Correll_Dohlmann

Ane Kirstine Hansen1872

Name
Ane Kirstine Hansen
Birth August 5, 1872 43 24
Alias
Ane Kirstine Olsen f. Hansen

Christening September 8, 1872 (Age 34 days)
MarriageChristen Christoffer OlsenView this family
March 21, 1900 (Age 27 years)
Death of a fatherLars Hansen
April 26, 1905 (Age 32 years)
Death of a motherAne Kirstine Jørgensen
November 30, 1919 (Age 47 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 23, 1866Munke Bjergby kirke
9 months
elder brother
5 years
herself
Father’s family with Stine Olsdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: June 10, 1856Ringsted kirke
Father’s family with Ane Nielsdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: April 16, 1853Nordrup kirke
Family with Christen Christoffer Olsen - View this family
husband
herself
Marriage: March 21, 1900Nordrup kirke

Shared note
Ane Kirstine Hansen alias Ane Kirstine Olsen f. Hansen Født: 05-08-1872 i Hjelmsømagle, Sneslev sogn og døbt 08-09-1872 i Sneslev kirke - datter af parcellist Lars Hansen og hustru Ane Kirstine Jørgensen på 24 år i Hjelmsømagle. Faddere: Pige Karen Sophie Jørgensen, Ørslev (barnets halvmoster). Gårdbestyrer Frits Olsen, Hjelmsømagle. Gårdmand Anders Sørensen, Mulstrup. Husmand Christian Hansen, Havbyrd. Kilde: KB-opslag 54, nr. 5. Sneslev sogn. Ringsted h. Sorø a. År 1858-1879. KB_405_2_005_K02-25-A. Gift 21-03-1900: Ungkarl Christen Christoffer Olsen af Nordrup, husmand (f. 27-01-1875 i Nordrup, søn af husmand Hans Peder Olsen og hustru Mette Christensen), gifter sig 21-03-1900 i Nordrup kirke med pige Ane Kirstine Hansen af Nordrup, f. 05-08-1872 i Hjelmsømagle, datter af tømrer Lars Hansen og hustru Ane Kirstine Jørgensen, Nordrup Mark. Forlovere: Tømrer Lars Hansen af Nordrup Mark og tømrer Hans Peder Christensen af Farringløse. Kilde: KB-opslag 213, nr. 1. Nordrupøster sogn. K.M. År 1892-1914. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154078#154078,25693504 Folketællinger: FT-1880: Sorø, Ringsted, Nordrupøster, Nordrup By, Nordrup sogn, et hus, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0473: Lars Hansen, 51, Gift, husfader, tømrer, Ringsted Landsogn Ane Kirstine Jørgensen, 32, Gift, hans kone, Bringstrup sogn (læs: Sigersted sogn) Lrs Peter Hansen, 12, Ugift, deres børn, Sneslev sogn >> Ane Kirstine Hansen, 7, Ugift, deres børn, do [Sneslev sogn] FT-1901: Sorø, Ringsted, Nordrupøster, Nordrup, 4 d, 27, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7937: Christen Christoffer Olsen, 27.01.1875, Gift, Husfader, Landbrug, Nordrup Sogn, Sorø Amt >> Anne Kirstine Hansen, 05.08.1872, Gift, Husmoder, Husgerning, Sneslev Sogn, Sorø Amt Anna Marie Olsen, 31.01.1848 (læs: 1878), Ugift, Slægtning, Sypige, Nordrup Sogn, Sorø Amt (husfaderens søster, f. 31-01-1878 i Nordrupøster sogn. KB-opslag 60, nr. 1. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=154076#154076,25693158)