Correll_Dohlmann

Johan Peter Schrøder1820

Name
Johan Peter Schrøder
Birth May 1, 1820 44 37
Alias
Johan Schrøder

Christening June 4, 1820 (Age 34 days)
Death of a fatherAndreas Jacob Frederich Schröder
March 11, 1846 (Age 25 years)
MarriageClemmentine JensenView this family
November 5, 1847 (Age 27 years)
Birth of a son
#1
Lars Peter Breum Frederik Schrøder
August 8, 1848 (Age 28 years)
Occupation
Vævemester. Siden skomagermester

Christening of a sonLars Peter Breum Frederik Schrøder
September 24, 1848 (Age 28 years)
Death of a motherKaren Jensdatter
December 21, 1856 (Age 36 years)
Marriage of a childLars Peter Breum Frederik SchrøderSabine Marie Christine AndersenView this family
November 1, 1876 (Age 56 years)
Death of a sonLars Peter Breum Frederik Schrøder
September 8, 1925 (Age 105 years)
Burial of a sonLars Peter Breum Frederik Schrøder
September 16, 1925 (Age 105 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1811Særslev kirke, Holbæk amt
9 years
himself
Family with Clemmentine Jensen - View this family
himself
wife
Marriage: November 5, 1847Kalundborg Vor Frue kirke
9 months
son

Shared note
Johan Peter Schrøder alias Johan Schrøder Født: 01-05-1820 i Kalundborg Vor Frue sogn og døbt 04-06-1820 i Kalundborg Vor Frue kirke - søn af vævermester Andreas Schrøder og kone Karen Jensdatter. Faddere: Gårdmand i Terslev Lars Jensens kone og Karen Larsdatter ibd. Gårdmand Lars Jensen, Rasmus Thomsen og Lars Nielsen. Kilde: KB-opslag 49. Kalundborg Vor Frue sogn. K.M. År 1814-1825. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152313#152313,25345395 Erhverv: Vævemester. Skomagermester Gift 05-11-1847: Ungkarl og vævermester Johan Peter Schrøder, 27½ år gl., vaccineret, gifter sig 05-11-1847 i Kalundborg Vor Frue kirke med pigen Clemmentine Jensen, 31 år gl. Forlovere: J. Vogelberg og J. Schrøder. Kilde: KB-opslag 110, nr. 8, side 126. Kalundborg Vor Frue sogn. K.M. År 1844-1851 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152317#152317,25346543 Folketællinger: Forældrene i FT-1834: FT-1834: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgaden, No.19, 1ste Familie, 39, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6320: >> Andreas Schrøder, 58, Gift, Vævermester >> Karen Schrøder, 48, Gift, hans Kone FT-1840: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgade 1.Rode, 19, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7274: Andreas Schrøder, 65, Gift, Vævermester Karen, 55, Gift, Konen Jens Schrøder, 24, Ugift, Svend og Huusfaderens sønner (alias Jens Diderich Schrøder, f. 09-03-1816 i Kalundborg. KB-opslag 11, nr. 33. K.M. År 1814-1825) >> Johan Schrøder, 20, Ugift, Svend og Huusfaderens sønner Andreas Schrøder, 18, Ugift, Svend og Huusfaderens sønner Christian Schrøder, 27, Gift, Svend og Huusfaderens sønner (f. 13-05-1813 i Kalundborg. KB-opslag 220, nr. 37, side 427. E.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152307#152307,25344174. Se også hans konfirmation. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152314#152314,25345912) Katharine, 33, Gift, Konen Karen Marie, 2, Ugift, Datteren FT-1845: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgade (1.ste Rohde), 19, 34, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3583: Andreas Schrøder, 70, Gift, Vævermester, Demin i Pommeren Karen Jensdatter, 60, Gift, hans Kone, Særsløv Sogn Holbek A Jens Schrøder, 29, Gift, Husf.Søn Væver, Kallundb. Sophie Kyd ??, 34, Gift, hans Kone, Do[Kallundb.] >> Johan Schrøder, 23, Ugift, Husf.Søn Væversvend, Do[Kallundb.] Andreas Schrøder, 22, Ugift, do[Husf.Søn Væversvend], Do[Kallundb.] Johan Husselfidder??, 27, Ugift, Mursvend, Do[Kallundb.] Marie Olsdatter, 22, Ugift, Tjenestepige, Do[Kallundb.] Clementine Jensen er i FT-1850 gift med vævermester Johan Schrøder. Clementines bror, Lars Jensen, er da malersvend og bor hos sin søster og svoger i Kalundborg. FT-1850: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgade, 1 Hus, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C4275: >> Johan Schrøder, 30, Gift, Vævemester, Kalundborg Clementine Jensen, 33, Gift, Hans hustru, Kalundborg Lars Peter Schrøder, 2, Ugift, Deres barn, Kalundborg (alias Lars Peter Breum Frederik Schrøder) Karen Jensen, 66, Enke, Væverpige, Særslev Sogn, Holbæk Amt Lars Jensen, 26, Ugift, Malersvend, Kalundborg Jens Schrøder, 34, Gift, Vævemester, Kalundborg Sophie Kyhl, 38, Gift, Hans hustru, Kalundborg Carl Schrøder, 6, Ugift, Deres barn, Kalundborg Jacob Schrøder, 3, Ugift, Deres barn, Kalundborg Christian Schrøder, 37, Gift, Vævemester, Kalundborg Cathrine Gandrup, 43, Gift, Hans hustru, Kalundborg Sophie Schrøder, 9, Ugift, Deres barn, Kalundborg Marie Schrøder, 4, Ugift, Deres barn, Kalundborg Frederik Schrøder, 1, Ugift, Deres barn, Kalundborg FT-1860: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Skibbroen og Skibbrogadens nordlige side, Nr. 214, 253 - F2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7994: >> Johan Schrøder, 41, Gift, Skomagermester, Kalundborg Clemmentine Jensen, 45, Gift, Hans Kone, Kalundborg Lars Peter Schrøder, 12, Ugift, Hans Søn, Kalundborg Andreas Bernhard Schrøder, 10, Ugift, Hans Søn, Kalundborg Frederikke Sophie Schrøder, 8, Ugift, Hans Datter, Kalundborg Carl Heinrik Schrøder, 4, Ugift, Hans Søn, Kalundborg Sophie Taastrup, 65, Ugift, Gaardejer, Kalundborg Marie Caroline Nielsen, 20, Ugift, ??datter, København Ane Marie Nielsen, 22, Ugift, Tjenestepige, Holmstrup Sogn, Holbæk Amt