Correll_Dohlmann

Johan Frederik Ludvig Alexander GrammelstorffAge: 34 years18721907

Name
Johan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
Birth December 31, 1872 35 31
Alias
Johan Alexander Ludvig Frederik Grammelstorff

Christening June 8, 1873 (Age 5 months)
Death of a paternal grandmotherSophie Magdalene Schou
January 27, 1874 (Age 12 months)
Birth of a brotherTyge Emil Ditlev Grammelstorff
August 26, 1874 (Age 19 months)
Occupation
Daglejer. Malersvend

Christening of a brotherTyge Emil Ditlev Grammelstorff
May 30, 1875 (Age 2 years)
Death of a paternal grandfatherPeter Ditlef Grammelstorff
June 26, 1875 (Age 2 years)
Birth of a sisterThyra Elisabeth Margrethe Grammelstorff
July 21, 1876 (Age 3 years)
Christening of a sisterThyra Elisabeth Margrethe Grammelstorff
November 19, 1876 (Age 3 years)
Death of a motherOlivia Sidonia Alexander
October 27, 1901 (Age 28 years)
Death August 5, 1907 (Age 34 years)
Burial August 10, 1907 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 15, 1867Frederiksberg kirke
19 months
elder brother
23 months
elder sister
2 years
himself
Johan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff
Birth: December 31, 1872 35 31Skt. Hansgade 9, Sankt Johannes sogn
Death: August 5, 1907Kommunehospitalet, Kbh.
20 months
younger brother
23 months
younger sister

Shared note
ID 127-1c5c: Johan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff alias Johan Alexander Ludvig Frederik Grammelstorff Født: 31-12-1872 i Skt. Hansgade 9, st. i sidehuset, i Sankt Johannes sogn, Kbh. og døbt 08-06-1873 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af Emil Sophus Grammelstorff og hustru (ID 127-1c5) Sidonia Olivia Alexander på 32 år, Lille Regnegade 6. Faddere: Mad. S. Grammelstorff. Jomf. H. (eller K.) Grammelstorff. Faderen samt ??? Grammelstorff. Kilde: KB-opslag 164, under nr. 289. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1866-1877. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157787#157787,26487609 Se også: KB-opslag 206, nr. 608. Sankt Johannes sogn, Kbh. - Barnets navn ikke noteret i KB. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155828#155828,26052709 Erhverv: Daglejer. Malersvend Død 05-08-1907: Malersvend Johan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff, født i Kbh., dør 05-08-1907 på Kommunehospitalet, Kbh., 34 år gl., og bliver begravet 10-08-1907 (fra Nordre kapel) fra Helligåndskirken, Kbh. på Vestre kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Brolæggerstræde 4, Kbh. Kilde: Begravelsesprotokol: 1907-1907, lb.nr. 2967. opslag 497. http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=155212 Se også: KB-opslag 25, nr. 28, side 24. Helligånds sogn, Kbh. K.M. År 1904-1921. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151129#151129,25090171 Folketællinger og bosteder: FT-1880: København, København (Staden), Peder Hvitfeldts Stræde, Peder Hvitfeldts Stræde 6, 99, 100, 115, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4557 Emil Sophus Grammelstorp, 42, Gift, Husfader, Dentist, København ID 127-1c5: Sidonia Olivia Grammelstorp, 38, Gift, Husmoder, København ID 127-1c5a: Edvard Ove Grammelstorp, 11, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5b: Elna Andrea Grammelstorp, 9, Ugift, Deres Barn, København >> ID 127-1c5c: Alexander Grammelstorp, 7, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5d: Thyge Ditlev Grammelstorp, 5, Ugift, Deres Barn, København ID 127-1c5e: Thyra Elisabeth Grammelstorp, 3, Ugift, Deres Barn, København FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Frimands Kvarter, Walkendorfsgade 34, Matr.135 Forhus 3.Sal, 7, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C5166: Emil S.Grammelstorff, 47, Gift, Husfader, Dentist, Kjøbenhavn ID 127-1c5: Sidonia Grammelstorff, 43, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn ID 127-1c5b: Elen Grammelstorff, 14, Ugift, Barn, Kjøbenhavn >> ID 127-1c5c: Alexander Grammelstorff, 12, Ugift, Barn, Kjøbenhavn ID 127-1c5d: Tyge Grammelstorff, 10, Ugift, Barn, Kjøbenhavn ID 127-1c5e: Tyra Grammelstorff, 8, Ugift, Barn, Kjøbenhavn FT-1890: Frederiksberggade 34, 2., Kbh.: Emil Sophus Grammelstorff, 52 år, gift, husfar, dentist ID 127-1c5: Sidonia Olivia Grammelstorff, 48 år, gift, moder ID 127-1c5b: Elna Andrea Sophie Grammelstorff, 19 år, ugift, barn >> ID 127-1c5c: Johan Ludvig Alexander Grammelstorff, 17 år, ugift, barn ID 127-1c5d: Tyge Ditlev Grammelstorff, 15 år, ugift, barn ID 127-1c5e: Tyra Elisabeth Grammelstorff, 13 år, ugift, barn Kilde: FT-opslag 74. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=60132#60132,12243354 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1890 >> Johan Alexander Ludvig Frederik Grammelstorff, f. 31-12-1872 i København; død 05-08-1907 Til huse hos Dentist Grammelstorff Stillinger: Maler. Arbejdsmand Adresser: 01-11-1890: Frederiksberggade 34, 2. 01-11-1891: Vestergade 13, 2. 17-12-1896: Farvergade 22, Over Gaarden, 3. - hos Zingel 03-02-1897: Vestergade 13, 1. - hos Grammelstorff 07-01-1898: Suhmsgade 2, 3. 26-03-1899: Fra Abel Cathrines Gade 25, 3., - hos Jensen til Vestergade 13, 1. i Hjemmet 20-06-1902: Kompagnistræde 6, Over Gaarden, 1. - hos Petersen 30-08-1902: Snaregade 6, 1. - hos Larsen 10-02-1903: Klosterstræde 15, Over Gaarden, 2. - hos Nielsen 13-08-1903: Lavendelstræde 4, 2. - hos Andersen 18-01-1905: Gaasegade 4, 3. - hos Andersen 01-05-1905: Mikkelbryggersgade 8, 3. 01-11-1905: Frameldt 01-11-1906: Brolæggerstræde 4, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0007. Registerblad 994 (unikt id: 3323742) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3323742&searchname=polit_adv FT-1906: Brolæggerstræde 4, 3. sal, Kbh.: >> ID 127-1c5c: Johan Frederik Ludvig Alexander Grammelstorff, f. 31-12-1871 (læs: 1872), ugift, daglejer Kilde: FT-opslag 24. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=12574#12574,407008