Correll_Dohlmann

Johanne Benthine AndersenAge: 69 years18381907

Name
Johanne Benthine Andersen
Birth July 31, 1838
Alias
Johanne Benthine Larsen f. Andersen

MarriageAnders LarsenView this family
February 10, 1865 (Age 26 years)
Death of a husbandAnders Larsen
about 1892 (Age 53 years)

Occupation
Husholderske

Death August 1, 1907 (Age 69 years)
Burial August 10, 1907 (9 days after death)
Family with Anders Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: February 10, 1865Helligåndskirken, Kbh.
Anders Larsen + Ane Cathrine Alexander - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 10, 1858Garnisonskirken, Kbh.
18 months
step-daughter
Pige Larsen
Birth: October 9, 1859 28 25Borgergade 139, Kbh. i Sankt Pauls sogn
Death: October 15, 1859Borgergade 139, Kbh. i Sankt Pauls sogn
13 months
step-daughter

Shared note
Johanne Benthine Andersen alias Johanne Benthine Larsen f. Andersen Født: 31-07-1838 i Helsingør Erhverv: Husholderske Gift 10-02-1865: Enkemand, kaffebrænder Anders Larsen på 34 år, Østergade 32, Kbh., gifter sig 10-02-1865 i Helligåndskirken, Kbh. med pigen Johanne Benthine Andersen på 26 år, boende samme sted. Forlovere: Marskandiser C. Petersen, Springgade 16, og høker Peter Nielsen, Læderstræde 96. Kilde: KB-opslag 145, nr. 20. Helligånds sogn. K.M. År 1858-1872. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151095#151095,25080192 Død 01-08-1907: Johanne Bendtine Larsen f. Andersen, født i Helsingør, dør 01-08-1907 på (Københavns Alderdomshjem, Nørre Allé 41) Alm. hospital, Kbh., 69 år gl. og bliver begravet 10-08-1907 fra kapellet og ført til Bispebjerg kirkegård. Enke efter detailhandler Anders Larsen. Bopæl: Alderdomshjemmet. Kilder: KB-opslag 152, side 184. Alm. hospitals, De gamles bys og Nørre hospitals menigheder. K.M. År 1903-1909. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148003#148003,24439584 Begravelsesprotokol, år 1907, lb.nr. 2975. http://www.kbharkiv.dk/kildeviser/#!?collection=5&item=155213 Folketællinger og bosteder: FT-1880: Kristen Bernikovstræde 7, 2. sal, Kbh.: Anders Larsen, 49 år, f. i Holbæk, gift, kaffebrænder >> Johanne Bentine Larsen, 41 år, i Helsingør, gift, hans kone ID 127-1d4b: Alvilda Christine Elisabeth Larsen, 19 år, f. i Kbh., ugift, barn Edgar Johannes Nielsen, 15 år, ugift, f. i Kbh., adoptivsøn Thora Elise Krebs, 19 år, i Asnæs, ugift, tjenestepige Kilde: FT-opslag 12 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=57772#57772,12092831 Nov. 1881: Kristen Bernikowstræde 7, Kbh. FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Kjøbmager Kvarter, Kristenbernikovstræde 7,matr.221 Forhus 2.Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3233: >> Anders Larsen, 53, Gift, Husfader, Kaffebrænder, Holbæk Johanna Kirstine Larsen, 46, Gift, Helsingør Karen Marie Hansen, 20, Ugift, Tjenstpige, Faxøe Niels Caspersen, 20, Ugift, Tjenstkarl, Kirkvalsø Jens Jensen, 22, Ugift, Tjenstkarl, Bjernede Niels Jørgensen, 26, Ugift, Tjenstkarl, Brumme Jørgen Jensen Ferdinansen, 23, Ugift, Tjenstkarl, Gadevang Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-11-1892 >> Johanne Larsen, f. 31-07-1838 i Helsingør - Stillinger: Husholderske Adresser: 01-11-1892: Prinsessegade 71, 3. 01-11-1907: Skotlandsgade 25 01-05-1909: Frameldt Kilde: politietsregisterblade.dk, Station 4 (Amager) - her kan tastes. Filmrulle 0014. Registerblad 3855 (unikt id: 37042) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=37042&searchname=polit_adv Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1907 >> Johanne Bendtine Larsen, f. 31-07-1838 i Helsingør; død 01-08-1907 - Stillinger: Enke Adresse: 01-05-1907: Alderdomshjemmet (Københavns Alderdomshjem: Nørre Allé 41, Kbh.) Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0011. Registerblad 2315 (unikt id: 3355747) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3355747&searchname=polit_adv Søn født udenfor ægteskab, der adopteres af ægtefællen Anders Larsen: Edgard Johannes Nielsen Født: 21-03-1864 på Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse og døbt der 05-04-1864. Søn af Johanne Benthine Andersen på 25 år. Kilde: KB-opslag 128, barn nr. 9827. mor nr. 9486. Den Kgl. Fødsels- og Plejestiftelse (sogn). K.M. År 1859-1865. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=148971#148971,24623442