Correll_Dohlmann

Carl August OlsenAge: 29 years18561885

Name
Carl August Olsen
Birth October 27, 1856 43 41
Alias
Karl August Olsen

Christening December 26, 1856 (Age 60 days)
Birth of a sisterAne Jørgine Olsen
December 30, 1859 (Age 3 years)
Occupation
Snedkersvend

Christening of a sisterAne Jørgine Olsen
March 11, 1860 (Age 3 years)
Death of a fatherHans Olsen
August 1, 1867 (Age 10 years)
Death of a paternal grandmotherChristiane Hansdatter
December 21, 1870 (Age 14 years)
Death of a brotherHans Frederik Olsen
November 5, 1873 (Age 17 years)
Burial of a brotherHans Frederik Olsen
November 9, 1873 (Age 17 years)
Death December 16, 1885 (Age 29 years)
Burial December 20, 1885 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1846Vor Frelsers kirke, Kbh.
4 months
elder sister
Hansine Sophie Frederikke Olsen
Birth: April 5, 1847 33 32Adelsgade 229, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: February 10, 1850Store Kongensgade 38, Kbh.
2 years
elder sister
Georgine Christiane Olsen
Birth: September 17, 1849 35 34Borgergade 130, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: September 25, 1928Nyelandsvej 5, Frbg., i Godthåbs sogn
4 years
elder brother
Hans Frederik Olsen
Birth: October 28, 1853 40 38Store Kongensgade 38, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: November 5, 1873Sct. Annægade 31, Kbh. i Vor Frelsers sogn
3 years
himself
Carl August Olsen
Birth: October 27, 1856 43 41Store Kongensgade 38, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: December 16, 1885Vor Frelsers sogn, Kbh.
3 years
younger sister
Ane Jørgine Olsen
Birth: December 30, 1859 46 44Store Kongensgade 38, Kbh. i Skt. Pauls sogn, Kbh.
Death: November 23, 1900Kgl. Frederiks Hospital, Kbh.

Shared note
Carl August Olsen alias Karl August Olsen Født: 27-10-1856 på Store Kongensgade 38, Kbh. i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 26-12-1856 i Trinitatis kirke, Kbh. - søn af Hans Olsen, høker, og hustru Maren Jørgensdatter, Store Kongensgade 38, Kbh. Kilde: KB-opslag 298, nr. 567. Trinitatis sogn, Kbh. K.M. År 1849-1856. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157764#157764,26479013 Erhverv: Snedkersvend Død 16-12-1885: Karl August Olsen, ugift snedkersvend, dør 16-12-1885 i Vor Frelsers sogn, Kbh., 29 år gl., og bliver begravet 20-12-1885 fra Vor Frelsers kirke på Amager Assistens kirkegård. Adresse ved død: Prinsessegade 24, Kbh. Dødsårsag: Lungetæring. Kilde: KB-opslag 17, nr. 183. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1883-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158869#158869,26694134 Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Prinsessegade (lige numre), No. 24, 302, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4592: Maren Olsen, 65, Enke, Husmoder, Handel med Kager og Frugt, Sledstrup >> Carl August Olsen, 23, Ugift, Søn, Snedkersvend, Kjøbenhavn Ane Jørgine Olsen, 20, Ugift, Datter, Lærerinde, Kjøbenhavn Peter Christian Hansen, 31, Ugift, Logerende, Arbejdsmand, Kjølstrup Ole Nielsen, 36, Ugift, Logerende, Arbejdsmand, Vallekilde FT-1885: København (Staden), Christianshavn, Prinsessegade 24 -Matr 302 Forhus Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, c0705: Maren Olsen, 69, Enke, Husmoder, Handel med Kager m.m. Kbh., Soderup S. >> Carl August Olsen, 28, Ugift, Søn, Snedkersvend, København Ane Jørgine Olsen, 25, Ugift, Datter, Lærerinde, København