Correll_Dohlmann

Hans Peder Kristensen1876

Name
Hans Peder Kristensen
Birth November 3, 1876 55 24
Alias
Hans Peter Christensen

Christening January 26, 1877 (Age 2 months)
Birth of a sisterMaren Sofie Kristensen
July 19, 1879 (Age 2 years)
Christening of a sisterMaren Sofie Kristensen
October 10, 1879 (Age 2 years)
Death of a sisterMaren Sofie Kristensen
April 11, 1885 (Age 8 years)
Burial of a sisterMaren Sofie Kristensen
April 17, 1885 (Age 8 years)
Death of a maternal grandmotherAdelaide Sophie Gambye
June 12, 1887 (Age 10 years)
Death of a maternal grandfatherLudvig Blach
March 10, 1897 (Age 20 years)
Death of a fatherChristen Pedersen
September 15, 1900 (Age 23 years)
Death of a motherMaren Nicoline Axeline Blach
August 6, 1938 (Age 61 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 2, 1870Gørlev kirke, Løve herred
6 years
himself
3 years
younger sister
Maren Sofie Kristensen
Birth: July 19, 1879 58 27Rye, Gørlev sogn, Løve herred
Death: April 11, 1885Rye, Gørlev sogn, Løve herred

Shared note
ID 248-1b5c1a: Hans Peder Kristensen alias Hans Peter Christensen Født: 03-11-1876 i Rye, Gørlev sogn, Løve herred, Holbæk amt og døbt 26-01-1877 i Gørlev kirke - søn af hjulmand Kristen Pedersen (alias Christen Pedersen) og hustru (ID 248-1b5c1) Axeline Maren Blak (alias Maren Nicoline Axeline Black), på 25 år, af Rye. Kilde: KB-opslag 41, nr. 20, side 76. Gørlev sogn. Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1858-1878. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150697#150697,24993587 Konfirmation 1890: Hans Peder Kristensen af Rye bliver konfirmeret 1. s. efter Mikkelsdag 1890 i Gørlev kirke. Søn af husmand, hjulmand Kristen Pedersen (alias Christen Pedersen) og hustru Axelline Maren Blak, Rye. Kilde: KB-opslag 57, nr. 4. Gørlev sogn. Løve herred. Holbæk amt. K.M. År 1878-1892. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=150698#150698,24993839 Folketælling: FT-1880: Holbæk, Løve, Gørlev, Rye By, Et Hus, 153, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D5037: Christen Pedersen, 57, Gift, Husfader. Hjulmager, Gørlev Sogn, Holbæk Amt ID 248-1b5c1: Karen Nikoline Axeline Blak, 28, Gift, Hans Kone, Slagelse >> ID 248-1b5c1a: Hans Peter Christensen, 3, Ugift, Deres Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt ID 248-1b5c1b: Maren Sophie Christensen, Under 1,Ugift, Deres Barn, Gørlev Sogn, Holbæk Amt Mariane Olsen, 14, Ugift, Tjenestepige, Kirke Helsinge Sogn, Holbæk Amt Jens Roskaas Larsen !!, 18, Ugift, Lærling, Gørlev Sogn, Holbæk Amt