Correll_Dohlmann

Alfons Emanuel Martin AlexanderAge: 4 months18871887

Name
Alfons Emanuel Martin Alexander
Birth March 1, 1887 24 23
Alias
Alphons Emanuel Martin Alexander

Christening May 6, 1887 (Age 2 months)
Death July 2, 1887 (Age 4 months)
Burial July 6, 1887 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 4, 1886Sankt Matthæus kirke, Kbh.
8 months
themself
Alfons Emanuel Martin Alexander
Birth: March 1, 1887 24 23Mattthæusgade 1, Kbh.
Death: July 2, 1887Matthæusgade 1, 4. sal, Kbh. i Sankt Mattæus sogn
14 months
younger sister
20 months
younger brother

Shared note
ID 127-1d1d1: Alfons Emanuel Martin Alexander alias Alphons Emanuel Martin Alexander Født: 01-03-1887 på Mattthæusgade 1, 3. sal, Kbh. og døbt 06-05-1887 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Søn af (ID 127-1d1d) postbud Rudolf Ferdinand Rosalius Alexander og hustru Emma Hulda Marie Nielsen, 23 år, Mattthæusgade 1, 3. sal, Kbh. Faddere: Agent Baumann, Absalonsgade 92. Forældrene samt jfr. Alexander, Ny Stormgade 81, 5. sal. Forældrene viet 04-07-1886 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 234, nr. 170. Sankt Matthæus sogn. K.M. År 1885-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156008#156008,26106259 Død 02-07-1887: Alphons Emanuel Martin Alexander, f. 01-03-1887, dør 02-07-1887 i hjemmet Matthæusgade 1, 4. sal, Kbh. i Sankt Mattæus sogn, Kbh., 4 mdr. gl., og bliver begravet 06-07-1887 fra Sankt Matthæus kirke, Kbh. på Frederiksberg kirkegård, søn af postbud Alexander Matthæusgade 1, 4. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 89, nr. 284. Sankt Matthæus sogn. K.M. År 1885-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156025#156025,26111540