Correll_Dohlmann

Karen Rasmussen1851

Name
Karen Rasmussen
Birth October 25, 1851
Alias
Karen Larsen f. Rasmussen

Christening January 4, 1852 (Age 2 months)
MarriagePeter Henrik LarsenView this family
May 2, 1877 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Christian Julius Larsen
June 25, 1885 (Age 33 years)
Christening of a sonChristian Julius Larsen
August 2, 1885 (Age 33 years)
Birth of a son
#2
August Emil Larsen
July 2, 1887 (Age 35 years)
Christening of a sonAugust Emil Larsen
August 7, 1887 (Age 35 years)
Birth of a son
#3
Lars Henrik Valdemar Larsen
October 20, 1889 (Age 37 years)
Christening of a sonLars Henrik Valdemar Larsen
December 26, 1889 (Age 38 years)
Birth of a daughter
#4
Martha Emmy Larsen
July 27, 1893 (Age 41 years)
Christening of a daughterMartha Emmy Larsen
October 8, 1893 (Age 41 years)
Marriage of a childChristian Julius LarsenKirsten Ella Madsine MortensenView this family
January 23, 1913 (Age 61 years)
Death

Family with Peter Henrik Larsen - View this family
husband
herself
Marriage: May 2, 1877Slagelse Sankt Peders kirke
8 years
son
2 years
son
2 years
son
4 years
daughter

Shared note
Karen Rasmussen alias Karen Larsen f. Rasmussen Født: 25-10-1851 i Haldagermagle, Krummerup sogn, Sorø Amt og døbt 04-01-1852 i Krummerup kirke - datter af husmand Rasmus Hansen og hustru Ane Jensdatter i Haldagermagle. Kilde: KB-opslag 36, nr. 21. Krummerup sogn, Sorø Amt. K.M. År 1847-1860 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153063#153063,25495470 Gift 02-05-1877: Ungkarl og skomagersvend Peter Henrik Larsen i Bredgade, Slagelse (f. 11-06-1855, vac. i Skælskør d. 08-07-1856) gifter sig 02-05-1877 i Slagelse Sankt Peders kirke med pigen Karen Rasmussen i Bredegade, Slagelse (f. 28-10-1851, vac. 30-07-1852, datter af husmand Rasmus Hansen og hustru Ane Jensen, Haldagermagle). Kilde: KB-opslag 7, nr. 7. Slagelse Sankt Peders sogn. K.M. År 1876-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156370#156370,26204988 8 børn hvoraf 4 børn dør før FT-1901. Folketællinger: FT-1880: Sorø, Slagelse, Slagelse Købstad, Bredegade 37, forhus, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C1698: Peter Henrik Larsen, 24, Gift, Husfader. Skomagersvend, Flakkebjerg >> Karen Rasmussen, 28, Gift, Husmoder, Haldagermagle, Sorø Amt FT-1901: Sorø amt, Sorø købstad, Rolighed(sgade), matr. nr. 97, Ejer: Kjøbmand P.H. Larsen: Peter Hen(d)rik Larsen, f. 11-06-1855 i Flakkebjerg sogn, gift, husfader, kjøbmand, tilflyttet i 1880 fra Slagelse, gift i 1877, 4 levende og 4 døde børn i ægteskabet >> Karen Larsen, f. 25-10-1851 i Tingjelling, Sorø amt (Haldagermagle, Krummerup sogn), gift, husmoder, tilflyttet i 1880 fra Slagelse, 4 levende og 4 døde børn i ægteskabet Christian Julius Larsen, f. 25-06-1885 i Sorø sogn, Sorø amt, barn August Emil Larsen, f. 02-07-1887 i Sorø sogn, Sorø amt, barn Lars Hen(d)rik Valdemar Larsen, f. 20-10-1889 i Sorø sogn, Sorø amt, barn Martha Emmy Larsen, f. 27-07-1893 i Sorø sogn, Sorø amt, barn Jensine Christensen, f. 17-09-1879 i Alsted, Sorø amt, ugift, tjenestepige, tilflyttet i 1900 fra Alsted Kilde: FT-opslag 24. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=23560#23560,2711403