Correll_Dohlmann

Edvard Ove Grammelstorff1868

Name
Edvard Ove Grammelstorff
Birth December 30, 1868 31 27
Alias
Edvard Ove Grammelstorp og Ove Edvard Grammelstorff

Christening March 19, 1869 (Age 2 months)
Death of a maternal grandfatherLudvig Ferdinand Alexander
October 5, 1870 (Age 21 months)
Birth of a sisterElna Andrea Sophie Grammelstorff
December 11, 1870 (Age 23 months)
Occupation
Urtekræmmerlærling. Siden kommis og handelsrejsende

Christening of a sisterElna Andrea Sophie Grammelstorff
June 11, 1871 (Age 2 years)
Death of a maternal grandmotherAndrea Petrine Thrane
April 15, 1872 (Age 3 years)
Birth of a brotherJohan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
December 31, 1872 (Age 4 years)
Christening of a brotherJohan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
June 8, 1873 (Age 4 years)
Death of a paternal grandmotherSophie Magdalene Schou
January 27, 1874 (Age 5 years)
Birth of a brotherTyge Emil Ditlev Grammelstorff
August 26, 1874 (Age 5 years)
Christening of a brotherTyge Emil Ditlev Grammelstorff
May 30, 1875 (Age 6 years)
Death of a paternal grandfatherPeter Ditlef Grammelstorff
June 26, 1875 (Age 6 years)
Birth of a sisterThyra Elisabeth Margrethe Grammelstorff
July 21, 1876 (Age 7 years)
Christening of a sisterThyra Elisabeth Margrethe Grammelstorff
November 19, 1876 (Age 7 years)
Death of a motherOlivia Sidonia Alexander
October 27, 1901 (Age 32 years)
Death of a brotherJohan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
August 5, 1907 (Age 38 years)
Burial of a brotherJohan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
August 10, 1907 (Age 38 years)
Death of a fatherEmil Sophus Grammelstorff
December 12, 1910 (Age 41 years)
Death of a sisterElna Andrea Sophie Grammelstorff
January 14, 1926 (Age 57 years)
Burial of a sisterElna Andrea Sophie Grammelstorff
January 19, 1926 (Age 57 years)
Death of a sisterThyra Elisabeth Margrethe Grammelstorff
April 10, 1943 (Age 74 years)
Burial of a sisterThyra Elisabeth Margrethe Grammelstorff
April 15, 1943 (Age 74 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 15, 1867Frederiksberg kirke
19 months
himself
23 months
younger sister
2 years
younger brother
Johan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
Birth: December 31, 1872 35 31Skt. Hansgade 9, Sankt Johannes sogn
Death: August 5, 1907Kommunehospitalet, Kbh.
20 months
younger brother
23 months
younger sister

Shared note
ID 127-1c5a: Edvard Ove Grammelstorff alias Edvard Ove Grammelstorp og Ove Edvard Grammelstorff Født: 30-12-1868 på Gothersgade 87, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 19-03-1869 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af Emil Sophus Grammelstorff og hustru (ID 127-1c5) Sidonia Olivia Alexander. Kilde: KB-opslag 65, nr. 267. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1866-1877. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157787#157787,26487510 Erhverv: I 1885 - urtekræmmerlærling. Siden kommis og handelsrejsende Folketællinger og bosteder: FT-1880: København, København (Staden), Peder Hvitfeldts Stræde, Peder Hvitfeldts Stræde 6, 99, 100, 115, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4557 Emil Sophus Grammelstorp, 42, Gift, Husfader, Dentist, København ID 127-1c5: Sidonia Olivia Grammelstorp, 38, Gift, Husmoder, København >> ID 127-1c5a: Edvard Ove Grammelstorp, 11, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5b: Elna Andrea Grammelstorp, 9, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5c: Alexander Grammelstorp, 7, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5d: Thyge Ditlev Grammelstorp, 5, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5e: Thyra Elisabeth Grammelstorp, 3, Ugift, Deres Barn, København FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Nørrevold Kvarter, Schacksgade 1, matr.223 Forhuus Stuen, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8895: Niels Meilsøe, 35, Gift, Husfader, Urtekræmmer, Holstebro Andrea Marie Meilsøe, 35, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn Martha Cecilie Meilsøe, 2, Ugift, Barn, Varde Ingeborg Marie Meilsøe, 1, Ugift, Barn, Kjøbenhavn Christiane Nielsen, 15, Ugift, Tjenestetyende, Varde >> ID 127-1c5a: Ove Devard Grammelstorff, 16, Ugift, Lærling, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 >> Edvard Ove Grammelstorff, f. 30-12-1868 i København - Stillinger: Commis Handelsrejsende Adresser: 01-05-1892: Vandkunsten 12, stuen 03-09-1894: Teglgårdsstræde 3, 3. - hos Hartvig 01-05-1896: Ny Kongensgade 18, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1 (Indre by) - færdigtastet. Filmrulle 0008. Registerblad 3014 (unikt id: 1351465) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1351465&searchname=polit_adv