Correll_Dohlmann

Lovise Christiane AlexanderAge: 4 days18611861

Name
Lovise Christiane Alexander
Birth April 12, 1861 31 35
Alias
Louise Christiane Alexander

Hjemmedøbt April 15, 1861 (Age 3 days)
Death April 16, 1861 (Age 4 days)
Burial April 21, 1861 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: March 19, 1854Garnisonskirken, Kbh.
11 months
elder sister
Alma Christine Ida Alexander
Birth: February 25, 1855 24 29Kaninlængen 84, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: February 9, 1936Ringstedgade 6, Kbh., Frihavns sogn
2 years
elder brother
Frederik Wilhelm Alexander
Birth: April 24, 1857 27 31Kaninlængen 84, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh.
Death: December 18, 1907Kommunehospitalet i Kbh.
23 months
elder sister
Dagmar Oline Adolphine Alexander
Birth: April 6, 1859 29 33Kaninlængen 84, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: October 16, 1930Sankt Lukasstiftelsen, Kbh.,
2 years
herself
Lovise Christiane Alexander
Birth: April 12, 1861 31 35Kaninlængen 6, Kbh. i Trinitatis sogn indført i Skt. Pauls sogn
Death: April 16, 1861Kaninlængen 6, Kbh. i Skt. Pauls sogn
15 months
younger brother
August Alexander
Birth: July 6, 1862 32 36Akademigade 6, Kbh. i Garnisons sogn
Death: July 14, 1862Akademigade 6, Kbh. i Garnisons sogn
17 months
younger brother
Christian Valdemar Alexander
Birth: December 18, 1863 33 38Akademigade 6, Kbh., i Garnisons sogn
Death: March 4, 1934Rigshospitalet, Kbh.

Shared note
ID 127-1d3d: Lovise Christiane Alexander alias Louise Christiane Alexander Født: 12-04-1861 på Kaninlængen 6, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh., og hjemmedøbt 15-04-1861 der. Datter af (ID 127-1d3) Carl Adolph Alexander, stenhuggersvend, og hustru Frederikke Emilie Wiggendahl (Wichendahl) på 35 år, Kaninlængen 6, Kbh. (Nyboder), Trinitatis sogn, Kbh. Indført i Sankt Pauls sogn. Barnet død (16. april 1861), Kilde: KB-opslag 54, nr. 79. Sankt Pauls sogn, Kbh. K.M. År 1858-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156093#156093,26131832 Død 16-04-1861: Louise Christiane Alexander dør 16-04-1861 i hjemmet, Kaninlængen 6, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh., 4 dage gl., og bliver begravet 21-04-1861 fra Garnisonskirken, Kbh. Datter af stenhugger Alexander, Kaninlængen 6, Kbh. Kilde: KB-opslag 154, nr. 76b. Garnisons sogn. K.M. År 1850-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150117#150117,24867809