Correll_Dohlmann

Mariane Olsen1867

Name
Mariane Olsen
Birth September 2, 1867
Alias
Mariane Hansen f. Olsen

Christening November 17, 1867 (Age 2 months)
MarriageLars Peder HansenView this family
September 10, 1897 (Age 30 years)
Death

Family with Lars Peder Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: September 10, 1897Sønder Asmindrup kirke

Shared note
Mariane Olsen alias Mariane Hansen f. Olsen Født: 02-09-1867 i Ejgilstrup, Sønder Asmindrup sogn, Merløse herred, Holbæk amt og døbt 17-11-1867 i Sønder Asmindrup kirke - datter af bolsmand Niels Olsen og hustru Christiane Dorthea Jørgensen af Ejgilstrup. Kilde: KB-opslag 42, nr. 3. Sønder Asmindrup sogn, Merløse herred, Holbæk amt. K.M. År 1854-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157299#157299,26386686 Gift 10-09-1897: Ungkarl Lars Peder Hansen på 30 år, Hjelmsømagle, Sneslev sogn (f. 16-98-1867, søn af husmand, tømrer Lars Hansen og hustru Ane Kirstine Jørgensen i Nordrup) gifter sig 10-09-1897 i Sønder Asmindrup kirke med pigen Mariane Olsen, sypige på 30 år, i hjemmet i Ejgilstrup (f. 02-09-1867 i Ejgilstrup, Sønder Asmindrup sogn, datter af bolsmand Niels Olsen og hustru Christiane Dorthea Jørgensen af Ejgilstrup). Forlovere: Brudgommens far, husmand og tømrer Lars Hansen, Nordrup, og brudens far, bolsmand Niels Olsen af Ejgilstrup. Kilde: KB-opslag 159, nr. 6. Sønder Asmindrup sogn, Merløse herred, Holbæk amt. K.M. År 1892-1920. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157301#157301,26387003 Folketælling: FT-1901: Sorø, Ringsted, Nordrupøster, Nordrup, 5 b, 23, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, D7937: Lars Peter Hansen16.08.1867, Gift, Husfader, Tømrermester, Sneslev Sogn, Sorø Amt (Flyttet til kommunen: 1897 Sidste opholdssted: Jystrup Sogn. Sorø Amt - Gift: 1897) >> Mariane Olsen, 02.09.1867, Gift, Husmoder, Husgerning, Asmindrup Sogn, Holbæk Amt Kjelman Hansen, 27.05.1898, Ugift, Barn, Nordrup Sogn, Sorø Amt