Correll_Dohlmann

Erik Andreas Henning Dohm1913

Name
Erik Andreas Henning Dohm
Birth June 11, 1913 27 24
Alias
Erik Henning Andreas Larsen og Henning Dohm

Christening August 10, 1913 (Age 60 days)
Birth of a half-sisterRagnhild Alice Kirstine Capito
September 19, 1915 (Age 2 years)
Occupation
Indehaver af Dohm's Boghandel

Christening of a half-sisterRagnhild Alice Kirstine Capito
September 29, 1915 (Age 2 years)
Adoption of a half-sisterRagnhild Alice Kirstine Capito
November 13, 1917 (Age 4 years)
Death of a motherKirsten Ella Madsine Mortensen
after 1990 (Age 76 years)

Death of a half-sisterRagnhild Alice Kirstine Capito
May 4, 2010 (Age 96 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 23, 1913i pastor Aasums hjem
Divorce: April 5, 1919
5 months
himself
Mother’s family with Carl Theodor Adolph Dohm - View this family
step-father
mother
half-brother
Poul Theodor Dohm
Mother’s family with Johan Peter Aage Capito - View this family
step-father
mother
Divorce: 1915forholdet opløst - manden gift
9 months
half-sister
Family with Lise-Lotte Mommer - View this family
himself
wife
Lise-Lotte Mommer

Shared note
Erik Andreas Henning Dohm Oprindelig døbt Erik Andreas Henning Larsen *) alias Erik Henning Andreas Larsen og Henning Dohm Født: 11-06-1913 i Westend 31, 1. sal, Kbh. i Apostelkirkens sogn, Kbh. og døbt 10-08-1913 i Apostelkirken, Kbh. Søn af købmand Christian Julius Larsen og hustru Kirsten Ella Madsine Mortensen, 24 år. Faddere: Sagfører Christian Wolter Eriksen og fru Martha Marie, Nørre Søgade 39, 1. sal. Enke Maren Kirstine Mortensen (barnets mormor), Westend 31, 1. sal, Kbh. *) Kgl. bevilling til at føre familienavnet Dohm (kun for sønnen) under 15-05-1931. Nordre Fasanvej 199, 1. sal, med udeladelse af Larsen. Forældrene viet 23-01-1913 i Sankt Andreas kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 130, nr. 56. Apostelkirkens sogn. K. M. År 1908-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148092#148092,24459180 Henning Dohm, f. 11-06-1913 Udlært hos Otto Markussen, derefter medhjælper hos Erhardt Sørensen, Silkeborg, i Rungsted Boghandel (Eigil E. Christensen) og i Brachts Boghandel (Elna Gran), Frederiksberg. - Gift 4.7.1939 med Lise-Lotte Mommer (f. 21.1.1917 i Achen). Kilde: http://www.boghandlereidanmark.dk/index.php?id=967&medarbejdernummer=834&p_mode=medarbejder&cHash=9fe5cad7c937b82318354bd2f303d3f1 Erhverv: Indehaver af Dohm's Boghandel Dohm’s Boghandel: Adresse: Vesterbrogade 75 (senere Gl. Kongevej 80) By: København V Historie:- 16.8.1906 etableres af Carl Rolsted (f. 1878). 1.10.1936 overtages af Anders Bertelsen (f. 1891) der tidligere har drevet boghandel på Vennemindevej 43, Østerbro, som Ole Bloch har overtaget. 29.7.1943 overtages af Henning Dohm (f.1913). Flytter til Gl. Kongevej 80. 1.12.1948 overtages af I/S ved Inga Herzberg og Doris Bechmann (Strube). 1951 forsøges solgt.1.4. 1952 lukker. Folketællinger: FT-1921: Nordre Fasanvej 199, 1. sal, Frederiksberg: Carl Adolf Theodor Dohm, f. 30-04-1864 i Kolding, gift, husfar, tilflyttet i 1913, grosserer Ella Dohm, f. 11-02-1888 (læs: 1889) i Skælskør, gift, husmor Poul Theodor Dohm, f. 26-02-1920 på Frederiksberg, søn Sofie Petersen, f. 04-02-1842 i Reerslev, enke, slægtning (husfaderens 1. svigermor) På Nordre Fasanvej 199, 3. sal, tv., Frederiksberg, bor Ella Dohms mor og søn: Maren Kirstine Mortensen, f. 11-04-1857 i Holten, Skælskør, enke, husmor, alderdomsunderstøttelse >> Henning Larsen, f. 11-06-1913 i Kbh. (alias Erik Andreas Henning Larsen siden Dohm), slægtning (læs: dattersøn - søn af Ella Dohm) samt 1 logerende Kilde: FT-opslag 303 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=83248#83248,13757509 FT-1925 - 5. nov.: Nordre Fasanvej 199, 1. sal, Frederiksberg - ejer: Enkefru Dohm: Kirsten Ella Madsine Dohm, f. 11-02-1889 i Smidstrup, Eggeslevsmagle sogn, enke, husmor, husejerske, enke efter grosserer Th. Dohm Poul Theodor Dohm, f. 26-02-1920 på Frederiksberg, ugift, søn >> Erik Henning Andreas Larsen, f. 11-06-1913 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 674-675 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=96256#96256,15783434 FT-1930 - 5. nov.: Nordre Fasanvej 199, 1. sal, Frederiksberg - ejer: Enkefru Dohm: Kirsten Ella Madsine Dohm, f. 11-02-1889 i Smidstrup, Eggeslevsmagle sogn, enke, husmor, husejerske, enkefru Poul Theodor Dohm, f. 26-02-1920 på Frederiksberg, ugift, søn >> Erik Henning Andreas Larsen, f. 11-06-1913 i København, ugift, søn Kilde: FT-opslag 1371-1372 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=106129#106129,16716047