Correll_Dohlmann

Jonas Christian SelinAge: 5 years18221827

Name
Jonas Christian Selin
Birth February 6, 1822 31 34
Alias
Jonas Christian Jelin

Christening July 28, 1822 (Age 5 months)
Death of a fatherJohannes Hendrik Selin
November 1, 1822 (Age 8 months)
Death June 10, 1827 (Age 5 years)
Burial June 14, 1827 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: January 17, 1817Trinitatis kirke, Kbh.
2 years
elder sister
3 years
himself
Jonas Christian Selin
Birth: February 6, 1822 31 34Trinitatis sogn, Kbh.
Death: June 10, 1827Antonistræde 230, Kbh. i Helligånds sogn

Shared note
Jonas Christian Selin Ved dåben indskrevet som Jonas Christian Jelin (lige som faderen) Født: 06-02-1822 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 28-07-1822 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af Johannes Jelin (læs: Selin), guldsmed, Borgergade No. 203. Moderen: Sophie Cathrine Cold. Kilde: KB-opslag 48, nr. 148. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1821-1832. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157761#157761,26477459 Død 10-06-1827: Jonas Christian Selin dør af kighoste den 10-06-1827 i hjemmet, Helligånds sogn, 5½ år gl. Han bliver begravet 14-06-1827 fra Helligåndskirken, Kbh. Søn af enken Sophie Selin fra Antonistræde No. 230. Kilde: KB-opslag 444, nr. 41. Helligånds sogn. K.M. År 1813-1829. http://www.onlinearkivalier.dk/churchbook/sogn605/churchlisting140757/opslag15560095