Correll_Dohlmann

Kirsten Ingeborg Nielsen1903

Name
Kirsten Ingeborg Nielsen
Birth May 24, 1903 28 24
Alias
Kirsten Ingeborg Jakobsen f. Nielsen

Christening July 5, 1903 (Age 42 days)

Birth of a brotherEjnar Jørgen Kristian Nielsen
February 25, 1905 (Age 21 months)
Christening of a brotherEjnar Jørgen Kristian Nielsen
April 21, 1905 (Age 22 months)
Birth of a sisterJenny Nielsen
June 11, 1906 (Age 3 years)
Christening of a sisterJenny Nielsen
August 12, 1906 (Age 3 years)
Birth of a brotherJens Otto Nielsen
April 1, 1908 (Age 4 years)
Christening of a brotherJens Otto Nielsen
April 20, 1908 (Age 4 years)
Death of a motherAne Kirstine Hansen
March 24, 1952 (Age 48 years)
Death of a brotherEjnar Jørgen Kristian Nielsen
September 28, 1963 (Age 60 years)
Burial of a brotherEjnar Jørgen Kristian Nielsen
October 4, 1963 (Age 60 years)
Death of a husbandSigurd William Jakobsen
1975 (Age 71 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 20, 1899Toksværd kirke
Divorce: 1907
2 years
elder brother
21 months
herself
21 months
younger brother
15 months
younger sister
22 months
younger brother
Family with Sigurd William Jakobsen - View this family
husband
herself
daughter
Private

Shared note
Kirsten Ingeborg Nielsen alias Kirsten Ingeborg Jakobsen f. Nielsen Født: 24-05-1903 i Stubberup, Fakse sogn og døbt 05-07-1903 af sognepræsten i Fakse kirke - datter af stenbryder Jens Peter Nielsen og hustru Ane Kirstine Hansen på 24 år, Stubberup. Faddere: Anne Kathrine Michaelsen, Hovby. Husmand Jakob Sigurd Michaelsen, Tornmark. Husmand Jens Hansen, Hovby. Kilde: KB-opslag 278, nr. 21. Fakse sogn og herred. K.M. År 1892-1927. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149280#149280,24684325 Gift i 1923: Sigurd William Jakobsen gifter sig i 1923 med Kirsten Ingeborg Nielsen. Parret får sammen 5 børn. -------------------- Faderen Jens Peter Nielsen forlader kone og børn (antagelig i 1907). Senere i livet kommer Ejnar og søsteren Jenny i kontakt med faderen, da denne skriver og beder dem komme og besøge ham. Det besøg er på (Sct. ??) Ebbesens Vej. Kilde: Susanne Bering - 14. april 2014 Folketælling: FT-1906: Herlufsholm sogn, Tybjerg herred, Sorø amt, Herlufsholm Hovedgaard, Arbejderbolig ved Kohaven, familie nr. 22: Jens Peter Nielsen, f. 20-04-1875, husfar, gift, daglejer ved agerbrug Ane Kirstine Nielsen f. Hansen, f. 16-03-1879, husmor, gift Axel Nielsen, f. 31-08-1901, ugift, søn >> Kirsten Ingeborg Nielsen, f. 24-05-1903, ugift, datter Einer Jørgen Chr. Nielsen, f. 25-02-1905, ugift, søn Kilde: FT-opslag 100. FT-skema 23, fra opslag 98-100. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=17011#17011,653020