Correll_Dohlmann

Ane Jørgine OlsenAge: 40 years18591900

Name
Ane Jørgine Olsen
Birth December 30, 1859 46 44
Alias
Anna Jørgine Olsen

Christening March 11, 1860 (Age 2 months)
Death of a fatherHans Olsen
August 1, 1867 (Age 7 years)
Death of a paternal grandmotherChristiane Hansdatter
December 21, 1870 (Age 10 years)
Death of a brotherHans Frederik Olsen
November 5, 1873 (Age 13 years)
Burial of a brotherHans Frederik Olsen
November 9, 1873 (Age 13 years)
Death of a brotherCarl August Olsen
December 16, 1885 (Age 25 years)
Burial of a brotherCarl August Olsen
December 20, 1885 (Age 25 years)
Death of a motherMaren Jørgensdatter
May 1, 1899 (Age 39 years)
Occupation
Lærerinde

Death November 23, 1900 (Age 40 years)
Burial November 29, 1900 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 29, 1846Vor Frelsers kirke, Kbh.
4 months
elder sister
Hansine Sophie Frederikke Olsen
Birth: April 5, 1847 33 32Adelsgade 229, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: February 10, 1850Store Kongensgade 38, Kbh.
2 years
elder sister
Georgine Christiane Olsen
Birth: September 17, 1849 35 34Borgergade 130, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: September 25, 1928Nyelandsvej 5, Frbg., i Godthåbs sogn
4 years
elder brother
Hans Frederik Olsen
Birth: October 28, 1853 40 38Store Kongensgade 38, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: November 5, 1873Sct. Annægade 31, Kbh. i Vor Frelsers sogn
3 years
elder brother
Carl August Olsen
Birth: October 27, 1856 43 41Store Kongensgade 38, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: December 16, 1885Vor Frelsers sogn, Kbh.
3 years
herself
Ane Jørgine Olsen
Birth: December 30, 1859 46 44Store Kongensgade 38, Kbh. i Skt. Pauls sogn, Kbh.
Death: November 23, 1900Kgl. Frederiks Hospital, Kbh.

Shared note
Ane Jørgine Olsen alias Anna Jørgine Olsen Født: 30-12-1859 på Store Kongensgade 38, Kbh. i Skt. Pauls sogn, Kbh. (Trinitatis Nordre sogn) og døbt 11-03-1860 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af Hans Olsen, høker, og hustru Maren Jørgensdatter, Store Kongensgade 38, Kbh. Kilde: KB-opslag 25, nr. 269. Skt. Pauls sogn, Kbh. K.M. År 1858-1870. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=156093#156093,26131803 Konfirmeret 11-04-1875 i Vor Frelsers kirke, Kbh.: Anna Jørgine Olsen, Sct. Annægade 31, Kbh., datter af enken Maren Olsen. Kilde: KB-opslag 159, nr. 7. Vor Frelsers sogn, Kbh. H.M. År 1873-1888. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206654#206654,39233790 Erhverv: Lærerinde Død 23-11-1900: Ane Jørgine Olsen dør 23-11-1900 på Kgl. Frederiks Hospital, Kbh., 40 år gl., og bliver begravet 29-11-1900 fra Vor Frelsers kirke, Kbh. på Vestre kirkegård, Kbh. Dødsårsag: Bronchitis capill. Ødema Ugift lærerinde, datter af høker Hans Olsen og hustru Maren af København, Overgade 25, 1. sal. Kilde: KB-opslag 154, nr. 130. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1899-1907. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=158897#158897,26699827 Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Prinsessegade (lige numre), No. 24, 302, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4592: Maren Olsen, 65, Enke, Husmoder, Handel med Kager og Frugt, Sledstrup Carl August Olsen, 23, Ugift, Søn, Snedkersvend, Kjøbenhavn >> Ane Jørgine Olsen, 20, Ugift, Datter, Lærerinde, Kjøbenhavn Peter Christian Hansen, 31, Ugift, Logerende, Arbejdsmand, Kjølstrup Ole Nielsen, 36, Ugift, Logerende, Arbejdsmand, Vallekilde FT-1885: København (Staden), Christianshavn, Prinsessegade 24 -Matr 302 Forhus Stuen, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, c0705: Maren Olsen, 69, Enke, Husmoder, Handel med Kager m.m. Kbh., Soderup S. Carl August Olsen, 28, Ugift, Søn, Snedkersvend, København >> Ane Jørgine Olsen, 25, Ugift, Datter, Lærerinde, København