Correll_Dohlmann

Elvira Elisabeth Juliane AlexanderAge: 31 years18881920

Name
Elvira Elisabeth Juliane Alexander
Birth May 4, 1888 25 24
Alias
Elvira Elisabeth Juliane Alexander f. Alexander

Christening May 27, 1888 (Age 23 days)
Birth of a brotherLeo Alexander
December 19, 1889 (Age 19 months)
Christening of a brotherLeo Alexander
April 7, 1890 (Age 23 months)
MarriageJohan Magnus AlexanderView this family
before 1916 (Age 27 years)

Death January 23, 1920 (Age 31 years)
Burial January 30, 1920 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 4, 1886Sankt Matthæus kirke, Kbh.
8 months
elder sibling
Alfons Emanuel Martin Alexander
Birth: March 1, 1887 24 23Mattthæusgade 1, Kbh.
Death: July 2, 1887Matthæusgade 1, 4. sal, Kbh. i Sankt Mattæus sogn
14 months
herself
20 months
younger brother
Family with Johan Magnus Alexander - View this family
husband
herself
Marriage: before 1916

Shared note
ID 127-1d1d2: Elvira Elisabeth Juliane Alexander alias Elvira Elisabeth Juliane Alexander f. Alexander Født: 04-05-1888 på Matthæusgade 1, 4. sal, Kbh. i Sankt Matthæus sogn, Kbh. og døbt 27-05-1888 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Datter af (ID 127-1d1d) postbud Rudolf Ferdinand Rosalius Alexander og hustru Emma Hulda Marie Nielsen, 24 år, Matthæusgade 1, 4. sal, Kbh. Faddere: Litograf Arnold Alexander, (barnets farbror), Schønbergsgade 13, 4. sal. Jfr. Sivertsen, Victoriagade 19, 2. sal. Jfr. Baumann, Estlandsgade 6, 4. sal. Forældrene viet 04-07-1886 i Sankt Matthæus kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 69, nr. 445. Sankt Matthæus sogn. K.M. År 1888-1889. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156014#156014,26108350 Konfirmeret i Sankt Matthæus kirke den 29-03-1903: Da boende hos forældrene Skydebanegade 8A, 4. sal. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156045#156045,26119086 Hun gifter sig med sin fætter: Gift før 1916: Johan Magnus Alexander (f. 04-07-1885 på Frbg., søn af (ID 127-1d1b) stentrykker Arnold Martin Alexander og hustru Mette Augusta Christine Florin) gifter sig med sin kusine Elvira Elisabeth Juliane Alexander (f. 04-05-1888 i Sankt Matthæus sogn, Kbh., datter af (ID 127-1d1d) postbud Rudolf Ferdinand Rosalius Alexander og hustru Emma Hulda Marie Nielsen) Kilde: FT-1916 Død 23-01-1920: Elvira Elisabeth Juliane Alexander f. Alexander dør 23-01-1920 på Rigshospitalet, Kbh., 31 år gl., og bliver begravet 30-01-1920 fra Brorsons kirke på Fasankirkegården, Frbg. (nu Solberg Parkkirkegård, Frbg.). Gift med typograf Johan Magnus Alexander, Hiort Lorenzens Gade 11, 2. sal, Kbh. Kilder: KB-opslag 25, nr. 6. Brorsons sogn. K.M. År 1901-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148615#148615,24559692 Se også: Begravelsesprotokol år 1920, opslag 142, lb.nr. 7907. http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=164178 Folketællinger og bosteder: FT-1901: København (Staden), Skydebanegade, , 774, 219, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D6334: ID 127-1d1d: Rudolf Ferdinand Rosalius?? Alexander, 18630103, G, Husfader, Kjøbenhavn (gift i 1886, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet) Emma Hulda Marie Alexander, 18630513, G, Husmoder, Kjøbenhavn (gift i 1886, 2 levende og 1 barn død i ægteskabet) >> ID 127-1d1d2: Elvira Elisabeth Juliane Alexander, 18880504, U, Barn, Kjøbenhavn ID 127-1d1d3: Leo Alexander, 18891219, U, Barn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1902 >> Elvira Elisabeth Johanne Alexander, f. 04-05-1888 i København (læs: Elvira Elisabeth Juliane Alexander) Adresser: 01-11-1902: Skydebanegade 8 A, 3. 01-11-1903: Værnedamsvej 14, 3. (Skt. Matthæus og Frbg. sogne) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 003a. Registerblad 505 (unikt id: 1499389) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1499389&searchname=polit_adv FT-1911: Hostrups Vej 16, Frbg.: ID 127-1d1d: Rudolf Ferdinand Rosalius Alexander, f. 03-01-1863 i København, gift, husfar, postbud Emma Hulda Marie Alexander, f. 13-05-1863 i København, gift, husmor >> ID 127-1d1d2: Elvira Elisabeth Juliane Alexander, f. 04-05-1888 i Kbh., ugift, datter, nådlerske ID 127-1d1d3: Leo Alexander, f. 19-12-1889 i Kbh., ugift, søn, kok Kilde: FT-opslag 58 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=65318#65318,12588909 Krak 1910 - 1912: Postbud R F R Alexander bor da på Hostrups Alle 16, Frbg. Sankt Thomas sogn. I 1918: - ændret til Doktor Abildgaards Alle. FT-1916: Hiort Lorenzens Gade 11, 2. sal, tv., Kbh.: ID 127-1d1b3: Johan Magnus Alexander, f. 04-07-1885 på Frederiksberg, gift, husfar, sætter hos Ferslev >> ID 127-1d1d2: Elvira Elisabeth Juliane Alexander, f. 04-05-1888 i København, gift, husmor Kilde: FT-opslag 13-14 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=72456#72456,13088413