Correll_Dohlmann

Carl Matheo Nielsen1831

Name
Carl Matheo Nielsen
Birth October 20, 1831 27 23
Alias
Carl Matthæus Nielsen

Christening January 16, 1832 (Age 2 months)
Death of a maternal grandmotherAnne Dorothea Jensdatter
October 18, 1832 (Age 11 months)
Birth of a brotherAnthon Nicolaj Nielsen
December 30, 1832 (Age 14 months)
Christening of a brotherAnthon Nicolaj Nielsen
May 12, 1833 (Age 18 months)
Death of a paternal grandfatherNiels Knudsen
December 18, 1833 (Age 2 years)
Birth of a brotherAnton Nicolai Nielsen
June 19, 1834 (Age 2 years)
Death of a brotherPeter Emil Nielsen
October 30, 1837 (Age 6 years)
Burial of a brotherPeter Emil Nielsen
November 2, 1837 (Age 6 years)
Birth of a brotherJulius Thorvald Nielsen
April 2, 1838 (Age 6 years)
Christening of a brotherJulius Thorvald Nielsen
August 5, 1838 (Age 6 years)
Birth of a sisterEmilie Florentine Nielsen
June 28, 1839 (Age 7 years)
Christening of a sisterEmilie Florentine Nielsen
September 13, 1839 (Age 7 years)
Birth of a sisterJosephine Anne Marie Nielsen
May 21, 1841 (Age 9 years)
Christening of a sisterJosephine Anne Marie Nielsen
May 25, 1841 (Age 9 years)
Birth of a sisterClara Mathilde Nielsen
January 31, 1843 (Age 11 years)
Christening of a sisterClara Mathilde Nielsen
February 7, 1843 (Age 11 years)
Birth of a brotherRudolf Elvinius Nielsen
December 9, 1844 (Age 13 years)
Christening of a brotherRudolf Elvinius Nielsen
January 12, 1845 (Age 13 years)
Birth of a sisterWilhelmine Dosine Jenny Nielsen
March 23, 1847 (Age 15 years)
Christening of a sisterWilhelmine Dosine Jenny Nielsen
June 6, 1847 (Age 15 years)
Birth of a sisterThora Georgine Nielsen
April 25, 1850 (Age 18 years)
Christening of a sisterThora Georgine Nielsen
April 30, 1850 (Age 18 years)
Death of a maternal grandfatherChristian Friderich August v. Seitzberg
March 16, 1861 (Age 29 years)
Death of a motherChristine Cecilie Seitzberg
April 21, 1879 (Age 47 years)
Death of a fatherJørgen Nielsen
October 28, 1883 (Age 52 years)
Death of a sisterEmilie Florentine Nielsen
July 21, 1890 (Age 58 years)
Burial of a sisterEmilie Florentine Nielsen
July 27, 1890 (Age 58 years)
Death of a brotherRudolf Elvinius Nielsen
January 29, 1908 (Age 76 years)
Burial of a brotherRudolf Elvinius Nielsen
February 2, 1908 (Age 76 years)
Death of a sisterThora Georgine Nielsen
December 17, 1918 (Age 87 years)
Burial of a sisterThora Georgine Nielsen
December 22, 1918 (Age 87 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 18, 1830Trinitatis kirke, Kbh.
20 years
younger sister
-22 years
elder brother
Peter Emil Nielsen
Birth: May 23, 1828 23 20Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: October 30, 1837Adelgade 299, Kbh.
23 months
elder brother
18 months
himself
14 months
younger brother
18 months
younger brother
4 years
younger brother
15 months
younger sister
23 months
younger sister
20 months
younger sister
22 months
younger brother
2 years
younger sister

Shared note
Carl Matheo Nielsen alias Carl Matthæus Nielsen Født: 20-10-1831 på Gothersgade 138, Kbh. og døbt 16-01-1832 i Trinitatis kirke - søn af skræddersvend Jørgen Nielsen og hustru Christine Cecilie Seitzberg. Kilde: KB-opslag 21, nr. 298. Trinitatis. År 1831-1836. KB_012_2_003_K01-21-A. Konfirmeret i 1845: Carl Matthæus Nielsen konfirmeret Michaelis_Mikkelsdag = 29. sep. 1845 i Trinitatis kirke. Bopæl: Vognmagergade 73, Kbh. Trinitatis sogn. Kilde: KB-opslag 30, nr. 34. Trinitatis. År 1840-1891. KB_012_2_017_K02-06-A. Folketællinger: FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Store Kongensgade 257, 3.Bagsal, fam.nr. 9. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6406: Jørgen Nielsen, 30, Gift, Skræddersvend, f. 31-07-1804 i Weibÿe Christine Celia Seitberg, 26, Gift, hans Kone - alias Christine Cecilie Seitzberg, f. 07-02-1808 Peder Eemiel, 6, Ugift, deres Barn - alias Peder Emil Nielsen f. ca. 1828 Jørgen Christian, 4, Ugift, deres Barn - alias Jørgen Christian Nielsen f. 11-04-1830 i Kbh. >> Karl Wektor, 3, Ugift, deres Barn - alias Carl Matheo Nielsen f. 20-10-1831 i Kbh. Anton Nekolai, 2, Ugift, deres Barn - alias Anthon Nicolaj Nielsen f. 30-12-1832 i Kbh. I FT-1840: Familien Jørgen Nielsen bor på Adelgade, Huuset nr. 299, 2. Sal, Matr. nr. 293 F2, København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5130: Jørgen Nielsen, 36, Gift, Skræddersvend, f. 31-07-1804 i Weibÿe Christine Cecilie Seitberg, 32, Gift, hans Kone - alias Christine Cecilie Seitzberg, f. 07-02-1808 Jørgen Nielsen, 10 år, Ugift deres Barn - alias Jørgen Christian Nielsen, f. 11-04-1830 >> Carl Nielsen, 9 år, Ugift deres Barn - alias Carl Matheo Nielsen, f. 20-10-1831 i Kbh. Anton Nielsen, 5 år, Ugift deres Barn, f. 19-06-1834 i Kbh. Julius Nielsen, 2 år, Ugift deres Barn, f. 02-04-1838 i Kbh. Florentine Nielsen, 1 år, Ugift deres Barn, alias Emilie Florentine Nielsen f. 28-06-1839 i Kbh. I FT-1845: Familien Jørgen Nielsen bor på Vognmagergade 73, Kbh. Rosenborg kvarteret. Jørgen Nielsen 38 år, gift, f. 31-07-1804 i Weibÿe Christine Seitzberg 38 år, g. Hans kone, - alias Christine Cecilie Seitzberg, f. 07-02-1808 >> Charl Nielsen, 13 år - alias Carl Matheo Nielsen, f. 20-10-1831 i Trinitatis sogn, Kbh. Anton Nielsen, 11 år - alias Anton Nicolai Nielsen, f. 19-06-1834 i Kbh. Julius Nielsen, 8 år, f. 02-04-1838 i Trinitatis sogn. Kbh. Florentine Nielsen, 5 år - alias Emilie Florentine Nielsen,f. 28-06-1839 i Trinitatis sogn. Kbh. Josefine Nielsen, 4 år - alias Josephine Anne Marie Nielsen f. 21-05-1841 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Klara Nielsen, 3 år - alias Clara Mathilde Nielsen, f. 31-01-1843 på Fødselsstiftelsen, Kbh. Rudolf Nielsen, 1 år - alias Rudolf Elvinius Nielsen, f. 09-12-1844 i Trinitatis sogn. Kbh. Kilde: FT-opslag 161. Vognmagergade 73, Kbh. FT1845_01923_01302.