Correll_Dohlmann

Carlo Lauritz Emile CorellAge: 20 years19001921

Name
Carlo Lauritz Emile Corell
Birth November 26, 1900 28 28
Alias
Carlo Emile Laurits Corell

Christening February 17, 1901 (Age 2 months)
Birth of a sisterLilly Frida Julie Karoline Corell
August 12, 1902 (Age 20 months)
Occupation
Kontorassistent

Christening of a sisterLilly Frida Julie Karoline Corell
November 2, 1902 (Age 23 months)
Birth of a brotherAxel Emil Corell
July 23, 1904 (Age 3 years)
Christening of a brotherAxel Emil Corell
March 5, 1905 (Age 4 years)
Death of a paternal grandmotherAne Marie Wilhelmsen
March 1, 1911 (Age 10 years)
Death October 30, 1921 (Age 20 years)
Burial November 5, 1921 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 1, 1892Skt. Stefans kirke, Kbh.
-15 months
elder sister
Oda Emma Pouline Corell
Birth: February 6, 1891 18 18Sankt Stefans sogn, Kbh.
Death: December 14, 1891Sankt Stefans sogn, Kbh.
3 years
elder brother
21 months
elder brother
19 months
elder sister
3 years
himself
Carlo Lauritz Emile Corell
Birth: November 26, 1900 28 28Gartnergade 18, Kbh. i Helligkors sogn
Death: October 30, 1921Rolighedsvej 4, Frbg. i Skt. Thomas sogn
21 months
younger sister
23 months
younger brother

Shared note
ID 56-5d6d: Carlo Lauritz Emile Corell alias Carlo Emile Laurits Corell Født: 26-11-1900 på Gartnergade 18, st., Kbh. i Helligkors sogn, Kbh. og døbt 17-02-1901 i Helligkorskirken, Kbh. - søn af (ID 56-5d6) former Martin Albert Alexius Corell og hustru Axeline Emilie f. Kofoed, 28 år. Faddere: Typograf Carl Frederik Kofoed, Gartnergade 18, st., Kbh. Enke Ane Kristine Corell, Stengade 13, 2. sal. Kleinsmed Laurits Andersen, Smedegade 6, 1. sal. Forældrene viet 01-05-1892 i Sankt Stefans kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 140, nr. 357. Helligkors sogn, Kbh. K.M. År 1899-1904. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150989#150989,25048331 Erhverv: Kontorassistent Død 30-10-1921: Carlo Emile Laurits Corell dør 30-10-1921 på Rolighedsvej 4, 2, sal, Frbg. i Sankt Thomas sogn, Frbg., 20 år gl. og begravet 05-11-1921 på Frederiksberg Assistens kirkegård. Ugift, kontorassistent, søn af former Alexius Corell og hustru Emilie Axelline f. Kofoed. Adresse ved død: Dødsstedet. Kilde: KB-opslag 79, nr. 20, side 76. Sankt Thomas sogn, Frbg. K.M. År 1910-1952. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156261#156261,26177855 Folketællinger: FT-1901: Gartnergade 18, st., Kbh. i Helligkors sogn: ID 56-5d6: Martin Albert Alexius Corell, f. 28-02-1872 i Kbh. gift i 1892, husfar, formersvend, 4 levende børn i ægteskabet (og 1 barn død) Axeline Emilie Corell, f. 18-03-1876 i Kbh., gift i 1892, husmor, 4 levende børn i ægteskabet (og 1 barn død) ID 56-5d6a: Carl Martin Alexius Corell (alias Alexius Martin Karl Corell), f. 12-04-1894 i Kbh., ugift søn ID 56-5d6b: Martinus Corell (alias Albert Martinus Corell), f. 22-01-1896 i Kbh. ID 56-5d6c: Emma Viola Corell, f. 05-09-1897 i Kbh., ugift datter >> ID 56-5d6d: Udøbt dreng (alias Carlo Lauritz Emile Corell), f. 26-11-1900 i Kbh., ugift søn Caroline Emilie Kofoed, f. i juli 1848, fraskilt, handelskone Frederik Carl Kofoed, f. 06-07-1878, ugift, typografsvend Kilde: FT-opslag 52. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=23076#23076,2682928 FT-1911: Holger Danskes Vej 77, Frbg. ID 56-5d6: Martin Albert Alexius Corell, f. 28-02-1872 i Kbh. gift, husfar, former, De Forenede Jernstøberier, Holmbladsgade Axeline Emilie Corell, f. 18-03-1876 i Kbh., gift, husmor ID 56-5d6a: Alexius Martin Carl Corell, f. 12-04-1894 i Kbh., ugift, søn, trykkerlærling, I. H. Schultz ID 56-5d6b: Albert Martinus Corell, f. 22-01-1896 i Skt. Stefan sogn, Kbh., ugift, søn ID 56-5d6c: Emma Viola Corell, f. 05-09-1897 i Kbh., ugift, datter >> ID 56-5d6d: Carlo Lauritz Emile Corell, f. 26-11-1900 i Kbh., ugift, søn ID 56-5d6d: Lilly Frida Julie Corell, ugift, datter, f. 12-08-1902 på Frbg., ugift, datter ID 56-5d6e: Axel Emil Corell, f. 30-07-1904 på Frbg., ugift, søn Kilde: FT-opslag 109 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=67831#67831,12730874