Correll_Dohlmann

Anne MalthesdatterAge: 60 years17001760

Name
Anne Malthesdatter
Birth about 1700

Alias
Anne Malthisdatter og Anne Maltesdatter

MarriageJørgen JørgensønView this family
October 13, 1720 (Age 20 years)
Birth of a son
#1
Malthe Jørgensen
about April 2, 1721 (Age 21 years)
Christening of a sonMalthe Jørgensen
April 6, 1721 (Age 21 years)
Marriage of a childMalthe JørgensenMarie Dorthe JochumsdatterView this family
September 27, 1744 (Age 44 years)
Death of a husbandJørgen Jørgensøn
about November 17, 1756 (Age 56 years)
Burial of a husbandJørgen Jørgensøn
November 21, 1756 (Age 56 years)
Death about March 8, 1760 (Age 60 years)
Burial March 12, 1760 (4 days after death)
Shared note
ID 493: Anne Malthesdatter alias Anne Malthisdatter og Anne Maltesdatter Født: ca. 1700 Tillysning: 3die Trinit. d. 16. juli (1720): Jørgen Jørgensøn, fisker, og Anne Maltesdatter. Cautionsmændene Vare: Claus Maltesøn og Christen Hanson Degne. Udlyst 8de Trinit. d. 21. juli. Kilde: KB-opslag 184. Maribo Domsogn. E.M. År 1700-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153579#153579,25589915 Gift 13-10-1720: Jørgen Jørgensøn gifter sig den 20de søndag efter Trinit. d. 13-10-1720 i Maribo kirke med Anne Malthisdatter. Kilde: KB-opslag 228. Maribo Domsogn. E.M. År 1700-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153579#153579,25589959 Død ca. 08-03-1760: Anne Fiskers (dvs. Fisker's enke = Jørgen Fiskers enke) dør ca. 08-03-1760 i Maribo sogn og bliver begravet onsdag den 12-03-1760 på Maribo kirkegård. Kilde: KB-opslag 334. Maribo Domsogn. E.M. År 1700-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153579#153579,25590065 --------------------------------------------------------------------------------- ID 493: Anne Malthesdatter er Lise-Lone's 5 x tipoldemor ---------------------------------------------------------------------------------