Correll_Dohlmann

Kaya Johanne Kirstine Reverony1885

Name
Kaya Johanne Kirstine Reverony
Birth September 25, 1885 31 24
Alias
Kaya Johanne Kirstine Rasmussen f. Reverony

Christening November 27, 1885 (Age 2 months)
Death of a maternal grandfatherAnders Larsen
about 1892 (Age 6 years)

MarriageAxel Jacob RasmussenView this family
September 25, 1909 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Niels Orla Rasmussen
January 27, 1911 (Age 25 years)
Christening of a sonNiels Orla Rasmussen
March 26, 1911 (Age 25 years)
Death of a fatherRudolph Albert Reverony
May 26, 1930 (Age 44 years)
Death of a motherAlvilda Christine Elisabeth Larsen
after 1930 (Age 44 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 1, 1881Sankt Pauls kirke, Kbh.
8 months
elder brother
3 years
herself
Family with Axel Jacob Rasmussen - View this family
husband
herself
Marriage: September 25, 1909Sankt Markus kirke, Frbg.
16 months
son
Niels Orla Rasmussen
Birth: January 27, 1911 28 25Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death:

Shared note
ID 127-1d4b2: Kaya Johanne Kirstine Reverony alias Kaya Johanne Kirstine Rasmussen f. Reverony Født: 25-09-1885 i Sankt Matthæus sogn, Kbh. og døbt 27-11-1885 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Datter af urtekræmmer Rudolph Albert Reverony og hustru (ID 127-1d4b) Alvilda Christine Elisabeth Larsen på 24 år, Saxogade 9, 3. sal, Kbh. Faddere: Kaffebrænder A. Larsen (barnets morfar: Anders Larsen) og hustru (læs: Johanne Benthine Larsen f. Andersen) Kristen Bernikowstræde 9. Samt forældrene. Forældrene viet 01-11-1881 i Sankt Pauls kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 314, nr. 768. Sankt Matthæus sogn, Kbh. K.M. År 1883-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156012#156012,26107832 Gift 25-09-1909: Ungkarl, bogholder Axel Jacob Rasmussen på 27 år, Ny Kronprinsessegade 11, 2. sal (f. 30-01-1882 i Kbh., søn af saddelknægt Niels Rasmussen og hustru Marie Hansen, Ny Kronprinsessegade 11, 2.) gifter sig 25-09-1909 i Sankt Markus kirke, Frbg. med ugift Kaya Johanne Kirstine Reverony på 24 år, Gl. Kongevej 72, st., Frbg. (f. 25-09-1885 i Kbh., datter af urtekræmmer Rudolf Albert Reverony og hustru Alvilda Christine Elisabeth Larsen, Gl. Kongevej 72, st.). Forlovere: Y. Davidsen, direktør, Bylowsvej 9 samt R.A. Reverony (brudens far), forretningsfører, Gl. Kongevej 72, st. Kilde: KB-opslag 204, nr. 108. Sankt Markus sogn, Frbg. K.M. År 1902-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=155957#155957,26091012 Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1899 >> Kaya Johanne Kirstine Reverony, f. 25-09-1885 i København Adresser: 01-11-1899: Aagade 108, 2. 01-05-1900: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 6 (Nørrebro) - færdigtastet. Filmrulle 0045. Registerblad 143 (unikt id: 1904683) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1904683&searchname=polit_adv FT-1906: Heinesgade 14, 2, sal, tv, Kbh.: Rudolph Albert Reverony, f. 28-04-1854 i Kbh., gift, husfar, forretningsfører, tilflyttet fra Frederiksberg i 1903 ID 127-1d4b: Alvilda Christine Elisabeth Reverony, f. 01-11-1869 i Kbh., gift, husmor, hustru, tilflyttet fra Frederiksberg i 1903 ID 127-1d4b1: Albert Reverony, f. 13-07-1882 i Kbh., ugift, søn, manufakturist, tilflyttet fra Frederiksberg i 1903 >> ID 127-1d4b2: Kaya Johanne Christine Reverony, f. 25-09-1885 i Kbh., ugift, datter, bogholderske, tilflyttet fra Frederiksberg i 1903 Kilde: FT-opslag 50 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=12834#12834,421501 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1918 Hovedperson: Axel Jacob Rasmussen, f. 30-01-1882 i København Stillinger: Bogholder >> Ægtefælle: Kaya Johanne Kirstine Rasmussen, f. 25-09-1885 i København Adresser: 01-05-1918: Fra Gentofte til Bustrupgade 1, 2. 01-05-1919: Sønder Boulevard 99, 1. Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 5 (Vesterbro) - fejlrettes. Filmrulle 0043. Registerblad 3088 (unikt id: 2327613) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2327613&searchname=polit_adv FT-1921: Sønder Boulevard 99, 1. sal, tv., Kbh.: Axel Jacob Rasmussen, f. 30-01-1882 i Kbh., gift, husfar, bogholder (siden prokurist) >> ID 127-1d4b2: K. J. K. (Kaya Johanne Kirstine) Rasmussen, f. 25-09-1885 i Kbh., gift, husmor, hustru ID 127-1d4b2a: Niels Orla Rasmussen, f. 27-01-1911 i Kbh., ugift, barn Kilde: KB-opslag 78 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=83292#83292,13762139 1923: Prokurist Axel Rasmussen og hustru Kaya Johanne Kirstine f. Reverony bor da på Sønder Boulevard 99, Kbh. FT-1925 - 5. nov.: Sønder Boulevard 99, 1. sal, tv., Kbh.: Axel Jacob Rasmussen, f. 30-01-1882 i Kbh., gift, husfar, hovedbogholder, prokurist, kurist og inspektør >> ID 127-1d4b2: K. J. K. (Kaya Johanne Kirstine) Rasmussen, f. 25-09-1885 i Kbh., gift, husmor, hustru ID 127-1d4b2a: Niels Orla Rasmussen, f. 27-01-1911 i Kbh., ugift, barn Kilde: FT-opslag 486 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=96304#96304,15808210