru (ID 127-1c5) Sidonia Olivia Alexander, Lille Regnegade 10.