Correll_Dohlmann

Sabine Marie Christine AndersenAge: 78 years18471926

Name
Sabine Marie Christine Andersen
Birth May 21, 1847
Alias
Sabine Marie Kristine Schrøder f. Andersen og Sabine Marie ChristineSchrøder f. Andersen

Christening June 27, 1847 (Age 37 days)
MarriageLars Peter Breum Frederik SchrøderView this family
November 1, 1876 (Age 29 years)
Death of a husbandLars Peter Breum Frederik Schrøder
September 8, 1925 (Age 78 years)
Burial of a husbandLars Peter Breum Frederik Schrøder
September 16, 1925 (Age 78 years)
Death March 28, 1926 (Age 78 years)
Burial April 2, 1926 (5 days after death)
Family with Lars Peter Breum Frederik Schrøder - View this family
husband
herself
Marriage: November 1, 1876Svaneke kirke
Lars Peter Breum Frederik Schrøder + Ane Cathrine Lund - View this family
husband
husband’s wife
Divorce: 1869forholdet opløst
18 months
step-son

Shared note
Sabine Marie Christine Andersen alias Sabine Marie Kristine Schrøder f. Andersen og Sabine Marie Christine Schrøder f. Andersen Født: 21-05-1847 i Svaneke sogn, Bornholm og døbt 27-06-1847 i Svaneke kirke - datter af snedker Anders Christoffersen og hustru Gertrud Margrethe Poulsen af Svaneke. Kilde: KB-opslag 69, nr. 7. Svaneke sogn. Bornholm. K.M. År 1845-1876. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157116#157116,26353539 Konfirmeret 1861. Kilde: Hendes vielse Gift 01-11-1876: Ungkarl og farver Lars Peter Breum Frederik Schrøder i Svaneke, 28 år gl. (f. 08-08-1848 i Kalundborg, og konfirmeret i Kalundborg 1862) gifter sig 01-11-1876 i Svaneke kirke med jomfru Sabine Marie Kristine Andersen i Svaneke (f. 21-05-1847 i Svaneke, og konfirmeret 1861). Kilde: KB-opslag 147, nr. 12. Svaneke sogn. Bornholm. K.M. År 1876-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157118#157118,26353931 Død 28-03-1926: Sabine Marie Christine Schrøder f. Andersen dør 28-03-1926 på Storegade, Nexø i Neksø sogn, 78 år gl., og bliver begravet 02-04-1926 på Svaneke kirkegård, Bornholm. Enke efter vejer og måler Lars Peder Breum Schrøder (alias Lars Peter Breum Frederich Schrøder), rentrise af Storegade, Naxø, født 21-05-1847 i Svaneke, datter af snedker Anders Christoffersen og hustru Gertrud Margrethe Poulsen. Sidste fælles bopæl: Svaneke. Kilde: KB-opslag 114, nr. 3. Neksø sogn. Bornholm. K.M. År 1923-1929. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154035#154035,25686049 Se også: Sabine Marie Kristine Andersen 21.05.1847, Svaneke, død 28.03.1926, Nexø Begravet/bisat: 02.04.1926, Svaneke Kirkegård Kilde: http://www.bslf.dk/born.asp?FN=Sabine&EN=Andersen Folketællinger: FT-1880: Bornholm, Øster, Svaneke Købstad, Forhus, Matr. No.172, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C3967: Gjertrud Margr. Kristoffersen F.Poulsen, 57, Enke, Tilbereder Malt, Husmoder, Svaneke Jens Peter Magnus Andersen, 32, Ugift, Hendes Søn, Uldspinder, Svaneke Agnete Georgine Margr. Kristoffersen, 21, Ugift, Hendes Datter, Svaneke Lars Peter Breum Fred. Schrøder, 31, Gift, Farver, Husfader, ??lundborg (læs: Kalundborg) >> Sabine Marie Kristine F. Andersen, 32, Gift, Hans Hustru, Svaneke Anders Johan Schrøder, 2, Ugift, Deres Søn, Svaneke - (f. 07-08-1877 i Svaneke; død 06-09-1956 i Mariager, Randers amt - landsretssagfører) Heinrich Mathias Schrøder, under et aar, Ugift, Deres Søn, Svaneke (f. 24-09-1879 i Svaneke; konfirmeret 01-10-1893 i Svaneke kirke) FT-1890: Bornholm, Øster, Svaneke Købstad, Matr. No 168 Forhus, 183, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B7602: Lars Peter Breum Frederik Schrøder, 41, Gift, Husfader, Farver-Mester, Kalundborg >> Sabine Marie Kristine Andersen, 42, Gift, Husmoder, -, Svaneke Anders Johan Schrøder, 12, Ugift, Barn, -, Do [Svaneke] - (f. 07-08-1877 i Svaneke; død 06-09-1956 i Mariager, Randers amt - landsretssagfører) Heinrik Mathias Schrøder, 10, Ugift, do [Barn], -, Do [Svaneke] (Heinrich Mathias Schrøder, f. 24-09-1879 i Svaneke; konfirmeret 01-10-1893 i Svaneke kirke) Adolf Harald Villiam Schrøder, 5, Ugift, do [Barn], -, Do [Svaneke] - (Adolf Harald Villiam Schrøder, f. 05-08-1884 i Svaneke; død 12-01-1919 i Newcasle Hospital - soldat i den australske hær) Sabine Margrethe Klemtine Schrøder, 2, Ugift, do [Barn], -, Do [Svaneke] (Sabine Margrethe Clementine Schrøder, f. 23-09-1887 i Svaneke sogn; død 03-05-1964 på Svaneke Sygehus) Augusta Kathrine Esbersen, 17, Ugift, Tyende, -, Ibs Sogn, Bornholm FT-1901: Bornholm, Øster, Svaneke Købstad, Matr. No 168 Forhus: Lars Peter Breum Frederik Schrøder, f. 08-08-1848 i Kalundborg Vor Frue sogn, tilflyttet i 1874 fra København, gift, husfar, Kgl. Vejer & Måler, gift i 1876, 4 levende og 1 barn død >> Sabine Marie Christine Schrøder, f. 21-05-1847 i Svaneke sogn, gift, husmor Heinrich Mathias Schrøder, f. 24-09-1879 i Svaneke sogn, ugift, søn, kontorist Adolf Harald Villiam Schrøder, f. 05-08-1884 i Svaneke sogn, ugift, søn, sømand (død 12-01-1919 i Newcasle Hospital) Sabine Margrethe Clementine Schrøder, f. 23-09-1887 i Svaneke sogn, ugift, datter (død 03-05-1964 på Svaneke Sygehus) Kilde: FT-opslag 547 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=23601#23601,2713961