Correll_Dohlmann

Mogens Johan Wilhelm AlexanderAge: 72 years19091982

Name
Mogens Johan Wilhelm Alexander
Birth July 5, 1909 28 29
Alias
Mogens Alexander

Christening August 22, 1909 (Age 48 days)
Birth of a sisterGrethe Alexander
April 5, 1911 (Age 21 months)
Birth of a brotherBørge Alexander
April 5, 1911 (Age 21 months)
Death of a paternal grandfatherJohan Vilhelm Alexander
June 5, 1913 (Age 3 years)
Occupation
Tegner og kunstmaler

Christening of a sisterGrethe Alexander
January 7, 1917 (Age 7 years)
Christening of a brotherBørge Alexander
January 7, 1917 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherLaura Adelaide Petersen
November 19, 1936 (Age 27 years)
Death of a motherEmmy Johanne Christiane Bendixen
August 24, 1942 (Age 33 years)
Death of a fatherAxel Alexander
December 23, 1953 (Age 44 years)
Death May 19, 1982 (Age 72 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 28, 1907Garnisonskirken, Kbh.
Divorce: before 1920
7 months
elder sister
Lilly Alexander
Birth: March 24, 1908 27 28Fødeklinikken, Løngangsstræde 21, Kbh. i Vor Frue sogn
Death:
15 months
himself
21 months
younger sister
younger brother
Father’s family with Julie Hendrine Ritha Kjærgaard - View this family
father
step-mother
half-sister
Maud Alexander
Family with Ebba Florentine Holmquist - View this family
himself
wife
son
Niels-Steen Alexander
daughter
Elin Alexander
son
Johan Alexander

Shared note
ID 127-1c4c2: Mogens Johan Wilhelm Alexander alias Mogens Alexander Født: 05-07-1909 på Carolinevej 11, st., Hellerup sogn og døbt 22-08-1909 i Hellerup kirke. Søn af (ID 127-1c4c) prokurist Axel Alexander og hustru Emmy Johanne Christiane f. Bendixen, 29 år. Faddere: Løjtnant, kasserer J. W. Alexander og hustru Adelaide, Odense (alias barnets farforældre: Johan Vilhelm Alexander og hustru Laura Adelaide Petersen). Grosserer L. Bendixen og hustru, Strandvej 73 (alias barnets morforældre: grosserer Lars Bendixen og hustru Johanne Andrea f. Simonsen). Bogholder A. Alexander (alias Aage Alexander, barnets farbror), Gl. Kongevej, Frbg. Forældrene viet 28-08-1907 i Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 136, nr. 48. Hellerup sogn, Kbh. K.M. År 1901-1909. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150926#150926,25034184 Erhverv: Tegner og kunstmaler - virkested: Frankrig og Danmark Kilde: https://www.kulturarv.dk/kid/VisKunstner.do?kunstnerId=5953 Genealogi: "Alexander, Mogens Johan Vilhelm, 1909-1982, maler. *5.7.1909 i Hell., ?19.5.1982 i Provence. Forældre: Grosserer Axel A. og Emmy Johanne Christiane Bendixen. ~26.1.1937 med maleren og billedvæveren Ebba Holmquist (se Alexander, Ebba), *13.6.1914 i Søborg, datter af murerm. Carl Oskar Peter Elof H. og Rosalie Kirstine Jensen." Kilde: https://www.kulturarv.dk/kid/VisWeilbach.do;jsessionid=74B7C116305A776B4343532A3D4576E7?kunstnerId=5953&wsektion=genealogi Gift 26-01-1937: Ugift Mogens Johan Wilhelm Alexander (f. 05-07-1909 i Hellerup sogn, Kbh.), boende Rydsletten 7, Vanløse, gifter sig borgerligt 26-01-1937 på Københavns Rådhus med ugift malerinde Ebba Florentine Holmquist (f. 13-06-1914 i Gladsaxe sogn, Kbh.), Nebbegaardsbakken 5, Kbh. NV. Kilder: Registre: Opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51721#51721,11596784 samt Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1937, lb.nr. 183 AO-opslag 185. Side 183. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=51496#51496,11463806 Død 19-05-1982: Kunstmaler Mogens Johan Wilhelm Alexander dør 19-05-1982 i Bonnieux, Vaucluse, Provence-Alpes-Côte d'Azur, Frankrig, ca. 72 år gl. Kilder: Datteren Eline Delvolgo f. Elin Alexander (bor i Frankrig i år 2017) og https://www.kulturarv.dk/kid/VisKunstner.do?kunstnerId=5953 Folketællinger: FT-1916: Strandboulevarden 61, 4. sal, Kbh.: (Sognetilhør i 1918: Frihavns, Rosenvænget, Davids, Sions) ID 127-1c4c: Axel Alexander, f. 20-03-1881 i Odense amt, gift, husfar, grosserer Emmy Johanne Christiane Alexander, f. 28-12-1879 i Kbh., gift, husmor ID 127-1c4c1: Lilly Alexander, f. 24-03-1908 i Kbh. >> ID 127-1c4c2: Mogens Johan Vilhelm Alexander, f. 05-07-1909 i Hellerup ID 127-1c4c3: Grethe Alexander, f. 05-04-1911 i Hellerup ID 127-1c4c4: Børge Alexander, f. 05-04-1911 i Hellerup Mette Marie Staugaard, f. 04-09-1883 i Silkeborg, ugift, husjomfru Kilde: FT-opslag 134-135 https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=73091#73091,13172363 FT-1921: Reventlowsgade 30 B, forhuset, 2. sal, Kbh.: Maud Alexander (alias Julie Hendrine Rita Alexander), f. 02-10-1891 (læs: 1890) i København, gift 13-08-1920, husmor >> ID 127-1c4c2: Mogens Johan Wilhelm Alexander, f. 05-07-1909 i Hellerup, ugift, barn ID 127-1c4c4: Børge Alexander, f. 05-04-1911 i Hellerup, ugift, barn Tillægsliste - midlertidigt fraværende: Axel Alexander, f. 20-03-1881, gift, tilflyttet fra Odense i 1915 Kilde: FT-opslag 60-61 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80846#80846,13653698 FT-1925 - 5. nov.: Reventlowsgade 30 B, Kbh.: ID 127-1c4c: Axel Alexander, f. 20-03-1881 i Odense, gift 13-08-1920, husfar, grosserer Julie Hendrine Rita Alexander, f. 02-10-1890 i København, gift 13-08-1920, husmor >> ID 127-1c4c2: Mogens Johan Wilhelm Alexander, f. 05-07-1909 i Hellerup, ugift, søn ID 127-1c4c4: Børge Alexander, f. 05-04-1911 i Hellerup, ugift, søn ID 127-1c4c5: Maud Alexander, f. 01-06-1921 i Kbh., ugift, datter Oda Henriksen, f. 01-06-1904 i Kværkeby, ugift, husassistent Kilde: FT-opslag 315 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=93730#93730,15547997 FT-1940: Nyhavn 21, 2. sal, København: >> ID 127-1c4c2: Mogens Johan Wilhelm Alexander, f. 05-07-1909 i Hellerup, gift 26-01-1937, husfar, tegner, K.T.A.S. Ebba Florentine Alexander, f. 13-06-1914 i Søborg (Gladsaxe sogn), gift, husmor ID 127-1c4c2a: Niels-Steen Alexander, 29-01-1940 i København, barn Kilde: FT-opslag 81 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=239329#239329,45608627