Correll_Dohlmann

Anna HultAge: 68 years18651934

Name
Anna Hult
Birth March 31, 1865
Alias
Anna Alexander f. Hult

MarriageChristian Valdemar AlexanderView this family
December 3, 1893 (Age 28 years)
Death of a husbandChristian Valdemar Alexander
March 4, 1934 (Age 68 years)
Burial of a husbandChristian Valdemar Alexander
March 8, 1934 (Age 68 years)
Death after 1934 (Age 68 years)

Family with Christian Valdemar Alexander - View this family
husband
Christian Valdemar Alexander
Birth: December 18, 1863 33 38Akademigade 6, Kbh., i Garnisons sogn
Death: March 4, 1934Rigshospitalet, Kbh.
herself
Marriage: December 3, 1893Garnisonskirken, Kbh.

Shared note
Anna Hult alias Anna Alexander f. Hult Født: 31-03-1865 i Gammeltorp, Sverige Gift 03-12-1893: Christian Valdemar Alexander, kolonialhandler, f. 18-12-1863 i Kbh., gifter sig 03-12-1893 i Garnisonskirken, Kbh. med Anna Hult, f. 31-03-1865 i Gammeltorp, Sverige. Kilde: Vielsesregister for Garnisons sogn https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17256660#211789,40013619 Folketællinger og bosteder: Tilflyttet i 1887 fra Gammeltorp, Sverige. Kilde: FT-1901 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 27-03-1892 Hovedperson: Christian Valdemar Alexander, f. 28-12-1863 (læs: f. 18-12-1863) i København - Stillinger: Kolonialhandler >> Ægtefælle: Anna Alexander, f. 31-05-1865 i Sverige (31-03-1865 i Sverige) Adresser: 01-11-1891: Fredericiagade 28, 2. 01-05-1897: Store Kongensgade 101, 4. 01-11-1898: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 003a. Registerblad 605 (unikt id: 1499400) http://www.politietsregisterblade.dk/index.php?option=com_sfup&controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1499400&searchname= FT-1901: Store Kongensgade 101, 4. sal, Kbh.: ID 127-1d3f: Christian Valdemar Alexander, f. 18-12-1863 i Kbh., husfar, gift, kolonialhandler, gift i 1893, ingen børn i ægteskabet >> Anna Alexander (f. Hult), f. 31-03-1865 i Gammeltorp, Sverige, husmor, gift, tilflyttet i 1887 fra Gammeltorp, gift i 1893, ingen børn i ægteskabet Kilde: FT-opslag 203 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=24484#24484,2813049 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1899 >> Christian Valdemar Alexander, f. 18-12-1863 i København - Stillinger: Urtekræmmer Adresser: 01-05-1899: Store Kongensgade 101, 4. 01-05-1905: Nordre Frihavnsvej 19, 4. 01-05-1913: Frameldt 01-11-1916: Fra Gentofte til Ringstedgade 6, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 003a. Registerblad 515 (unikt id: 1499399) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1499399&searchname=polit_adv FT-1925 - 5. nov.: Ringstedgade 6, st., Kbh.: ID 127-1d3f: Christian Valdemar Alexander, f. 18-12-1863 i Kbh., husfar, repræsentant, gift >> Anna Alexander (f. Hult), f. 31-03-1865 i Gammeltorp, Sverige, husmor, gift Kilde: FT-opslag 203 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=93737#93737,15549691 FT-1930 - 5. nov.: Ringstedgade 6, st., th., Kbh.: ID 127-1d3f: Christian Valdemar Alexander, f. 18-12-1863 i Kbh., husfar, repræsentant, gift 1893 >> Anna Alexander (f. Hult), f. 31-03-1865 i Sverige, husmor, gift, 1893, ingen børn i ægteskabet. Kilde: FT-opslag 187. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=104002#104002,16444316