Correll_Dohlmann

Anna Elisabeth Müller1913

Name
Anna Elisabeth Müller
Birth March 1, 1913
Alias
Anna Elisabeth Klyver f. Müller

Christening August 6, 1916 (Age 3 years)
MarriageAksel Thorkil KlyverView this family
May 11, 1935 (Age 22 years)
Death

Shared note
Anna Elisabeth Müller Oprindelig døbt Anna Elisabeth Liljedahl *) alias Anna Elisabeth Klyver f. Müller Født: 01-03-1913 på Rigshospitalet, Kbh. Mor: Slagter Conrad Heinrich Wilhelm Ottes frasep. hustru Alma Alfrida Nathalia Otte f. Liljedahl, 27 år, født i Sverige. Frasepareret 25-04-1912. *) Barnet navngivet i Rigshospitalet 23-07-1915. Døbt 06-08-1916 i Trinitatis kirke, Kbh. Slagter Otto Carl Johannes Müller borgerligt ægteforenet i København den 04-02-1916 med barnets mor. Kilde: KB-opslag 341, nr. 240. Rigshospitalets Præsteembede. K.M. År 1912-1913. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154674#154674,25801022 Gift 11-05-1935: Ugift, kontormedhjælper, Aksel Thorkil Klyver, f. 16-12-1911 i Kbh., boende Byvangen 11, Kbh., (Brønshøj sogn) gifter sig borgerligt 11-05-1935 på Københavns Rådhus med ugift Anna Elisabeth Müller, f. 01-03-1913 i Kbh., boende Skolevangen 10, Kbh. (Brønshøj sogn). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1935, lb.nr. 1667. AO-opslag 468. Side 467. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=51480#51480,11454438 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 24-6-1910 Særlige bemærkninger: Rgbl. II Afd. Trov.22/7-19 P.E.Rgo. Hovedperson: Otto Carl Johannes Müller, f. 03-10-1879 i Tyskland, Røbel - Stillinger: Arbmd. Ægtefælle: Alma Alfreda Nathalie Otte Müller (født Lilliedahl), f. 06-02-1886, Sverige, Malmö Registrators kommentar: 22/7-19 P.E.Rgo. Børn: Erna C.E. Müller, f. 21-03-1905 Agnes G.M. Müller, 31-12-1907 >> Anna Elisabeth Müller, f. 01-03-1913 Adresser 24-06-1910: Viktoriagade 19, 4. - hos Rasmussen 12-03-1912: Landemærket 49, 3. - hos Otte 01-05-1912: Landemærket 49, 3. - hos Otte 01-05-1918: Landemærket 49, 3. - hos Otte 01-05-1919: Skolevangen 10, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) - fejlrettes. Filmrulle 0021. Registerblad 1205 (unikt id: 2439716) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2439716&searchname=polit_adv