Correll_Dohlmann

Andreas Jacob Frederich SchröderAge: 70 years17751846

Name
Andreas Jacob Frederich Schröder
Birth about October 1775
Alias
Andreas Schrøder

EngagementKaren JensdatterView this family
April 12, 1811 (Age 35 years)
MarriageKaren JensdatterView this family
1811 (Age 35 years)
Birth of a son
#1
Johan Peter Schrøder
May 1, 1820 (Age 44 years)
Occupation
Vævermester i Kalundborg

Christening of a sonJohan Peter Schrøder
June 4, 1820 (Age 44 years)
Death March 11, 1846 (Age 70 years)
Burial March 17, 1846 (6 days after death)
Family with Karen Jensdatter - View this family
himself
wife
Marriage: 1811Særslev kirke, Holbæk amt
9 years
son

Shared note
Andreas Jacob Frederich Schröder alias Andreas Schrøder Født: ca. okt. 1775 i Demmin, Pommern - søn af skomager Andreas Diederich Schröder (f. 1731 i Friedland, Oder-Spree, Tyskland; død 1778) og hustru Catharina Elisabeth Crohnen. Kilde - hjemmesiden: Bornstein http://born2b.dk/webtrees/individual.php?pid=I185&ged=tree1 om faderen: http://born2b.dk/webtrees/individual.php?pid=I247&ged=tree1 samt om moderen: http://born2b.dk/webtrees/individual.php?pid=I260&ged=tree1 På hjemmesiden: Bornstein kan du læse mere om Schröder-slægten. Erhverv: Vævermester i Kalundborg - han tager statsborgskab i 1802 Gift 1.g.: Andreas Jacob Frederich Schröder, vævermester, f. i Demmin, Pommern, borgerskab 12-05-1802, gifter sig med Anna Maria, borgerskab som jordemoder, f. 13-11-1750 i København Anna Kirstine Larsdatter dør den 18-01-1811 i Kalundborg Vor Frue sogn, 33 år gl., og bliver begravet den 23-01-1811 på Kalundborg St. Olai's kirkegård. Vævermester Schrøders hustru. Kilde: KB-opslag 309, nr. 11, side 606. Kalundborg Vor Frue sogn. E.M. År 1770-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152307#152307,25344263 Trolovet 12-04-1811 i Særslev sogn. Gift 1811: Anno 1811, den 12. april mødte enkemand Andreas (Jacob Frederich) Schröder fra Kalundborg og erklærede at han vil ægte pigen Karen Jensdatter (Thomasen) af Særslev, og at intet er som i nogen lovlig måde kan hindre deres ægteskab, derfor indestår vi 2 undertegnede forlovere: Lars Jensen og Thomas Nielsen. Parret antagelig viet i 1811 i Særslev kirke, Holbæk amt. Kilde: KB-opslag 314, side 431Særslev sogn. Holbæk amt. E.M. År 1735-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205519#205519,38997000 Død 11-03-1846: Andreas Jacob Frederich Schröder, vævermester, dør 11-03-1846 i Kalundborg Vor Frue sogn, 70½ år gl. Han bliver begravet 17-03-1846 fra Kalundborg Vor Frue kirke. Anmærkn.: 2 gange gift. Kilde: KB-opslag 119, nr. 5. Kalundborg Vor Frue sogn. K.M. År 1844-1851. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152317#152317,25346552 Om nogle af Andreas' sønner: Christian Schröder, tager borgerskab som væver 10-10-1840, (f. 13-05-1813 i Kalundborg. KB-opslag 220, nr. 37, side 427. E.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152307#152307,25344174 Frederik Bernhard Schröder, født i Kalundborg, tager borgerskab som snedker 15-12-1851 Jens Diderik Schröder, tager borgerskab som væver 25-05-1847, f. 09-03-1816 i Kalundborg. KB-opslag 11, nr. 33. K.M. År 1814-1825) Folketællinger: FT-1801: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Skibbrogade, 189, F212, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B9470: Christian Unmach, 38, Gift, Husbond, Væver >> Andreas Schrøder, 26, Ugift, Tjenestefolk, Svend Jochum Foldrad, 24, Ugift, Tjenestefolk, Svend Daniel Weinvig, 27, Ugift, Tjenestefolk, Svend Christopher Styver, 27, Ugift, Tjenestefolk, Svend Marie Unmach, 22, Ugift, Tjenestepige, - FT-1834: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgaden, No.19, 1ste Familie, 39, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6320: >> Andreas Schrøder, 58, Gift, Vævermester Karen Schrøder, 48, Gift, hans Kone FT-1840: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgade 1.Rode, 19, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7274: >> Andreas Schrøder, 65, Gift, Vævermester Karen, 55, Gift, Konen Jens Schrøder, 24, Ugift, Svend og Huusfaderens sønner (alias Jens Diderich Schrøder, f. 09-03-1816 i Kalundborg. KB-opslag 11, nr. 33. K.M. År 1814-1825) Johan Schrøder, 20, Ugift, Svend og Huusfaderens sønner Andreas Schrøder, 18, Ugift, Svend og Huusfaderens sønner Christian Schrøder, 27, Gift, Svend og Huusfaderens sønner (f. 13-05-1813 i Kalundborg. KB-opslag 220, nr. 37, side 427. E.M. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152307#152307,25344174. Se også hans konfirmation. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152314#152314,25345912) Katharine, 33, Gift, Konen Karen Marie, 2, Ugift, Datteren FT-1845: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Adelgade (1.ste Rohde), 19, 34, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3583: >> Andreas Schrøder, 70, Gift, Vævermester, Demin i Pommeren Karen Jensdatter, 60, Gift, hans Kone, Særsløv Sogn Holbek A Jens Schrøder, 29, Gift, Husf.Søn Væver, Kallundb. Sophie Kyd ??, 34, Gift, hans Kone, Do[Kallundb.] Johan Schrøder, 23, Ugift, Husf.Søn Væversvend, Do[Kallundb.] Andreas Schrøder, 22, Ugift, do[Husf.Søn Væversvend], Do[Kallundb.] Johan Husselfidder??, 27, Ugift, Mursvend, Do[Kallundb.] Marie Olsdatter, 22, Ugift, Tjenestepige, Do[Kallundb.]