Correll_Dohlmann

Christen PedersenAge: 79 years18211900

Name
Christen Pedersen
Birth July 4, 1821
Alias
Kristen Pedersen

Occupation
Hjulmager/hjulmand. Husmand og tømrer i Rye, Gørlev sogn

Hjemmedøbt July 4, 1821
Christening July 22, 1821 (Age 18 days)
MarriageMaren Nicoline Axeline BlachView this family
November 2, 1870 (Age 49 years)
Birth of a son
#1
Hans Peder Kristensen
November 3, 1876 (Age 55 years)
Christening of a sonHans Peder Kristensen
January 26, 1877 (Age 55 years)
Birth of a daughter
#2
Maren Sofie Kristensen
July 19, 1879 (Age 58 years)
Christening of a daughterMaren Sofie Kristensen
October 10, 1879 (Age 58 years)
Death of a daughterMaren Sofie Kristensen
April 11, 1885 (Age 63 years)
Burial of a daughterMaren Sofie Kristensen
April 17, 1885 (Age 63 years)
Death September 15, 1900 (Age 79 years)
Burial September 22, 1900 (7 days after death)
Family with Maren Nicoline Axeline Blach - View this family
himself
wife
Marriage: November 2, 1870Gørlev kirke, Løve herred
6 years
son
3 years
daughter
Maren Sofie Kristensen
Birth: July 19, 1879 58 27Rye, Gørlev sogn, Løve herred
Death: April 11, 1885Rye, Gørlev sogn, Løve herred

Shared note
Christen Pedersen alias Kristen Pedersen Født: 04-07-1821 i Gørlev sogn, Løve herred og hjemmedøbt 04-07-1821. Fremstillet 22-07-1821 i Gørlev kirke, Løve herred. Søn af husmand Peder Olsen og hustru Bodil Christensdatter i Gørlev. Kilde: KB-opslag 30, nr. 101. Gørlev sogn. Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1813-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150695#150695,24992920 Erhverv: Hjulmager/hjulmand. Husmand og tømrer i Rye, Gørlev sogn Gift 1.g. 16-11-1842: Ungkarl og husmand Christen Pedersen fra Rye i Gørlev sogn, 21 år gl., gifter sig 16-11-1842 i Finderup kirke, Holbæk amt med pigen Ane Cathrine Hansdatter af Finderup, 25 år gl. Kilde: KB-opslag 148, side 285, nr. 13. Finderup sogn. Holbæk amt. H.M. År 1842-1869. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203562#203562,38607356 1. ægtefælles død: Trine Hansdatter dør 31-07-1867 i Rye, Gørlev sogn, 50 år gl., og bliver begravet 05-08-1867 på Gørlev sogns kirkegård. Husmand og hjulmand Kristen Pedersens hustru af Rye. Kilde: KB-opslag 229, nr. 4. Gørlev sogn. K.M. År 1858-1878. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150697#150697,24993775 Brudgommens 2. ægteskab: Gift 02-11-1870: Enkemand Kristen Pedersen (læs: Christen Pedersen) på 48 år, husmand og hjulmand i Rye, gifter sig 02-11-1870 i Gørlev kirke med pige Maren Nikoline (Nicoline) Axeline Bach (læs: Blach), på 17 år. Forlovere: Gmd. Poul Kristensen af Løve og slagter Ludvig Blach af Flinterup. Kilde: KB-opslag 113, nr. 7. Gørlev sogn. Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1858-1878 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150697#150697,24993659 Død 15-09-1900: Christen Pedersen, hjulmand i Rye, dør 15-09-1900 i Rye, Gørlev sogn, Løve herred, 79 år gl., og bliver begravet 22-09-1900 på Gørlev sogns kirkegård. Kilde: KB-opslag 218, nr. 9. Gørlev sogn. Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1892-1908. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150700#150700,24994129 Folketællinger: FT-1850: Holbæk, Løve, Gørlev, Rye By, 1 hus, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C8462: >> Christen Pedersen, 28, Gift, Husmand, fraværende, Her i Sognet Thrine Hansdatter, 33, Gift, Hans Hustru, Finderup, Holbæk Amt Ane Christensen, 7, Ugift, Deres barn, Her i Sognet - alias Ane Magrethe Christensen, f. 19-09-1843 i Gørlev. Opslag 51. Maren Christensen, 4, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Karen Christensen, 4, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Hans Christensen, 1, Ugift, Deres barn, Her i Sognet Ane Carlsdatter, 25, Ugift, Tjenende, Her i Sognet FT-1860: Holbæk, Løve, Gørlev, Rye Skoledistrikt, Rye, Et Hus, 107, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C5671: >> Christen Pedersen, 38, Gift, Hjulmand, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Trine. f. Hansdatter, 42, Gift, Hans Kone, Finderup Sogn, Holbæk Amt Hans Peter Christensen, 11, Ugift, Hans Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Karen Marie Christensen, 14, Ugift, Hans Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Marie Sophie Christensen, 7, Ugift, Hans Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Jens Peter Jensen, 19, Ugift, Hans Lærling, Gørlev Sogn, Holbæk Amt FT-1880: Holbæk, Løve, Gørlev, Rye By, Et Hus, 153, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D5037: >> Christen Pedersen, 57, Gift, Husfader. Hjulmager, Gørlev Sogn, Holbæk Amt ID 248-1b5c1: Karen Nikoline Axeline Blak, 28, Gift, Hans Kone, Slagelse ID 248-1b5c1a: Hans Peter Christensen, 3, Ugift, Deres Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt ID 248-1b5c1b: Maren Sophie Christensen, Under 1,Ugift, Deres Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Mariane Olsen, 14, Ugift, Tjenestepige, Kirke Helsinge Sogn, Holbæk Amt Jens Roskaas Larsen !!, 18, Ugift, Lærling, Gørlev Sogn, Holbæk Amt