Correll_Dohlmann

Sophie Magdalene SchouAge: 69 years18051874

Name
Sophie Magdalene Schou
Birth about 1805
Alias
Sophie Magdalene Grammelstorff f. Schou og Sofie Grammelstorff f.Schou

MarriagePeter Ditlef GrammelstorffView this family
June 24, 1836 (Age 31 years)
Birth of a son
#1
Emil Sophus Grammelstorff
May 27, 1837 (Age 32 years)
Christening of a sonEmil Sophus Grammelstorff
July 30, 1837 (Age 32 years)
Birth of a son
#2
Gustav Thorvald Grammelstorff
March 8, 1844 (Age 39 years)
Christening of a sonGustav Thorvald Grammelstorff
April 28, 1844 (Age 39 years)
Marriage of a childEmil Sophus GrammelstorffOlivia Sidonia AlexanderView this family
June 15, 1867 (Age 62 years)
Marriage of a childGustav Thorvald GrammelstorffLudovica Frederikke Eduardine AlexanderView this family
May 6, 1871 (Age 66 years)
Death of a sonGustav Thorvald Grammelstorff
December 14, 1872 (Age 67 years)

Death January 27, 1874 (Age 69 years)
Burial February 1, 1874 (5 days after death)
Family with Peter Ditlef Grammelstorff - View this family
husband
herself
Marriage: June 24, 1836Trinitatis kirke, Kbh.
8 years
son
-7 years
son

Shared note
Sophie Magdalene Schou alias Sophie Magdalene Grammelstorff f. Schou og Sofie Grammelstorff f. Schou Født: ca. 1805 i København Gift 24-06-1836: Peter Ditlev Grammelstorff gifter sig 24-06-1836 i Trinitatis kirke, Kbh. med Sophie Magdalene Schou. Kilde: FS Den 11-06-1871 står Ditlev Grammelstorff og hustruen Sophie Grammelstorff (gudmor) faddere ved barnebarnet (ID 127-1c5b) Elna Andrea Sophie Grammelstorff's dåb i Trinitatis kirke, Kbh. Elna er datter af Emil Sophus Grammelstorff, dentist, og hustru (ID 127-1c5) Sidonia Olivia Alexander, Lille Regnegade 10. Død 27-01-1874: Sofie Grammelstorff (f. Schou) i hjemmet, Lille Regnegade 6, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh., 69 år gl. og bliver begravet 01-02-1874 fra Trinitatis kirke, Kbh. Dødsårsag: Kræft / cancer. Restauratørs hustru. Lille Regnegade 6, Kbh. Kilde: KB-opslag 109, nr. 12. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1861-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157796#157796,26489704 Folketællinger: FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Lille Regnegade 187, Stuen, 1140, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: Peter Ditlev Grammeltoft, 37, Gift, Catuntrykkersvend, Kjøbenhavn >> Sophie Magdalene Grammeltoft F. Schou, 40, Gift, Kone, Kjøbenhavn Sophie Magdalene Grammeltoft, 12, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Henriette Ditlevdine Grammeltoft, 10, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Emil Sophus Grammeltoft, 8, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Gustav Thorvald Grammeltoft, 1, Ugift, Søn, Kjøbenhavn FT-1850: København, København (Staden), Købmager Kvarter, Lille Regnegade 187, stueetagen, 574, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B6922: Peter Ditløv Grammelstorff, 42, Gift, porcelainsklinker, huusfader, Kjøbenhavn >> Sophie Magdale Schou, 45, Gift, hans kone, Do. Sophie Petrine Grammelstorff, 17, Ugift, deres datter, Do. Henriette Ditløv Grammelstorff, 15, Ugift, do., Do. Emil Sophus Grammelstorff, 13, Ugift, deres søn, Do. Gustav Thorvalt Grammelstorff, 6, Ugift, do., Do. Christiane Emilie Cecilie Grammelstorff, 4, Ugift, deres søn, Do. Peter Leopolt Grammelstorff, 2, Ugift, do., Do.