Correll_Dohlmann

Alice Sofia Hedman1894

Name
Alice Sofia Hedman
Birth October 2, 1894
Alias
Alice Sofie Alexander f. Hedman

MarriageLeo AlexanderView this family
before February 1, 1916 (Age 21 years)

DivorceLeo AlexanderView this family
October 5, 1921 (Age 27 years)
Occupation
Syerske

Death

Family with Leo Alexander - View this family
ex-husband
herself
Marriage: before February 1, 1916
Divorce: October 5, 1921Skilt ved bevilling
Leo Alexander + Margit Eugenie Berg - View this family
ex-husband
husband’s wife
step-son
Private

Shared note
Alice Sofia Hedman alias Alice Sofie Alexander f. Hedman Født: 02-10-1894 i Helsingfors, Finland Erhverv: Syerske Gift før 01-02-1916: Kok, Leo Alexander, f. 19-12-1889 i Kbh., gifter sig med syerske Alice Sofia Hedman, f. 02-10-1894 i Helsingfors, Finland. Kilde: FT-1916 Parret separeret i 1920. Skilt ved bevilling fra Norge den 05-10-1921 fra Leo Alexander. Folketællinger og bosteder: FT-1916: Kongedybet 12, 1. sal, th., Kbh.: ID 127-1d1d3: Leo Alexander, f. 19-12-1889 i København, gift, husfar, kok hos Wivel >> Alice Sofie Alexander (f. Hedman), f. 02-10-1894 i Helsingfors, Finland, gift, husmor Kilde: FT-opslag 21-22 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=72624#72624,13108964 Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 17-11-1915 Hovedperson: Leo Alexander, f. 19-12-1889 i København - Stillinger: Kok >> Ægtefælle: Alice Sofie Alexander, f. 02-10-1894 i Finland, Helsingfors Ægtefælle: Eugine Margerit Alexander, f. 27-06-1890 i Norge Adresser: 01-11-1915: Fra Frederiksberg til Kongedybet 12, 1. 01-05-1918: Frameldt 01-11-1918: Fra Norge til Sundholmsvej 1, 3. 01-05-1919: Frameldt 19-01-1921: Torvegade 21, stuen Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 003a. Registerblad 517 (unikt id: 1499401) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1499401&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-6-1921 Særlige bemærkninger: Dansk Undersaat >> Hovedperson: Alice Sofie Alexander (født Hedman), f. 02-10-1894 i Finland, Helsingfors Stillinger: Beværter. Separeret i 1920 Ægtefælle: Leo Alexander Alexander, f. 19-12-1889 i København Adresser: 01-06-1921: Fra Torvegade 21, stuen til Store Kongensgade 52, 1. 14-08-1921: Store Strandstræde 5, 1. - hos E. Nielsen 06-01-1922: Nyhavn 13, 4. - hos Rasmussen 28-08-1922: Bredgade 10, 4. - hos Schou Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 1-9, Efternavne A og D minus Andersen - færdigtas. Filmrulle 002a. Registerblad 2599 (unikt id: 1493861) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1493861&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1922 Særlige bemærkninger: Rgbl 2 afd, S >> Alice Sofie Alexander, f. 02-10-1894 i Finland, Helsingfors - Stillinger: Syerske Adresse: 01-05-1922: Bredgade 10, kvisten Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 3 (Sankt Annæ, Øster og Vester) - fejlrettes. Filmrulle 0029. Registerblad 286 (unikt id: 1926150) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=1926150&searchname=polit_adv