Correll_Dohlmann

Anna Margrethe JensenAge: 65 years18481913

Name
Anna Margrethe Jensen
Birth March 19, 1848
Alias
Anna Margrethe Steen f. Jensen

Christening May 19, 1848 (Age 2 months)
MarriagePeter William SteenView this family
January 27, 1867 (Age 18 years)
Death December 6, 1913 (Age 65 years)
Burial December 12, 1913 (6 days after death)
Family with Peter William Steen - View this family
husband
Peter William Steen
Birth: September 24, 1841 27 32Ulvegade 10, Kbh. i Holmens sogn
Death: February 14, 1929Odensegade 26, Kbh.
herself
Marriage: January 27, 1867Frederiksberg kirke

Shared note
Anna Margrethe Jensen alias Anna Margrethe Steen f. Jensen Født: 19-03-1848 i Vor Frue sogn, Kbh. og døbt 19-05-1848 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af værtshusholder Hans Christian Jensen og hustru Maren f. Hansen, Farvergade 150, Kbh. Kilde: KB-opslag 221, nr. 70. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1842-1850. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158953#158953,26714442 Gift 27-01-1867: Ungkarl Peter Villiam Steen på 25-3/12 år, f. 24-09-1841, skorstensfejersvend, boende Stormgaden 25, Kbh., gifter sig 27-01-1867 i Frederiksberg kirke med jfr. Anna Margrethe Jensen på 18-9/12 år, f. 19-03-1848 i Kbh., boende Alleegaden 25, Frbg. Forlovere: Niels Steensen, Røjmand, Vognmagergade 21, samt Gottlob Emilius Holm, slagtermester, Alleegade 25. Kilde: KB-opslag 205, side 202, nr. 2. Frederiksberg sogn. K.M. År 1863-1867. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149660#149660,24762268 Død 06-12-1913: Anna Margrethe f. Jensen, f. 16-03-1848 i Kbh. (læs: 19-03-1848, dør af hjertesygdom, den 06-12-1913 på Balders hospital, Kbh., 65 år gl. Hun bliver bisat 12-12-1913 fra Simeons kirke, Kbh. og ført til Bispebjerg Krematorium. Adresse ved død: Jagtvej 79, Kbh./Nørrebrogade 168, Kbh. Gift med skorstensfejermester Steen. Kilder: KB-opslag 141, nr. 86. Simeons sogn, Kbh. K.M. År https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155526#155526,25983650 samt LB-nr. 5422 - begravelsesprotokoller, opslag 254. https://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=163461 samt http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2477716&searchname=polit_adv Sognetilhør i 1890: Sankt Jakobs, Sankt Stefans Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Dosseringen, Blaagaards Rode No 36 Y4E, 106, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C9953: ID 127-1e2: Peter Villiam Steen, 38, Gift, Skorstensfejermester, København (Tillægsliste A: Egenlige Opholdssted: hidtil Odense nu København) >> Anna Maquart født Jensen, 31, Gift, København (alias Anna Margrete Steen f. Jensen) Maren Jensen født Hansen, 71, Enke, Slagelse FT-1890: Evaldsgade 2, Kbh., Blågårds Rode: ID 127-1e2: Peter William Steen, f. 24-09-1841 i Kbh., husfar, skorstensfejermester >> Anna Margrete Steen, f.19-03-1848 i Kbh., husmor Selma Petra Lorentze Steen, f. 25-07-1878 i Helligånds sogn, Kbh., datter Maren Jensen f. Hansen, f. i Slagelse, svigermor FT-1901: Sortedamsdossering 59A, Matr. nr. 948, Kbh.: Ejer: Den Danske Frimurerorden ID 127-1e2: Peter William Steen, f. 24-09-1841, husfar, gift i 1867, skorstensfejermester, 1 barn i ægteskabet >> Anna Margrethe Steen, f.19-03-1848, husmor, gift i 1867, 1 barn i ægteskabet Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 Peter Villiam Steen, 24-09-1841, København, mand - Stillinger: Skorstensfejermester >> Ægtefælle: Anna Margrethe Steen, 19-03-1848, København, død 06-12-1913, kvinde Adresser: 01-05-1892: Blegdamsvej 128, 1. 01-11-1892: Blegdamsvej 130, 1. 01-11-1895: Blegdamsvej 134, 2. 01-11-1896: Sortedams Dossering 91, Havehuset 01-05-1898: Sortedams Dossering 79, 1. 01-05-1899: Fredensgade 2, 1. 01-11-1899: Bræstrup Stiftelsen, Nørre Allé, 1. 01-05-1900: Sortedams Dossering 51, 1. 01-11-1901: Østerbrogade 106, 2. 01-05-1904: Gustav Adolfs Gade 14, 1. 01-11-1905: Nørre Farimagsgade 21, stuen 01-11-1907: Ahlefeldtsgade 18, stuen 01-11-1908: Nørre Søgade 21, stuen 01-05-1911: Jagtvej 79, 1. 01-11-1914: Frameldt Kilde: http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2477716&searchname=polit_adv *************************************************************** Adoptivdatter: Adopteret 14-08-1882 ID 127-1e2a: Selma Petra Lorentze Steen Oprindelig døbt Petra Lorentze a Porta Født: 25-07-1878 i Helligånds sogn, Kbh. og hjemmedøbt 22-08-1878 af jordemoderen. Fremstillet 02-02-1879 i Helligåndskirken, Kbh. - uægte født barn af ugift Petra Georgine Hansen og konditoriebestyrer Lorentz a Porta, Nygade 1. Faddere: Mdm. Henriette Petersen og mdm. Christine Sørensen. *) Efter kgl. bevilling af 14-08-1882 er dette barn adopteret af (ID 127-1e2) skorstensfejermester Peter Villiam Steen og hustru Anna Margrethe Jensen, samt fået tilføjet navnet: "Selma" foran Petra Lorentze. Kilde: KB-opslag 383, nr. 7. side 379. Helligånds sogn, Kbh. K.M. År 1872-1880. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151103#151103,25083646 Læs mere under Peter William Steen's noter.